1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PİLE’DE NELER OLUYOR?
PİLE’DE NELER OLUYOR?

PİLE’DE NELER OLUYOR?

“ÇALINTI ARABA” İDDİASI Geçtiğimiz gece Larnaka-Pile yolunda Kıbrıs Rum Polisi tarafından araçlarına ateş açılan Salih ve Süleyman Koçero isimli iki kardeşin kullandığı aracın çalıntı olduğu iddia edildi. Suçlarla İlgili İki Toplumlu Tekn

A+A-

 

 

“ÇALINTI ARABA” İDDİASI

 

 

Osman KALFAOĞLU

 

Geçtiğimiz gece Larnaka-Pile yolunda Kıbrıs Rum Polisi tarafından araçlarına ateş açılan Salih ve Süleyman Koçero isimli iki kardeşin kullandığı aracın çalıntı olduğu iddia edildi.

Suçlarla İlgili İki Toplumlu Teknik Komite’nin Kıbrıslı Türk Başkanı Hakkı Önen, Koçero kardeşlerin çalıntı bir araba ile ilgili şüphe üzerine Kıbrıs Rum polisi tarafından durdurulmaya çalışıldığını söyledi.

 

2-3 RUM GÜNEYDE TUTUKLANDI…

 

 YENİDÜZEN’e konuşan ancak isminin gizli tutulmasını isteyen bir kaynak ise Salih ve Süleyman Koçero’nun aracında bir de Kıbrıslı Rum’un olduğunu öne sürdü. Bu iddia henüz resmi makamlar doğrulamadı. Öte yandan olayla bağlantılı olarak 2-3 Kıbrıslı Rum’un güneyde tutuklandığı öğrenildi. 

 

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 


 

Elcil: Provokasyon kokuyor

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, “adanın kuzeyinde yaşanan aydınlatılmayan siyasi nitelikli saldırıların suç örgütleriyle devletin bütünleştiğinin göstergesi olduğunu” iddia etti.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, yazılı açıklamasında, “provokasyon kokan eylemlerle kendini ortaya çıkaran söz konusu saldırıların, Kıbrıs sorunu ile bağlantılı gelişen ayrılığa dayalı temel politikalar olduğunu” ileri sürdü.

Elcil, “Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarını işgali altında tutan Kıbrıslı Rumların 1 Temmuz’da AB dönem başkanı olmasını fırsat bilen ayrılıkçı anlayış, provokasyonlara devam ediyor” iddiasında bulundu.

Elcil, “söz konusu provokasyonların, geçen ay Pile köyünde meydana gelen polisiye bir olayla ilgili yapılan açıklamalar, Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarıyla ilgili getirilen yasaklamalar, üst düzey yöneticilerin petrol arama bahanesiyle ilgili yaptığı savaş çığırtkanlıkları ve arama kurtarma adı altında Rumlara gözdağı verme ve tahrik amaçlı askeri tatbikatların tamamıyla ortamı germe ve çatışmaya yönelik olduğunu” öne sürdü.

Pile’de bir araca ateş açılmasıyla ilgili olarak “devletin resmi yayın organının, Türk-Rum çatışması yaratmaya yönelik propaganda” yaptığını iddia eden Şener Elcil, “Kıbrıs Cumhuriyeti plakalı bir araca Rum polisinin ateş etmesiyle ilgili, arabayı kullananların Kıbrıslı Türk mü Rum mu olduğu konusunda herhangi bir ayrıntı ortaya koymadığının bilinmesine rağmen kışkırtma girişmeleri anlamlıdır” dedi.

“Yapılmak istenenin sınır geçişlerinin kapatılmasına zemin yaratma olduğunu” iddia eden KTÖS Genel Sekreteri, “iki toplumun kaynaşma ve işbirliği yapmasının, her iki taraftaki ‘statükodan beslenenleri’ rahatsız ettiğini” kaydetti.

 


 

Özgürgün: Kabul edilemez bir olay

 

Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Pile’de dün gece yaşanan olayın “kabul edilemez ve vahim” olduğunu belirterek, KKTC Devleti’nin Pile’deki vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlamak için gereken her türlü adımı atacağını vurguladı.
Bakanlık Basın Merkezi aracılığıyla açıklama yapan Özgürgün, Kıbrıs Türk ve Rum halklarının birlikte yaşadığı ara bölge statüsündeki Pile’de dün akşam sivil Rum polislerce iki KKTC vatandaşının arabayla kovalanmasının, arabalarına çarpılmak suretiyle durdurulmaya çalışılmalarının ve bununla da kalmayıp birçok kez ateş açılmasının kabul edilemez, vahim bir olay olduğunu kaydetti.

BM NEZDİNDE KINAMA


Özgürgün, bakanlığının ivedilikle BM Barış Gücü nezdinde girişimde bulunarak olayı şiddetle kınadığını ve Kıbrıs Türk tarafının Pile’de yaşayan vatandaşların can ve mal güvenliğinin tehlikeye atılmasına asla izin vermeyeceğini en açık bir şekilde ilettiğini vurguladı.
Bu bağlamda, BM Barış Gücü’ne adadaki mevcudiyetinin en temel nedenlerinden biri olan ara bölgede huzur ve güvenliğin sağlanması yönündeki görevi de hatırlattıklarını kaydeden Başbakan Vekili Özgürgün, şunları belirtti:

“RUM POLİSİNİN YETKİSİ YOK”

“Bilindiği üzere, ara bölgede bulunan Pile köyünde Rum yönetiminin ve dolayısıyla Rum polisinin herhangi bir yetkisi söz konusu değildir. Buna rağmen, Rum tarafının güneydeki egemenliğini Pile’ye de yaymak amacıyla uzun bir süredir bölgede bu tarz tansiyon artırıcı eylemler içerisinde olduğu gözlemlenmektedir.
Hatırlanacağı üzere, son olarak geçtiğimiz aylarda Rum polisi, Pile’de ikamet eden bir vatandaşımızın aracını seyir halindeyken durdurarak vatandaşımızı darp etmiş ve zorla Rum polis aracına bindirerek gözaltına almıştı. Aradan çok kısa bir süre geçtikten sonra Rum polisinin eşkıya tavrını daha da ileriye götürerek vatandaşlarımızın can güvenliğini tehlikeye atacak bu tarz pervasız eylemlerde bulunmasına hiçbir şart altında seyirci kalmamız mümkün değildir”.(tak)

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1137 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler