1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PİYASA AĞLIYOR
PİYASA AĞLIYOR

PİYASA AĞLIYOR

Her gün bir umut açılan kepenkler, gün sonunda hayal kırıklığı ile kapanır oldu… KEPENKLER YORGUN Esnaf, her geçen gün kötüye giden işlerden isyan noktasına gelmişken, yorgun ve hayal kırıklığı ile her akşam kapanan kepenkleri bir sonraki gün açıp a

A+A-

 

Her gün bir umut açılan kepenkler, gün sonunda hayal kırıklığı ile kapanır oldu…

KEPENKLER YORGUN

Esnaf, her geçen gün kötüye giden işlerden isyan noktasına gelmişken, yorgun ve hayal kırıklığı ile her akşam kapanan kepenkleri bir sonraki gün açıp açmamak için düşünür oldu.

Öğle saatlerinde YENİDÜZEN’in kapısından girdiği çok sayıda esnaf, ‘Daha siftah yok, neyi konuşalım’ derken, bir çoğu da iş yapıp para alamadıklarından yakınıyor...Her gün bir umut açılan kepenkler, gün sonunda hayal kırıklığı ile kapanır oldu. Esnaf, her geçen gün kötüye giden işlerden isyan noktasına gelmişken, yorgun ve hayal kırıklığı ile her akşam kapanan kepenkleri bir sonraki gün açıp açmamak için düşünür oldu.

 

Kiminde siftah yok, kiminde iş çok para yok…

Esnaf ve Zanaatlar Odası’nı açıkladığı ‘içler acısı tablo’ya göre, geçen yıla oranla bu yıl %50 daha fazla işyeri kepenk kapattı. Önümüzdeki yıl için ise bunda da fazlası tehlikede…

Öğle saatlerinde YENİDÜZEN’i ağırlayan çok sayıda esnaf ‘Daha siftah yok, neyi konuşalım’ derken, bir çoğu da iş yapıp para alamadıklarından yakınıyor.

 

 

GORAL: “PİYASANIN DURUMU KİRALIK DÜKKÂNLARDAN BELLİ”


Sanayi Bölgesi’nde Elektrik- Bobinaj Atölyesi sahibi Cem Goral, “Piyasada işlerin eskisi gibi değil” derken, özellikle tahsilat sıkıntısına dikkat çekiyor.

Yapılan işin ödemesini ancak 6- 7 ayda alabildiklerini aktaran Goral, malzeme alırken ise peşin ödemek zorunda olduklarını bu nedenle sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

“Türkiye’den malzeme getirmede de masraflar çok yüksek, bu nedenle çok düşük kâr marjıyla çalışıyoruz” diyen Goral, neredeyse kazançsız iş yaptıklarını ifade etti. Goral, “Piyasanın durumu kiralık dükkânlardan belli, fazla söze de gerek yok” diyor.

 

 

KARACAN: “DÜKKÂNA GİTMEK BİLE İÇİMİZDEN GELMİYOR”


Torna Atölyesi ve Araba Yıkama işi sahibi Abdullah Karacan, iş yapıp karşılığını alamamaktan yakınıyor. “Dükkâna gitmek bile içimizden gelmiyor” diyen Karacan, yapılan işin karşılığını alamayınca kira, personel masrafları ve malzeme alımında sıkıntı yaşadıklarına işaret etti.

“Bugün yarın derken ödemeleri almamız bir yılı geçiyor” diyen Karacan, esnafın sıkıntısının çok büyük olduğunu ifade etti.

İşçilerin yavaş yavaş geriye döndüğüne de işaret eden Karacan, devletin vergilerini aldığını ama esnafa sıkıntısını sormadığını kaydetti. “Seçim zamanı kapı kapı dolaşıyorlar, artık kapımıza gelmesinler” diyerek siyasilere de seslenen Karacan, İngilizce bilen 25 yaşındaki oğlunun iş azlığından 70 TL haftalıkla çalıştığından yakındı.

 

 

MEHMET USTA: “PİYASA KÖTÜ DEĞİL, ÇOK ÇOK KÖTÜ”


Mehmet Usta, Arasta’nın en eski esnaflarından…  “50 yıldır çarşıdayım” diyen Mehmet Usta, 1963’lerde bile böylesi zor günlerin yaşanmadığına dikkat çekiyor. “Piyasa kötü değil, çok çok kötü” diyen Mehmet Usta, 50 yıldır çarşıda torna, yedek parça işi yaptığını, çevredeki tüm esnafın bir bir dükkânlarını kapattığını anlattı.

“Bizim yaşımız geçti, durum gençler için çok kötü…” diyen Mehmet Usta, üç oğlu olduğunu ancak oğullarına iş azlığı nedeniyle baba mesleğini devredemediğinden yakındı. Mehmet Usta teknolojinin yanı sıra, kontrolsüz nüfusun bugünkü kötü duruma gelinmesinde etken olduğunu düşüncesini de belirtti.

 

 

CENGİZ: “YÖNETENLERİN BECERİKSİZLİĞİ, DÜZENSİZLİK…”

 

Arasta’nın en bilindik esnaflarından Amcacık Kumaş Direktörü Mustafa Cengiz, ‘İşler çok kötü’ derken, işlerin kötü olmasının sebebini de ‘Düzensizlik ve yönetenlerin beceriksizliğine’ bağlıyor.

Arasta’nın en eski esnaflarından Cengiz, esnafın durumunun her geçen gün daha da kötüye gittiğini belirtti.

Rum tarafından gelen müşterilerin Arasta’yı canlandırdığını hatırlatan Mustafa Cengiz, Güney’de yaşanan krizin Arasta’yı da çok kötü etkilediğine işaret etti.

 

 

200 YIL, 5 KUŞAK MESLEK… KAPANDI, BİTTİ…

 

Lefkoşa Surlariçi’ndeki bulunduğu sokağa yıllarca sinmiş Helva kokusu artık yok… M.A Yağcıoğlu Ltd. 200 yıl, 5 kuşak faaliyet gösterdikten sonra birkaç yıl önce tamamen faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı.

Lefkoşa’yı Lefkoşa yapan bir mekan daha kaybolmuş oldu. Bugün halen birkaç saatliğine dükkânın kepenkleri ‘unutulmasın’ diye açılıyor. Üretim yok ama hatıra çok… 

BAĞCIOĞLULARI: “AYAKTA DURMAYA ÇALIŞIYORUM”


Eski yıllardaki satışların dörtte birinin olmadığını belirten butik sahibi Cemaliye Bağcıoğluları, eski bayramlarda ekstra personel çalıştırırken, bu bayram beş kişi oturup müşteri beklediklerini aktardı.

“Bizler her türlü vergimizi ödüyoruz, üzerine KDV de ekleniyor, toplanan vergilerle memurumuz ödeniyor, sonra bu para yurt dışına çıkıyor” diyen Bağcıoğluları, Güney’de yaşanan ekonomik kriz nedeniyle sınır kapılarına getirilen kontrolün, Kuzey’de de yapılabileceğini savundu.

Esnafın kurtarılması gerektiğine işaret eden Cemaliye Bağcıoğluları, devletin bir şekilde el atması gerektiği kaydetti, “Bizim vergilerimiz, gümrüklerimiz de düşürülsün, daha ucuza satabilelim” dedi.

“Yıllardır birlikte çalıştığım personelimi durdurmamak için ayakta durmaya çalışıyorum” diyen Bağcıoğluları, yöneticilere, “Lütfen koltuklarınızda oturmayın, gelin bizi görün, esnafa destek olun” çağrısı yaptı.

 

 

ÖZDEMİR: “İŞ ÇOK, PİYASADA PARA YOK”


“İşler eskiye göre çok kötü” diyen İbrahim Özdemir, iş yapıp parasını alamamaktan yakınıyor. “Boş durmuyoruz, hep çalışıyoruz, iş yok diyemem ama yapılan işin parası toplanamıyor” diyen Özdemir, esnafın yavaş yavaş çekildiğine dikkat çekti.

7 yıldır Arasta’da dülgerlik yapan İbrahim Özdemir, 4 yıldır zam alamadıklarına işaret ederken, “Artık kurtarmıyor, çoluğumuz çocuğumuz var, hayat da giderek pahalılaşıyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 941 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler