1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PETROL VE DOĞAL GAZ KONUŞULDU
PETROL VE DOĞAL GAZ KONUŞULDU

PETROL VE DOĞAL GAZ KONUŞULDU

Bazı Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi partilerin katılımıyla Lefkoşa ara bölgede yapılan toplantılar yaz tatilinin ardından bugün yeniden başladı.

A+A-

Bazı Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi partilerin katılımıyla Lefkoşa ara bölgede yapılan toplantılar yaz tatilinin ardından bugün yeniden başladı.

 

Toplantıya, KKTC’den Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP); Güney Kıbrıs’tan ise Çalışan Halkın İlerici Partisi (AKEL), Birleşik Demokratlar (EDİ), Demokratik Parti (DİKO), Demokratik Seferberlik Partisi (DISI) ve Sosyal Demokrat Hareketi (EDEK) temsilcileri katıldı.

 

Slovak Büyükelçi Anna Turenicova toplantının başında yaptığı konuşmada, BKP’nin önerisi üzerine bugünkü toplantıda “petrol ve doğal gaz arama çalışmalarının milliyetçiliğin tırmanması ve Kıbrıs sorunu üzerinde etkisinin” tartışılacağını kaydetti.

 

Turenicova toplantıya katılan siyasi partilerin programlı etkinlikleri kapsamında bu akşam Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum veteran futbolcuların geçen hafta yer alan maçının rövanşının yapılacağını, maçın Limasol civarında Episkopi Stadında yer alacağını da söyledi.

 

 

Toplantı sonunda Turenicova tarafından basına okunan, tarafların üzerinde mutabık kaldığı ortak açıklamada, “Kıbrıs adası ve etrafında bulunan doğal kaynaklar, Kıbrıs ve tüm Kıbrıslılara aittir. Doğal kaynakların getirileri adanın yeniden birleştirilmesi için bir araç olarak kullanılmalıdır. Çevrenin korunması için önem gösterilmelidir. Siyasi parti temsilcileri, her iki Kıbrıs toplumunun hak ve çıkarlarına saygı gösterilmesi için tüm kesimlere çağrıda bulunuyor” denildi.

 

Açıklamada ayrıca, siyasi parti temsilcilerinin her iki lidere de çağrıda bulunarak, Kıbrıs sorununa erken çözüm bulunması ve bölgedeki tansiyonun azaltılması için çalışma yapmalarını istedi.

 

Açıklamada, bir sonraki toplantının 19 Ekim’de saat 10.30’da yapılacağı da kaydedildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 762 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler