1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'PETROL DOLUM'DA YENİ BOYUT
PETROL DOLUMDA YENİ BOYUT

'PETROL DOLUM'DA YENİ BOYUT

Lefke Vakfı Mütevelli Heyeti, Gemikonağı-Yedidalga Bölgesine yapılması “planlanan” Petrol Dolum Tesisi, Rafineri ve Liman projesinin Antik Soli Kenti’ni tehdit ettiği gerekçesiyle, konuyu uluslararası yargıya taşıyor. Lefke Vakfı Mütev

A+A-

 

Lefke Vakfı Mütevelli Heyeti, Gemikonağı-Yedidalga Bölgesine yapılması “planlanan” Petrol Dolum Tesisi, Rafineri ve Liman projesinin Antik Soli Kenti’ni tehdit ettiği gerekçesiyle, konuyu uluslararası yargıya taşıyor.

Lefke Vakfı Mütevelli Heyeti, yaptığı yazılı açıklamada, geçtiğimiz günlerde bir toplantı yaptığını ve alınan karar ışığında, konunun Unesco’ya ve Uluslararası yargıya aktarılması için çalışma başlattıklarını kaydetti.

Önümüzdeki günlerde Soli Sit alanına liman inşası-konusunun, Unesco’ya aktarılarak, sorunun uluslararası düzeyde ele alınmasının sağlanacağı ifade edilen açıklamada, yerel ve uluslararası tüm hukuk yollarının harekete geçirilmesi için çalışılacağı, konunun süratlendirilerek, etkili bir şekilde yapılabilmesi için de bir komite kurma kararı alındığı belirtildi.

Açıklamada, Lefke Vakfı Mütevelli Heyeti’nin, kararlarının genişletilmesi için, bölge ve ülke genelindeki Sivil Toplum Örgütleriyle temasa geçilip destek isteme kararı aldığı da belirtilerek, destek veren örgütlerin temsilcilerinin komiteye dahil edilip hareketin güçlendirileceği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Netice alıncaya kadar mücadelenin kesintisiz sürdürülmesi kararı alındı. Lefke Vakfı Mütevelli Heyeti’nin bu kararıyla, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde kurulması planlanan Petrol Dolum Tesisleri ve Rafineri projelerine karşı Sivil Toplum Örgütleri’nin yapmış olduğu mücadele ilk kez ülke dışına taşınmış olacak ve olaya yeni bir boyut katacak.”

 

 

 

 

Bu haber toplam 956 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler