1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PİYASADAN KALDIRILDI…
PİYASADAN KALDIRILDI…

PİYASADAN KALDIRILDI…

TC Sağlık Bakanlığı’nın duyuruları ile eş zamanda ülkede de yasaklanan ve toplatılan ilaçlar ile ilgili iletişim sıkıntısı, hastaların güven kaybı yaşamasına neden oldu. Son olarak kemik erimesinde kullanılan; ''Miacalcic Nazal Sprey 200IU/Püskürtm

A+A-

 

TC Sağlık Bakanlığı’nın duyuruları ile eş zamanda ülkede de yasaklanan ve toplatılan ilaçlar ile ilgili iletişim sıkıntısı, hastaların güven kaybı yaşamasına neden oldu. Son olarak kemik erimesinde kullanılan;  ''Miacalcic Nazal Sprey 200IU/Püskürtme'' ve "Estraderm 100 mcg 8 tts" isimli ilaçların, TC Sağlık Bakanlığı duyurusu ile piyasadan toplatılması kararı, ülkede de eş zamanlı olarak Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanırken, kararın ilgili bütün sağlık birimlere ulaşmaması, hastaların yanlış yönlendirilmelerine sebep oldu.

İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Ayden Kutalp, kararların hem posta hem de faks aracılığı ile duyurulduğunu belirtirken, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği ve Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği kararların kendilerine ulaşmadığını açıkladı.

Kararların tüm kurumlara ulaşmaması nedeniyle bazı doktorlar hastalara aynı ilaçları yazmaya devam etti.

Dün YENiDÜZEN’in konuyu araştırmasının ardından Eczacılar Birliği açıklama yaptı. Eczacılar Birliği, “Calcitonin Nasal Sprey” adlı ilacın tüm doz ve serilerinin yasaklandığını duyurdu.

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN'DE

 

 

 

 

Bu haber toplam 948 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler