1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PETROL KRİZİ
PETROL KRİZİ

PETROL KRİZİ

<<... Bu ada ne güzel öğretmenim. Kocaman bir beşik gibi Sallar durur Akdeniz bizi...>> Bu kez çocuklar için Neriman Cahit’in kitabı.. Ya da kitabın ismiyle, “Çocuğum ben” diyenler için... *** Mağusa’ya gittik dün, sevgil

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Rum tarafının doğalgaz ve petrol çıkarma çalışmalarına başlaması halinde Kıbrıs Türk tarafının gerekeni yapacağını vurguladı.

Özersay, “Her şeyden önce Kıbrıs Türk tarafının karşılıklılık temelinde, Rum yönetimi tarafından atılacak adımlara benzer, eş değerde adımları atması söz konusudur. Rum tarafı, Kıbrıs’ın güneyinde doğalgaz arama/çıkarma faaliyetlerini askıya almadığı takdirde, Kıbrıs Türk tarafı da antlaşmalar yaparak adanın deniz alanlarında petrol ve doğalgaz aramaya başlayacaktır” dedi.

Bu konuda Kıbrıs Türk tarafının tavrının net olduğuna vurgu yapan Özersay, Kıbrıs Türk tarafının iradesinin tahakküm altına konulmak istendiğini, ancak buna müsaade etmeyeceklerini belirterek, bugüne değin sırf müzakereler devam ediyor ve sırf olası bir kapsamlı çözümü zorlaştırır düşüncesiyle Kıbrıs Türk tarafının, ertelediği hususları yeniden gözden geçirmek durumunda kalabileceğini söyledi.

Özersay, “Rum tarafı müzakerelere rağmen adanın geleceğini ve egemenliğini tahakküm altına koyacak adımları atmakta kararlıysa, gerek petrol ve doğalgaz konusunda gerekse bugüne değin yapmaktan kaçındığımız bazı başka konularda bizim de bazı adımlar atacağımızı herkes bilmelidir.

Kıbrıs Türk tarafının, bu konularda dikkate alınması gereken bir aktör olduğu gerçeğini herkes anlamak zorundadır” şeklinde konuştu.

Doğalgaz ve petrol konusunun bir egemenlik meselesi olduğunu ve Rum tarafınca bu konuda yapılanların müzakerelerin ruhuna ters düştüğünü de kaydeden Özersay, “Rum yönetimi, müzakerelerde geçmişte yaşamış olduğumuz bu ve benzeri krizleri beslemek istemiyorsa, Kıbrıs Türk tarafının ya da Türkiye’nin birşey yapmayacağı varsayımı üzerinden hareket etmemelidir. Bir uyuşmazlığı çözmek için müzakere ettiği varsayılan bir taraftan en azından bunu beklemek kadar doğal bir şey olamaz” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1471 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler