1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'PETROL TESİSİ KABUL EDİLEMEZ'
PETROL TESİSİ KABUL EDİLEMEZ

'PETROL TESİSİ KABUL EDİLEMEZ'

Tabipler Birliği ve Çevre Platformu, Başbakan Küçük’ten, Yedikonuk’ta yapılması planlanan petrol dolum tesisi projesiyle ilgili geri adım atılmasını istedi

A+A-

 

 

Başbakan İrsen Küçük, Tabipler Birliği ve Çevre Platformu heyetini kabul etti.

Başbakanlık Şeref Salonu’nda gerçekleşen kabulde heyet, Yedikonuk’ta yapılması planlanan petrol dolum tesisinin ülkeye verebileceği zararları anlatarak, Başbakan Küçük’ten bu projeden geri adım atılmasını istedi.

Başbakan Küçük de konuyu heyetle detaylı görüşeceğini belirtti.

 

ÇED RAPORU EKSİK

Heyet adına söz alan Ayşe Dönmezer, Yedikonuk’ta yapılacak olanın bir “Tank Çiftliği” olduğunu belirterek, 36 adet tankın olacağı Petrol Dolum Tesisi’nin KKTC’nin bakir doğasının bulunduğu, eko turizm yatırımlarının yapıldığı bir yere yapılacak olmasını eleştirdi.

Tesisin en temiz sahilde 166 dönüm arazi üzerinde yer alacağını ifade eden Dönmezer, tanklarda akaryakıt bulunacağını ve tankerlerle yıllık 10 milyon metre küp sıvı yakıt taşınacağını söyledi.

“Bu denli riskli bir projede sıradan bir ÇED yapılmış ve sıradan bir prosedür uygulanmıştır” diyen Dönmezer, “ÇED raporunun eksik olduğu, iyice değerlendirilmediği, fayda/maliyet analizi yapılmadığı anlaşılmaktadır” dedi.

 

DÜZENLEME YOK

KKTC’de petrol piyasasını yönlendirecek bir düzenleme bulunmadığını da kaydeden Dönmezer, yatırımın Turizm Gelişim Yasası’na da aykırı olduğunu belirtti.

Dönmezer, yatırımın, Anayasanın kıyı ve çevreye yönelik maddelerine de aykırı olduğunu ifade etti.

Bölgenin serbest bölge yapılacağını belirtilmesini de eleştiren Dönmezer, bu yatırımın KKTC’nin öncelikli sektörlerini de tehdit ettiğini savundu.

Dönmezer, “Bu gibi büyük, çok boyutlu riskler içeren bir yatırımın KKTC için fayda maliyet analizi yapılmamıştır. Bu analizde sadece gelir anlamında devletin kazançları değil, ülkenin kaynaklarının ve gelecek gelirlerinin uğrayacağı zararlar da maliyet olarak dikkate alınmalı, uzun vadeli düşünülmelidir. Bu yatırımın ülkemize turizm ve yüksek öğrenimde yaratacağı zarar bugün sağlanacak gelirden daha önemlidir” dedi.

Başbakan’dan bu yatırımın yapılmaması için destek beklediklerini kaydeden Dönmezer, insan sağlığını tehdit eden bu yatırımın uygun olmadığına inandıklarını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 823 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler