1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PİLE'YE ÜNİVERSİTE
PİLEYE ÜNİVERSİTE

PİLE'YE ÜNİVERSİTE

Pile’de Rum ve İngiliz ortaklığında yeni bir üniversite açılıyor PILE’YE ÜNIVERSITE AÇILIYOR Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum toplumlarının bir arada yaşadığı Pile’ye, Rum ve İngiliz ortaklığında bir üniversite açılıyor. Resmi açılışı 2 E

A+A-

 

 

Pile’de Rum ve İngiliz ortaklığında yeni bir üniversite açılıyor

PILE’YE ÜNIVERSITE AÇILIYOR

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum toplumlarının bir arada yaşadığı Pile’ye, Rum ve İngiliz ortaklığında bir üniversite açılıyor. Resmi açılışı 2 Ekim 2012 tarihinde yapılacak olan üniversite, yüzde 51 Rum ve yüzde 49 İngiliz hisse paylaşımı ile kapılarını açıyor. İngiltere’de bulunan Lancashire Üniversitesi’nin Kıbrıs ayağı olacak olan üniversite, ilk aşamada dört fakülte ve 500 öğrenci ile eğitim yılına başlayacağını duyurdu. Hukuk, Bilgisayar, İşletme ve Turizm fakülteleri ile eğitim hayatına başlayacak olan UCLAN Cyprus (Universitey of Central Lancashire), dün gerçekleştirilen basın toplantısı ile tanıtıldı.

“AVRUPA VATANDAŞLARI İÇİN YÜKSEK KALİTEDE İNGILIZ EĞİTİMİ”

Basın toplantısında üniversitenin detaylarını paylaşan Rektör Lee Chatfield, üniversitenin öğrencilerine yüksek kalitede İngiliz eğitimi sunacağı bilgisini verirken, okul binası ile ilgili detayları da açıkladı. Kıbrıs ve Avrupa standartlarında inşa edilen üniversitenin ilk bölümünün, 350 çalışan ile 180 günde tamamlandığını belirten Chatfield, üniversitenin yaklaşık 7 Bin metre kare alan içerisine konuşlandığının da altını çizdi. Binanın her türlü elektronik donanıma sahip olduğuna değinen Chatfield, Uluslararası ağ bağlantısı olan bir kütüphane, bilgisayar laboratuvarları, amfi tiyatro, interaktif sınıfların yanı sıra özel ihtiyaçlı kişiler için de bütün gereksinimlerin sağlandığını vurguladı.

“HEDEF 5 BIN ÖĞRENCİ”

Gelecek bir kaç yıl içerisinde üniversitenin 7 Bin metre kareden, 48 Bin metre kare alana genişletilmesinin hedeflendiğini belirten Chatfield, hedef öğrenci sayısını ise 5 Bin olarak açıkladı.İlk etapta, Kıbrıslı öğrencilerin yıllık 7 Bin Euro karşılığında eğitim alabileceğini belirten Chatfield, üniversitenin öğrencilerine iş sağlamak konusunda da iddialı olduklarının altını çizdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1428 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler