1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PETROL TESİSİ BOĞAZTEPE'YE Mİ?
PETROL TESİSİ BOĞAZTEPEYE Mİ?

PETROL TESİSİ BOĞAZTEPE'YE Mİ?

Karpaz bölgesinde yayın yapan haber ajansı BYA’ya göre, hükümetin Yedikonuk’ta yapmayı planladığı ve gelen baskılar üzerine geri adım attığı petrol dolum tesisi, Boğaztepe’ye kuruluyor. Ajansın haberine göre Kalecik ve Boğaztepe köy sak

A+A-

 

 

Petrol dolum tesisinin, Boğaztepe’de bulunan balık üretme çiftliğine yapılacağı iddia edildi

Karpaz bölgesinde yayın yapan haber ajansı BYA’ya göre, hükümetin Yedikonuk’ta yapmayı planladığı ve gelen baskılar üzerine geri adım attığı petrol dolum tesisi, Boğaztepe’ye kuruluyor. Ajansın haberine göre Kalecik  ve Boğaztepe köy sakinleri dolum tesisinin Kalecik köyüne eski balık çiftliğinin bulunduğu yere yapılması düşüncesinden şikâyetçi olduklarını söyleyerek konu ile ilgili gerekli mücadeleyi vereceklerini belirttiler. BYA haberinde şu ifadelere yer verdi: “Yaklaşık 3 yıl öncesine kadar balık üretme çiftliği olarak faaliyet gösteren Kalecik köyü ile İskele Boğazı arasındaki bölgede bulunan balık üretme çiftliğinin bulunduğu yere yapılması planlanan dolum tesisi şimdiden tepki toplamaya başladı. Balık üretme çiftliğinin bulunduğu yerin hem büyük bir nüfusa sahip yerleşim yeri hem de turistik bir yer olduğu düşünülmesi gerektiğini söyleyen vatandaşlar, evlerinin arka bahçesinde yapılmak istenen bu tesise karşı, bir karşı duruş sergileyeceklerini belirttiler.”

 HASAN ULUEL: “ÇOK İLGİNÇ BİR KARAR’’

‘’Dolum tesisinin Kalecik köyüne gelmesi KKTC için çok kötü bir durum’’ diyen Uluel, yıllar önce balık çiftliği olan bölgeye şimdi dolum tesisi yapılması çok ilginç bir karar olduğunu belirtti. Turizm bölgesi olan bu bölgede zaten AKSA elektrik santralinden çıkan dumanın solunduğunu bu yetmez gibi birde dolum tesisinin gelmesinin üzücü bir durum olduğunu söyledi.

İSMAİL ÇAKICILI: ‘’AĞAÇTAN MEYVE BİLE YİYEMİYORUZ’’

Kalecik köy sakini İsmail Çakıcılı, yıllardır zaten AKSA’dan çıkan dumanı her gün soluduklarını söyleyerek, hükümet her gün filtre konacak demesine rağmen, fitlere konulduğunu gören olmadığını söyledi. ‘’Dumanlardan çıkan toz meyve ağaçlarının üstüne öyle bir konuyor ki nerdeyse meyve yiyemiyoruz’’ diyen Çakıcılı, ‘’hükümet yılan öldürmeye para cezası kesiyor, kapalı yerde sigara içene ceza, kesiyor ama AKSA’dan çıkan dumana ve yeni yapılacak olan dolum tesisi dumanına hiç karışmıyor, yazıklar olsun, yorumu bizi yönetenlere bırakıyorum’’ dedi. 

İSMAİL OLCAY: ‘’AKSA’DAN YETERİNCE DUMAN ÇIKIYOR’’

Kalecik köyü muhtarı İsmail Olcay, yapılması planlanan dolum tesisine karşı olduğunu belirterek bunun sebebini, ‘’çünkü AKSA’dan çıkan dumandan dolayı zaten köyde rahatsız olunuyor, buda yetmez gibi dolum tesisini eski balık çiftliği bölgesine yapmak istemeleri çok üzücü ve yıpratıcı, artık soluduğumuz duman ikiye katlanacak’’ şeklinde açıkladı. Hükümetin bu tesisi, insanlara uzak ve kimseyi rahatsız etmeyecek bölgeye yapılması gerektiğini belirten Muhtar Olcay, böyle bir yerin de böyle gelişigüzel, bir ayda verilen kararla bulunamayacağının önemini vurguladı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1131 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler