1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PİYANGODA HAYAL DÜNYASI
PİYANGODA HAYAL DÜNYASI

PİYANGODA HAYAL DÜNYASI

TC Milli Piyangosu 40 Milyon TL, KKTC Devlet Piyangosu ise 500 Bin TL ikramiye veriyor

A+A-

 

 

Kimisi borcunu ödemek hayalindedir, kimisi ev, araba, daha lüks bir yaşam, kimisi dünya turu, bazıları çocuğunun geleceğini kurmayı düşünür, kimisi de kazanacağı büyük ikramiye sayesinde ulaşacağı “erken emekliliğin” hayalini kurar. Çekiliş yapıldığında her şey biter... Bilet alan milyonlarca insandan en fazla 3-4 tanesi kazanır.

 

Ömrü boyunca her çekiliş düzenli piyango bileti alan aboneler de vardır. “Bugüne kadar dünya kadar para harcadın ne kazandın” diyenlere yanıt hazırdır, “Benim de zevkim, tek kumarım bu”. Her çekilişte piyango bileti alma hastalığı olanların yanında “Ben asla almam” diye övünenler de var. Ancak piyango almamakla övünenler bile astronomik rakamlarda ikramiyelerin dağıtıldığı yılbaşında “çaktırmadan” bir kaç bilet alıyor.

 

Piyango bileti alanlar 31 Aralık gece yarısına kadar istediği hayali kurabilecek ancak çekilişlerden sonra yeni yıla sadece birkaç kişi milyoner olarak başlayacak. Geriye kalanların hayalleri de bir sonraki çekilişlere kalacak.

 

ASTRONOMİK RAKAMLAR

 

Milli Piyango’nun 31 Aralık’ta Ankara ‘da gerçekleştirilecek özel çekilişinde büyük ikramiye 40 milyon TL olarak belirlendi. KKTC Devlet Piyangosu’nun 500 bin TL olarak açıklanan büyük ikramiyesi ise az gibi görünse de, satılan bilet sayısından dolayı istatistiki olarak “çıkma olasılığı daha yüksek”.

 

Devlet Piyangosu toplamda ise 868 bin 500 TL dağıtacak. TC Milli Piyangosu’nun bir çok yerde tükendiği belirtilen tam bileti 36 TL, yarım bilet 18 TL, çeyrek bilet ise 9 TL’den satılıyor. KKTC Devlet Piyangosu’nun tek tip olan biletiyse tanesi 15 TL’den satışa sunuldu.

 

TC İKRAMİYESİ İSTANBUL’DAN ATİNA’YA YOL BAĞLAR

 

TC Milli Piyangosu’nun verdiği bilgilere göre, büyük ikramiye, küçük kağıt para olan 5 liralık 8 milyon adet banknot haline getirilip, uç uca eklendiğinde İstanbul’dan Atina’ya kadar uzanıyor.

 

40 milyon liralık rekor ikramiye, 200 liralık banknotlar halinde 226 kilo olarak hesaplanıyor. 100 liralık banknotlar haline getirildiğinde ise 40 milyon liranın ağırlığı 444 kiloya ulaşıyor.

 

Söz konusu ikramiyenin ağırlığı, 1 liralık madeni para olarak hesaplandığında da 328 tonu buluyor. Sedan tipi ortalama bir aile otomobilinin ağırlığının 1100 kilogram olduğu göz önüne alındığında bu da 298 otomobilin ağırlığına denk geliyor.

 

Uzmanların hesaplarına göre, 5 liralık 8 milyon banknot eden 40 milyon liralık ikramiye, yan yana dizildiğinde ise 66 bin 560 metrekare alan oluşturuyor.

 

Yılbaşı özel çekilişinde verilecek 40 milyon lira ile 200 bin liralık 200 ev, 100 bin liralık da 400 ev alınabiliyor. Büyük ikramiye olan 40 milyon lira ile 57 bin 971 adet cumhuriyet altını, 236 bin 686 adet da küçük altına sahip olunabilecek.

 

FAİZİ YETER

 

40 milyon liranın faizi bile talihlileri zengin edecek. 40 milyon liranın bankaya yatırılması halinde, yıllık net getirisi 3 milyon 770 bin 739 lira olacak. Bunun günlük faizi de 6 bin 520 lirayı bulacak. Büyük ikramiyenin 1 aylık mevduata yatırılması durumunda da 253 bin 369 lira faiz elde edilecek.

 

DEVLET PİYANGOSU DA EMLAK ZENGİNİ YAPABİLİR

 

KKTC Devlet Piyangosu’nun ikramiyesiyle ise, 150 bin TL’lik 3 daire ve 50 bin TL’lik “sıfır” bir aile arabası alınabiliyor. İkramiyeyle daire yerine 300 bin TL’lik havuzlu bir villa ve 200 bin TL’lik Lüks bir otomobil almak da mümkün.

 

Çekilişlerden sonra özellikle ikramiyenin astronomik rakamlara ulaştığı Türkiye’de gazetecileri önemli bir görev bekliyor: “Büyük ikramiyenin kime çıktığını bulmak”.

 

Bazı ikramiye sahipleri rahat davranıp ikramiyeyi basının önünde alabilirken, “hiç görmediği ve duymadığı bir çok yeni akrabayla” muhatap olmak istemeyenler de avukatları veya bankacılarına vekalet vererek ikramiyelerini alıyor.

 

Milli piyango talihlileri sadece parayı aldıklarında ilgi odağı olarak kalmıyorlar. Yıllar sonra ne durumda oldukları da irdeleniyor. Bununla ilgili özellikle dram yaşayanların, parayı iyi değerlendiremeyip de muhtaç duruma düşenlerin veya dolandırılanların hikayeleri yıllarca gazete sayfalarında yer buluyor.

 

Bilet alırken, “40 milyon TL çıkmasın, hayatım çok değişmesin bana 500 bin TL de yeter” diyen mütevazi vatandaşlar bulmak da her zaman mümkün. “Nasıl olsa kazanamam” diye düşünerek etrafındakilere bol bol vaatler verenler de herkesin günlük hayatta rastladığı tipler. Ama ya çıkarsa!...

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1157 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler