1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'PETROL DOLUM TESİSİ'NE ONAY
PETROL DOLUM TESİSİNE ONAY

'PETROL DOLUM TESİSİ'NE ONAY

Yedikonuk-Büyükkonuk bölgesinde inşası öngörülen “Petrol DolumTesisi”nin ÇED Raporu onaylandı. Çevre Koruma Vakfı (ÇEKOVA) Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Atakol, KKTC’nin çevresine büyük tahribat yapma olasılığı daima

A+A-

 

Yedikonuk-Büyükkonuk bölgesinde inşası öngörülen “Petrol DolumTesisi”nin ÇED Raporu onaylandı.

Çevre Koruma Vakfı (ÇEKOVA) Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Atakol, KKTC’nin çevresine büyük tahribat yapma olasılığı daima gündemde olacak olan RIXOH projesi gibi çok tehlikeli bir projenin uygulanmasının KKTC’ye ihanet etmek demek olduğunu savundu.

Yedikonuk bölgesine yapılacak petrol dolum tesisiyle ilgili projenin tehlikeleri olacağını belirten Atakol, olası bir kazanın yaratacağı olumsuz etkilere dikkat çekti.

Atakol, dünyadan örnekler de vererek, “Kimse, biz her çeşit önlemi alıyoruz, dolayısı ile bizde olamaz, diyemez, iddia edemez ve garanti veremez” dedi

KKTC’nin küçük bir ülke oluğunu, çok kısa bir süre içerisinde kirletilebileceğini belirten Atakol şunları söyledi:

“Nitekim de öyle olmuştur. Ülkemiz baştanbaşa bir çöplüğe dönüşmüştür. KKTC’nin sokakları, caddeleri, yolları, dağları, bayırları, vadileri, denizleri, sahilleri, açıkçası her tarafı kirletilmiş, doğası tahrip edilmiş, bu felakete dur diyecek bir kurtarıcı bekliyor. Ülke bu halde iken, ”yangına körükle gider” gibi, insanlarımızın geleceğini dinamitleyecek RIXOH projesi gibi çok tehlikeli bir proje, Toplumumuza empoze edilmeğe çalışılıyor. “Demoklesin Kılıcı gibi”, KKTC’nin çevresine büyük tahribat yapma olasılığı daima gündemde olacak olan böyle bir projenin uygulanması demek, KKTC’ye ihanet etmek demektir”

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ KÖRELTMEYİN

KKTC’nin, insanı ile, doğası ile, tarihi ile, denizi ile, iklimi ile bir turizm cenneti olduğuna dikkat çeken ÇEKOVA Başkanı, “ KKTC’yi kalkındıracak olan “bacasız sanayi” dediğimiz turizm ve eğitimdir. Bunun için de, temiz bir çevre ve tahrip edilmemiş bir doğa gerekmektedir. Bu güzel Ülkeye kıymayın, çocuklarımızın geleceğini köreltmeyin” ifadelerini kullandı.

ÇED RAPORU ONAYLANDI

Atakol yaptığı yazılı açıklamada, Yedikonuk-Büyükkonuk bölgesinde inşası öngörülen “KKTC Sıvı Yük Yükleme ve Boşaltma Terminali Projesi” ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporunun 9 kişilik bir komite tarafından onaylandığını açıkladı. Atakol söz konusu komitenin genel olarak devletin bürokratlarından oluştuğunu kaydetti.

ÇED Raporu incelendikten sonra, ÇEKOVA’nın görüşlerini 8 sayfalık bir raporla Çevre Koruma Dairesi’ne 10 Ocak tarihinde ilettiğini belirten Atakol, raporla ilgili bilgi verdi.

KKTC’nin bir turizm ve bir eğitim ülkesi olduğunu, bu iki sektörün, lokomotif sektör olarak KKTC’nin geleceğini şekillendirebileceğini kaydeden Atakol, “KKTC ancak böyle projelerle kalkınabilir. Rixoh projesi ve benzeri projeler, KKTC’nin geleceğini dinamitleyen projelerdir. KKTC’nin büyüklüğü, alt yapısı ve mevzuatı böylesine projeler için müsait değildir. Gelişmiş, çağdaş ülkelerdeki bu konudaki mevzuatın bizde alfabesi bile yoktur. Bir sorun çıkması durumunda derdimizi kimseye anlatma olanağımız olmayacaktır” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1240 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler