1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın’
‘Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın’

‘Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın’

Futbol kamuoyunda 19 Nisan 2011 tarihinden beri gündemden düşmeyen Lefke ve Futbol Federasyonu çekişmesi her geçen gün farklı boyut kazanıyor. Lefke’nin Yüksek İdare Mahkemesi’ne KTFF aleyhine dava açması sonrasında taraflar dün bir araya geld

A+A-

Lefke tarafından KTFF aleyhine YİM’e açılan dava sonrası Hasan Sertoğlu ile Yıltaç Mükellef bir araya geldi... Mükellef, sürece devam edeceklerini belirtti, Sertoğlu tüzüğü uygulayacaklarını söyledi

 

‘Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın’

 

·        Lefke Türk Spor Kulübü Başkanı Mükellef: “YİM’e başvurma kararını genel kurulumuz verdi, ancak genel kurulumuz kaldırır. Bu saatten sonra da genel kurulu toplamak zordur”

 

·        Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Sertoğlu: “YİM’de davayı sürdürmeye devam edilirse federasyon olarak tüzükleri uygulamak durumundayız.”

 

·        Av.Mamalı: “Futbol Federasyonu mevzuatında yer alan kulüplerin federasyon kararlarına karşı mahkemeye başvurmaları halinde küme düşecekleri yönündeki düzenleme, anayasanın hak arama özgürlüğünü ihlal eden bir düzenlemedir.”

 

Futbol kamuoyunda 19 Nisan 2011 tarihinden beri gündemden düşmeyen Lefke ve Futbol Federasyonu çekişmesi her geçen gün farklı boyut kazanıyor. Lefke’nin Yüksek İdare Mahkemesi’ne KTFF aleyhine dava açması sonrasında taraflar dün bir araya geldi. Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, tüzüğü uygulayacaklarını belirtirken, Lefke Başkanı Yıltaç Mükellef, YİM sürecine devam edeceklerini söyledi.   

 

MÜKELLEF KONUŞTU, SERTOĞLU KONUŞMADI

Çetinkaya – Lefke “Urcan Vangöl” Federasyon Kupası final maçında çıkan olaylar neticesinde, önce disiplin kurulu Lefke aleyhine verdiği 10 maç saha kapatma cezasını benimsemeyip, ceza kuruluna başvurdu. Ceza kurulu saha kapatma cezasını 13 maça çıkarması sonrasında, Lefke, YİM’e başvuruda bulunup federasyon aleyhine dava açtı.

Bu gelişmeler üzerine taraflar dün bir araya geldi. Toplantı sonrası Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu açıklama yapmazken, Lefke başkanı Mükellef açıklamalarda bulundu.

 

“SERTOĞLU TÜZÜKLERİ UYGULAYACAĞINI BANA SÖYLEDİ”

Futbol Federasyon Başkanı Hasan Sertoğlu ile yaptığı görüşmeyi gazetemize değerlendiren Lefke Başkanı Yıltaç Mükellef, Hasan Sertoğlu’nun, kendisine YİM’den davanın geri çekilmesini, geri çekilmediği takdirde tüzükleri uygulayacağını ilettiğini belirtti.

Kendisinin ise Sertoğlu’na YİM’e başvurma kararını Lefke Türk Spor Kulübü genel kurulunun aldığını ve başvuruyu ancak genel kurul kararı ile geri çekebileceklerini söylediğini ve bu saatten sonra genel kurulu toplamanın zor olduğunu açıkladığını vurguladı.

 

SERTOĞLU AÇIKLAMA YAPMADI

Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, ise Mükellef’le yaptığı toplantı sonrasında açıklama yapmadı. Sertoğlu, önceki gün gerçekleştirdiği basın toplantısında, böyle bir durumda tüzükler doğrultusunda hareket edeceklerini ve tüzüklerin kendilerine ne emrederse onu yürürlüğe koyacaklarının altını çizmişti.

 


UZMAN GÖRÜŞÜ

 

Avukat Barış Mamalı Lefke’nin YİM Sürecini YENİDÜZEN’e değerlendirdi:

“Anayasamızın 17’inci maddesi insanların hak arama özgürlüğünün hiçbir şekilde kısıtlanamayacağını düzenlemiştir. Yani hiçbir makam ve hiçbir yasal düzenleme insanların mahkemelere başvurarak, hak aramasına engel olamaz. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu mevzuatında yer alan kulüplerin federasyon kararlarına karşı mahkemeye başvurmaları halinde küme düşecekleri yönündeki düzenleme, açıkça anayasanın hak arama özgürlüğünü ihlal eden bir düzenlemedir. Bu karara ara emri alınabilir. Lefke Spor Kulübü’nün aleyhine verilen mahvedici ceza kararlarına karşı kulübün mahkemelerde çare araması, anayasa tarafından güvence altına alınmıştır ve hiçbir makamın buna engel olmaması gerekir. Eğer Futbol Federasyonu’nun kararlarını mahkemeye götürülmesini engellemek istiyorsak, bunu ancak anayasayı değiştirmekle sağlayabiliriz. Eğer sivil mahkeme Lefke’yi haklı bulursa, verilen kararı hükmen veya tamamen iptal eder ve bu cezalar ortadan bir şekilde kalkar.”

 

Bu haber toplam 780 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler