1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PETROL DOLUMA KARŞI ORTAK KARAR
PETROL DOLUMA KARŞI ORTAK KARAR

PETROL DOLUMA KARŞI ORTAK KARAR

Petrol Dolum Tesisine Hayır İnsiyatifi'nin bu ülkenin geleceğini dinamitlemek olarak nitelendirdiği ve bir süreden beridir yoğun mücadele verdiği Yedikonuk bölgesine yapılması planlanan PETROL DOLUM TESİSİ ile ilgili dün akşam Mehmetçik'de önemli bir topl

A+A-

 

 

 

Petrol Dolum Tesisine Hayır İnsiyatifi'nin bu ülkenin geleceğini dinamitlemek olarak nitelendirdiği ve bir süreden beridir yoğun mücadele verdiği Yedikonuk bölgesine yapılması planlanan PETROL DOLUM TESİSİ ile ilgili dün akşam Mehmetçik'de önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Bölge yerel yöneticileri, Karpaz halkı ve çevre örgütlerinin katılımıyla yapılan toplantı sonucunda ''Karpaz Bölgesi Yerel Yöneticileri'' yapılacak petrol dolum tesisine karşı çıktıklarını dile getirerek ortak bir mutabakat metnine imza koydular. Aralarında tesisin yapılacağı Yedikonuk köyü muhtarı Şerafettin Aktaş ile Yedikonuk'un sınır komşusu olan Mehmetçik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer ve Erenköy Belediyesi Başkanı Özay Öykün'ün de bulunduğu Karpaz Bölgesi yerel yöneticileri Petrol Dolum Tesisi'ne şiddetle karşı olduklarını ve engellenmesi için her türlü mücadeleyi ortaya koyacaklarını belirttiler.

 

 

Toplantıdan çıkan ortak mutabakat metni şöyle;

 

 

 

1.    Anayasanın 40. maddesinde açıkça ''Kıyıların yüz metrelik şeridi içinde kalan bölgede yalnız Devlete ait, çok gerekli ve kamu yararına olan tesisler kurulabilir. Ancak bu gibi tesisler, kıyıların doğal güzelliğini bozacak nitelikte olamaz.'' ifadesi varken, bölgemizin en önemli kıyılarından birisine petrol dolum tesisi kurulması doğru değildir.

 

2.    Turizm Gelişim Yasası’nda İskele-Karpaz bölgesi turizm gelişim bölgesi olarak ayrılmıştır. Yasanın 13. maddesine göre, bölgenin doğal, tarihi ve kültürel mirasının korunarak turizm amaçlı kullanılması, çevrenin korunma planlarının hazırlanması ve hayata geçirilmesi, bölgenin özelliklerine göre inanç turizmi, kültür turizmi, sağlık turizmi, kongre turizmi, spor turizmi, eko/agro turizm ve deniz, kum, güneş turizmi oluşturulması, bölgede yapılacak turizm yatırımlarının da teşvik edilmesi ve yatak kapasitelerinin artırılması öngörülmüştür. Hal böyle iken, böyle bir yatırıma  bölgemizde ihtiyaç yoktur. 

 

Bu yatırımla birlikte bölgede önemli kaynaklar harcanarak gerçekleştirilmiş olan Eko turizm aktiviteleri ve yatırımları ile halkın balıkçılık, orman ve tarım ürünleri gelir kaynakları darbe yiyecek ve bölge sürdürülebilir kalkınma yönünden avantajlarını yitirmiş olacaktır. Bölge ayrıca, potansiyle turizm yatırımları için cazibesini yitirmiş ve gelecek gelirlerinden mahrum olmuş olacaktır.  Bu nedenlerle bu tesisin bölgede kurulması kararını reddediyoruz.

 

3.    Doğal açıdan potansiyel koruma alanı seçilen, Kuzey Kıbrıs’ta eko-turizm için pilot bölge ilan edilen ve ülkemizin en bakir alanlarından birisi olan Yedikonuk sahiline Petrol Dolum Tesisi kurulmak istenmesi bölgemizin çevresel açıdan var olan üstünlüğünü yok edecektir. Bu görmezden gelinerek bölgeye petrol dolum tesisi kurulması düşünülmez.

 

4.    Dünyada petrol dolum tesislerinde ve petrol taşıyan tankerlerde çok büyük kazalar meydana gelmiştir ve halen gelmektedir, en gelişmiş teknolojiler bile bu kazaların oluşumunu ve verdikleri zararları önleyememiştir. Kazaların sonucunda maddi ve çevresel boyutu çok büyük olan zarar ziyanlar meydana gelmiştir. Bu bilinçle, böyle bir girişim yapılması kabul edilemez.

 

5.    Bu gibi projelerin uygulandığı alanlarda devlet genel güvenlik ve özellikle sahil güvenlik açısından çok ciddi tedbirler alır, yasalarda kesin hatlarla belirlenmiş yaptırımlar uygular. Mevcut şartlarda devletin sözkonusu projeye yönelik gerekli hukuki düzenlemeler ile uygulamada ortaya çıkabilecek riskleri kontrol altında tutabilecek hukuki ve emniyet yaptırım gücü yetersizdir. Böyle bir ortamda petrol dolum tesisine onay verilemez.

 

6.    Bu tesiste dolum-boşaltım sırasında meydana gelecek kontrollü ve kontrolsüz akaryakıt ve gaz sızıntılarından tüm bölge halkı etkilenecek ve sağlık yönünden başta kanser olmak üzere ciddi sağlık ve çevresel sorunlar kaçınılmaz olarak ortaya çıkacaktır. İnsanımıza bu denli olumsuz etkileri olacak bir yatırım hayata geçirilmemelidir.

 

Bu gerekçelerle, Bölge Yerel Yönetimleri ve Yedikonuk'da Petrol Dolum Tesisine Hayır İnsiyatifi olarak  yukarıda sırlanan gerekçelere dayanarak, Karpaz Bölgesinde, eşsiz güzelikteki  Yedikonuk sahiline petrol dolum tesisi yapılmasından vazgeçilmesi gerektiğini belirtiriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1137 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler