1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘... Piskobulu dört Kıbrıslırum’u kaçırarak hamama kapattıydım’
‘... Piskobulu dört Kıbrıslırum’u kaçırarak hamama kapattıydım’

‘... Piskobulu dört Kıbrıslırum’u kaçırarak hamama kapattıydım’

“Kayıp” Zübeyir Hamit’in babası Hamit Zübeyir Yıldırıcı’yla yaşadıkları ve “kayıp” oğluna ilişkin röportajımızın devamı şöyle; SORU: Hatırlan kimdi o iki kişi? Ya da nereden geldiydiler? HAMİT ZÜBEYİR YILDIRICI:

A+A-

 

 

 

 “Kayıp” Zübeyir Hamit’in babası Hamit Zübeyir Yıldırıcı’yla yaşadıkları ve “kayıp” oğluna ilişkin röportajımızın devamı şöyle;

 

SORU: Hatırlan kimdi o iki kişi? Ya da nereden geldiydiler?

HAMİT ZÜBEYİR YILDIRICI: Piskobu’dan geldilerdi. Fuat Adil Bey idi, hem Kubilay Raif, şimdi Mağusa’dadır. Geldiler, bir güzel konuşma ettilerdi. Ertesi gün bakarım kamyonlar Limasol’dan geldi, 30-40 tane kamyon, adam da yolladılar bize Piskobu’dan, geldiler, bir günde taşındık.

 

SORU: Rumlar demedi mi size “Nedir ki yaparsınız?”

HAMİT ZÜBEYİR YILDIRICI: E şimdi geldiler… Dedim kendilerine “Vallahi siz bize bir şey yapmazsınız, bilirim ben… Ama başka yerden gelirlersa bir şey yapsınlar bize, önlerini kesemezsiniz” Bu defa sindiler, der bana “Haklısın…”

Taşındık. Ama ondan gene giderdik işe… Fasur’a gene giderdik.

 

SORU: Piskobu’da nereye yerleştirdiydiler sizi?

HAMİT ZÜBEYİR YILDIRICI: Ev verdiler, onun şu iki evi vardı, birini verdiydi göçmenlere… Piskobu karmaydı…

 

SORU: Yani karma köyden kaldırdılar sizi ve gene karma köye koydular…

HAMİT ZÜBEYİR YILDIRICI: E ama ayrıydı bölgeleri, Rumlar yukardaydı, biz da aşağıda… Mahalleler ayrıydı yani… Hayvanları da getirdiler… Mandra verdiler çobanlara, getirdiler hayvanları da.

 

SORU: İtiraz eden olmadı mıydı köylülerden?

HAMİT ZÜBEYİR YILDIRICI: E itiraz ederlerdi ama napacaklar? Emir verildi, emir…

 

SORU: “Teşkilat” emir verdi, uygulanacak!...

HAMİT ZÜBEYİR YILDIRICI: Evet… Neyisa, gittik… Orhan Kahya Bey varıdı, muhtarıdı Piskobu’nun. Der, “Hamit’i alacam benim eve…O da muhtar, ben da muhtar, biz anlaşırık” dedi. Taşıdık onun evine eşyamızı.

Biz işe giderik şimdi, bizim kadınlar da işe giderdi… Rum kadınlar, bizim kadınlara “Ne kaçtınız? Ne yaptınız?” E kadınlar bizi korlardı önüne… Bizi korlardı önüne, bizi korlardı önüne… Başladı Rum gazeteleri, MAHİ gazetesi, her gün yazardı… “Baş tedhişçi Hamit Zübeyir” diye yazardı.

Ertesi günü alırık gazeteyi, gene “Baş tedhişçi Hamit Zübeyir” yazar MAHİ… Beni hem Kombo’yu…

 

SORU: Kombo kim?

HAMİT ZÜBEYİR YILDIRICI: Mustafa Kombos… O da Piskobu’nun teşkilat başkanıydı… Onu da tuttulardı bir zaman, basları varıdı, Ağrotur’a işçi getirirdi, Zagaci’den giderkan Leymosun’a, tuttular kendini. Attılar kendini içeri. Deyinca bize “Tuttular Kombo’yu”, biz da oraştan çektik 3-4 tane Rum, aldık, koduk hamama biz da! Piskobu’da yani…

 

SORU: Ne zaman yazdıydı MAHİ gazetesi bunu? Siz Rumlar’ı esir aldıktan sonra mı, önce mi?

HAMİT ZÜBEYİR YILDIRICI: Biz taşındık Piskobu’ya, yazardı gazeteler… Ama köye gittiğimizde, 10 Ocak 1964’te, 12’sinde çarpıştı Leymosun hem Piskobu Rumlar’la… Yani biz kaçmayaydık köyden, bir tane kalmazdı... Piskobu çarpışınca, biz Koloş’taydık, azlık da… Olabilirdi da, olmayabilirdi da… Ama ya olsaydı? Daha iyi da kaçtıydık. Çarpışmadan birkaç gün sonra gene gittik işe, göz kodular bize artık. Hamit’i temizleycekler… Vurdular beni Fasur’da… Yedim dört tane kurşun, bir koluma, kolumdan kemik çıktıydı dışarı. Aldım, koydum kolumu öyle pantolonun içine. Bir kurşun yedim, karaciğerin yarısı gitti.. Bir tane yedim ayağıma… Neysa, dört tane kurşun yedim.

 

SORU: Kimdi vuranlar, gördüydün?

HAMİT ZÜBEYİR YILDIRICI: Gördüm, hem köylülerimdi. Koloşlu’ydular. Ondan sonra gene buluştuyduk, beni vurduktan kerli da iyi oldum da gittim, buluştuyduk… 16 Haziran 1965’te vurduydular beni.

 

SORU: Kombos’un olayı ne zaman olduydu?

HAMİT ZÜBEYİR YILDIRICI: 1964’ün içinde…

 

SORU: Esir aldığın Rumlar’ı nereden aldıydın da koyduydun hamama?

HAMİT ZÜBEYİR YILDIRICI: Oraştan, köyden, Piskobu’dan. Aldık kendilerini dört kişi…

 

SORU: 1964’te Kombos’u aldıklarında, tutukladı mıydılar?

HAMİT ZÜBEYİR YILDIRICI: Tutukladıydılar kendini, getirdiler Limasol’a ama kaynatası Hüseyin Kandulu milletvekiliydi… Daha nikahlıydılar kızıyla. Biz da alınca o dört kişiyi da koyduk hamama, dedik “Ya Mustafa’yı göyverdirsiniz, yahut da biz da bunları…”

Ve takasa tukas yaptık.

 

SORU: Takas yaptınız yani…

HAMİT ZÜBEYİR YILDIRICI: Yaptık takas. Göverttiler Mustafa’yı, biz da göverttik bunları.

 

SORU: Ondan sonra mı yazmaya başladıydı MAHİ “Baş terörist” diye sizin için?

HAMİT ZÜBEYİR YILDIRICI: Ha ondan sonra başladıydı yazsın böyle…

 

SORU: Herhalde Rumlar’dan öğrendiydi ki sen aldın kendilerini…

HAMİT ZÜBEYİR YILDIRICI: İşte bir şey oldu… Ben söylerdim kendilerine, “Emir geldi hükümetten kaçın diye ve kaçtık… Ne biçim ben kaçtım, kaçtı köylülerim da, benim bir şeyim yoktur” derdim. Ama ben idim lider.

 

SORU: 1965’te şu vurdulardı seni, nasıl olduydu?

HAMİT ZÜBEYİR YILDIRICI: Sabah on birşeydi… Kadınlarla libazma atardım bahçelere. Da sıra verirdim kadınlara… Alırlardı arabada libazmayı lengerlerinan da, dört tane kadın her bir sıraya… Efgaliptolar vardı sıra, beni vurmaya gelenler frammonun arkasında saklıydılar. Efgalipto ekilmiş sıra, frammo derik biz onlara.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 947 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler