1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Piyasa nasıl dondu?.. İşte yanıtı!
Piyasa nasıl dondu?.. İşte yanıtı!

Piyasa nasıl dondu?.. İşte yanıtı!

CTP ile UBP hükümetleri karşılaştırması (4) Sayfadaki tablodan da görülebileceği gibi UBP hükümeti döneminde, CTP Hükümeti dönemine göre söz konusu para birimlerindeki enflasyon oranı, daha düşük seyir göstermesine karşın, insanların maaş ve ücretl

A+A-

 

CTP ile UBP hükümetleri karşılaştırması (4)

 

 

Sayfadaki tablodan da görülebileceği gibi UBP hükümeti döneminde, CTP Hükümeti dönemine göre söz konusu para birimlerindeki enflasyon oranı, daha düşük seyir göstermesine karşın, insanların maaş ve ücretlerinde reel olarak söz konusu para birimi temelinde eksi yansımalar olmuştur.

Reel maaşlardaki bu düşüş, söz konu para birimleri ile üretilen mal ve hizmetler alanında, en iyimser ifade ile enflasyon oranındaki fiyat yansımaları ile birlikte düşünürsek, günümüzde çalışan en geniş kesimin alım gücünün ne denli düştüğünü görmek mümkündür.

Bunun ise çarşı ve pazarda resmen yaprak kımıldamamasını yaşadığımız bir dönemde, ekonomik ilişkilere ne denli olumsuz yansıdığını da fiilen görmekteyiz. Yani UBP hükümetlerinin insanların maaşlarını enflasyon nispetinde dahi koruyamaması…  Aksine, CTP-BG döneminde alınan reel artışları, reel olarak düşürmek politikası yüzünden günümüzde esnaf, iş dünyasının da çalışanlar kadar zor günler yaşadığını görmek,  CTP-BG’nin  bu politikasının gerçekte ülke ekonomisinde yol açtığı tetikleme ve çarşı ile pazarda yarattığı hareketlenmenin de önemini yeniden hatırlamaya yol açmaktadır.

Gerçek durumun bu olduğu bilinci ile artık esas olanın insanların alım gücünü korumak ve artırmak olduğunu, bunun yalnız maaş artışları ile değil, ama devletin halktan aldığı dolaylı vergiler ile direkt vergi oranlarını da makul seviyede tutmakla olanaklı olduğunu da herkesin görmesi gerekir.

Çünkü, CTP-BG döneminde ücretler reel olarak artırıldı. Dolaylı vergiler, örneğin Fiyat İstikrar Fonu da makul seviyede tutuldu.

Bu yüzden piyasa da ucuzluk olmasına dikkat edildi.

Bu politikanın devlet gelirlerini düşürmediği aksine artırdığı da açıktır.

Çünkü yurttaşlar alım gücünün artmasını her açıdan piyasaya yansıtmıştı.

Günümüzde; tüp gaz, mazot, benzin ve diğer akaryakıt fiyatlarında,  UBP’nin, gelir elde adına artırdığı Fiyat İstikrar Fonu vergilerinin yol açtığı zincirleme pahalılığın; gerek insan, gerekse piyasalarda ne denli olumsuz yansıma yarattığını da bire bir yaşamaktayız.

Bu durum açıkça, uygulanan politikalar arasındaki farkı net olarak gözler önüne sergileyen kıyas sonuçlarıdır.

Yorum sizin...

İki dönem arasında alım gücü bazında çok derin farklar vardır...

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 533 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler