1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PETROL DOLUM TESİSLERİNİN SAKINCALARI
PETROL DOLUM TESİSLERİNİN SAKINCALARI

PETROL DOLUM TESİSLERİNİN SAKINCALARI

Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği’ne bağlı Çevre Mühendisleri Odası, petrol dolum tesislerinin, çevre ve insan sağlığı raporu yayımladı

A+A-

 

 

Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği’ne bağlı Çevre Mühendisleri Odası’nın “Mersin’in Çevre sorunları ve Çözüm Önerileri” başlığıyla Mayıs 2009’da yayınladığı raporda, petrol dolum tesislerinin, çevre ve insan sağlığı açısından olumsuzluklar içerdiği vurgulandı.

 

Raporda şu bulgulara yer verildi:

 

·        Ortadoğu’daki gelişmelere paralel olarak Mersin’de çok sayıda Petrol Dolum Tesisi kurulmuş, bu tesisler boru hatları ve denizde bulunan SPM tesisleri ile birlikte bir dizi çevre problemlerini de birlikte gündeme taşımıştır. Bu nedenle yoğun endüstri faaliyetlerin yaşandığı Mersin’de izleme ve kontrol mekanizması önemli bir rol oynamaktadır.

 

·        Petrol dolum tesislerine ait deniz içerisinde bulunan platformlardan (SPM) yapılan akaryakıt transferlerinde ve Mersin Limanına giriş çıkış yapan gemilerin yükleme/boşaltma faaliyetleri sırasında zaman zaman çevre kirliliği problemleri ile karşı karşıya kalınmaktadır.

 

·        Çukurova bölgesinde yer alan ve özellikle ağır sanayi kuruluşlarının yer aldığı

·        Mersin’de Kromsan Krom Bileşikleri Fabrikasının ürettiği eski teknoloji atıkları, petroldolum tesisleri ve daha birçok firma, yoğun olarak kimyasal atık üreten tesislerdir.

 

·        Mersin ilinde özellikle Karaduvar Mahallesi, Karacailyas, Kazanlı ve Adanalıoğlu Belediyelerinde yoğunlaşmış olan Petrol Dolum Tesisleri, LPG dolum tesisleri ve boru hatları büyük çevre problemlerine neden olmaktadır.

 

·        Karaduvar Mahallesinde yaşayan yaklaşık 20 bin insan geçimini tarım ve balıkçılıktan sağlamaktadır. Bu bölgede yer alan çok sayıda petrol dolum ve sanayi tesisleri ile açıktaki gemilere akaryakıt transfer eden iletim hatlarındaki sızıntılar nedeniyle ortaya çıkan çevre kirliliği, tarım ve balıkçılığı olumsuz yönde etkilemektedir.

 

·        Mersin Tabip Odası’nın Karavudar’a ilişkin hazırladığı raporda, son yıllarda bölgede yaşayan çocuklardaki hastalık vakalarında artış kaydedildiği ve Karaduvar olmak üzere dolum tesislerinin olduğu Karacailyas ve Kazanlı beldesinde çocuklar ve yaşlılarda görülen alarjik cilt hastalıkları ve solunum sistemi rahatsızlıklarında ciddi bir artış olduğu kaydedilmiştir.

 

·        Mersin Valiliği’nin yaptığı denetimlerde TUTA, Enerji Petrol Ürünlmeri, Balpet, Siyam,

·        Alpet, Shell, GS Petrolcülük, Aytemiz gibi şirketlerin yangına karşı eksiklikleri olduğu tespit edilmiştir. Olası bir yangında bölgede büyük bir facia yaşanacaktır.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 684 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler