1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PİLE'DE GERGİNLİK
PİLEDE GERGİNLİK

PİLE'DE GERGİNLİK

Güney Kıbrıs sivil polisleri, BM gözetimindeki Pile’de KKTC vatandaşı Kerim Ali Yahi’yi tutukladı. Yetkisiz tutuklama Pile’yi karıştırdı. BM Barış Gücü devrede 1974 yılından bu yana Türklerle Rumların herhangi bir ciddi sorun yaşam

A+A-

 

 

Güney Kıbrıs sivil polisleri, BM gözetimindeki Pile’de KKTC vatandaşı Kerim Ali Yahi’yi tutukladı. Yetkisiz tutuklama Pile’yi karıştırdı. BM Barış Gücü devrede

 

1974 yılından bu yana Türklerle Rumların herhangi bir ciddi sorun yaşamadan birlikte yaşadığı, Birleşmiş Milletler Barış Gücü gözetimindeki Pile’de, Rum polisinin yetkisizce bir KKTC vatandaşını tutuklaması Pile’de gerginliğe yol açtı. Ara bölge kurallarını ihlal eden Rum Sivil Polisleri dün sabah arabası ile seyir halinde bulunan Kerim Ali Yahi (52) isimli KıbrıslıTürkün yolunu keserek trafik suçu nedeniyle tutuklamak istedi. Rum Polisinin yetkisiz tutuklama istemine itiraz eden Kerim Yahi, Rum polisleri tarafından tartaklandı.Yerde sürüklenerek sivil Rum polis aracına bindirilen Yahi, Oroklini Polis Karakoluna götürüldü.

Kerim Ali Yahi, Oroklini Polis Karakolunda 6 saat süreyle gözaltında tutuldu,Sigortasız ve Seyrüsefersiz araç kullanmak suçundan aleyhine dava okunan Kerim  Ali Yahi, saat 14.00 sıralarında serbest bırakıldı.

 

‘PİLE, KIBRIS CUMHURİYETİ YETKİ ALANI İÇİNDE’

Oroklini Polis Karakolundaki sorumlu polis çavuşunun Pile Muhtarına söylediği “Pile köyü Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yetki alanı içindedir. Hatta Pergama kapısına kadar yetkiliyiz. Tutuklama yapabilir, evinizi arayabiliriz’ şeklindeki sözleri ise yaşanan gerginliğin daha da artmasına neden oldu. Pile’li Türkler, bu söyleme şiddetle tepki gösterirken B.M yetkililerine de şikayetlerini dile getirdiler.

 

BM: ‘GÜVENSİZLİK VE HUZURSUZLUK YARATABİLİR’

Pile’deki Bölge komutanı Mioadrag Stuovic, Yahi ailesinin evine gelerek Kerim Ali Yahi’nin sağlık durumu ile yakından ilgilendi. Komutan, ayağından yaralanan Kerim Yahi’yi BM Doktoru’nun muayene etmesini sağlayacağını da söyledi. Ailenin ve köy muhtarının, Rum polis çavuşunun söyledikleri ile ilgili şikayetini de dinleyen BM Komutanı, bu tür tutuklamaların ve özellikle Pergama kapısından adam alabilirim, istediğim evi arayabilirim şeklindeki söylemlerin iki halk arasında güvensizlik ve huzursuzluk yaratabilecek gelişmeler olduğunu söyledi.

 

ERMETAL: “DEVLET VE HÜKÜMET PİLELİ TÜRKLERE SAHİP ÇIKMADI”

Pile Muhtarı Necdet Ermetal, bu tür sorunların yaşanmasının nedeninin KKTC Devlet ve Hükümeti olduğunu söyleyerek, Beyarmudu Barikatında Pileli Türklere vize uygulamasının yanlış olduğunu kaydetti. Ermetal, Beyarmudu’nda vize işlemi yaparak ‘benim kontrolüm burada biter’ imajının verildiğini, Rum tarafının da bunu fırsat bilerek Pile’de yavaş yavaş kendi sistemini yerleştirmeye çalıştığını ifade etti.

 

Kerim Ali Yahi, yaşadıklarını Yenidüzen’e anlattı, ayrıntılar bugün gazeteniz YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1844 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler