1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PİRİ REİS'E TAKVİYE
PİRİ REİSE TAKVİYE

PİRİ REİS'E TAKVİYE

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan kıta sahası sınırlandırma anlaşmasıyla beraber Ada'nın kuzeyinde ve güneyinde, hatta batısında da sismik arama çalışmalarına devam edileceğini bildirdi. Yarın A

A+A-

 

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan kıta sahası sınırlandırma anlaşmasıyla beraber Ada'nın kuzeyinde ve güneyinde, hatta batısında da sismik arama çalışmalarına devam edileceğini bildirdi.

 

Yarın Akdeniz'de yeniden sismik arama yapılacağını belirten Yıldız, şunları kaydetti:

 

''Yarın sabah itibariyle Akdeniz'de, Antalya'dan 3 boyutlu sismik arama gemisi açılacak ve 1100 kilometrekarelik alanda 3 boyutlu sismik arama yapacak. Gemi yaklaşık 40 gün kalacak. Yalnızca Piri Reis'in olduğunu söyleyenler tabi ki yanılıyor. Piri Reis şu ana kadar yaklaşık 2100 kilometrekarelik, 2 boyutlu sismik yaptı. Devamında 4 bin kilometrekareye ulaşacak şekilde aramalara devam edecek. Yalnızca bununla kalınmadı tabi. Biz aynı zamanda 40 gün boyunca yine başka bir uluslararası firmayla beraber Akdeniz'de sismik yaptık. Bunu kamuoyuyla pek fazla paylaşmadık. Çünkü hemen o firmayla irtibata geçmeye çalışanlar oluyordu ve o da 2 boyutlu sismik aramalarını, bütün çalışmalarını tamamladı. Dolayısıyla Akdeniz'de bu süre içerisinde yarını da dahil edersek, 3 tane gemi, sismik aramalarına başlamış, bir kısmını da tamamlamış oluyor. Bizim için son derece seri ve hızlı bir çalışma olacak. Kamuoyuyla yarın hem fotoğraflarını hem de büyüklüklerini paylaşacağız. Bir nevi, Akdeniz'de sismik aramalarla petrol sondajında bir dönemin başlangıcını oluşturmuş oluyoruz. Bildiğiniz gibi, kendi sahamızın dışında, KKTC ile sayın Başbakanımızın yapmış olduğu anlaşma gereğince kıta sahası sınırlandırma anlaşmasıyla beraber Ada'nın kuzeyinde ve güneyinde, hatta batısında da bu çalışmalar devam edecek.''

 


 

ALANYA AÇIKLARINDA ÜÇ BOYUTLU SİSMİK ARAMA YAPACAK

 

 

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) adına yarın Akdeniz'e açılacak geminin, Alanya açıklarında 40 gün boyunca üç boyutlu sismik arama yapacağı belirtildi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından alınan bilgiye göre, yarın Antalya Limanı'ndan uğurlanacak CGG-Veritas firmasının Norveç bandıralı Oceanic Challenger gemisi, TPAO adına denizde sismik çalışmalara katılacak. Böylece 'Piri Reis' ve CGG-Veritas firmasının 'Bergen' isimli gemisinin ardından 'Oceanic Challenger' gemisi de bölgede çalışma yapacak üçüncü gemi olacak.

 

 

 

Bu haber toplam 974 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler