1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PİRİ REİS'İN ROTASI MARMARA
PİRİ REİSİN ROTASI MARMARA

PİRİ REİS'İN ROTASI MARMARA

Piri Reis'in, Kıbrıs'ın güneyindeki 3 bin 700 kilometre alanda yaptığı araştırmanın verileri TPAO'ye teslim edildi

A+A-

 

 

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi ve Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Günay Çiftçi, Kıbrıs'ın güneyindeki ''G bölgesi ruhsat sahasında'' sismik veri toplayan Koca Piri Reis Gemisi'nin yeni rotasının Marmara Denizi olduğunu, bir hafta boyunca Norveçli bir petrol şirketi için Marmara Denizi'nde sismik veri toplama çalışması yapacaklarını söyledi.

 

Prof. Dr. Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, enstitü bünyesindeki ekibin 40 gün süreyle Kıbrıs'ın güneyindeki 3 bin 700 kilometre alanda araştırma yaptığını, araştırma sonunda elde ettikleri verileri Türk Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) teslim ettiklerini belirtti.

 

TPAO tarafından verilerin işleneceğini ve yorumlanacağını, bölgedeki doğal gaz ve petrol rezervine ilişkin bilginin değerlendirme sonunda ortaya çıkacağını ifade eden Çiftçi, ''Daha önce yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda Mısır ve İsrail açık denizinde petrol ve doğal gaz saptandı. Tüm bu bilimsel çalışmalar ışığında Doğu Akdeniz'de de petrol ve doğal gaz olduğunu öngörüyoruz'' dedi.

 

Enstitü bünyesindeki sismik laboratuvarın 2005'te Devlet Planlama Teşkilatının desteğiyle kurulduğunu, o günden bu yana Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde çok sayıda araştırma yaptıklarını ifade eden Günay Çiftçi, şöyle konuştu:

 

''Doğu Akdeniz'de kriz olmasaydı Marmara Denizi'nde Türkiye'deki özel bir petrol şirketi için ve Norveç'teki bir petrol şirketi için sismik veri toplamaya yönelik projemiz vardı. Önümüzdeki günlerde Koca Piri Reis Gemisi ile Marmara Denizi'nde bir haftalık bir çalışmamız olacak. Türkiye Petrol İşleri Genel Müdürlüğünden lisansı olan Norveç bazlı bir petrol şirketi için veri toplamaya gideceğiz.''

 

Marmara Denizi'ndeki çalışmanın ardından Koca Piri Reis Gemisi'nin makinelerinin değişeceğini ifade eden Çiftçi, ''Gemi makinelerinin değişmesinin ardından özel bir Türk petrol şirketi için doğal gaz ve petrol aramacılığına yönelik sismik çalışma için yeniden Marmara Denizi'ne gideceğiz ve 1000 kilometreye yakın alanda veri toplayacağız'' dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 652 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler