1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Petrol Dolum Tesisine HAYIR !
Petrol Dolum Tesisine HAYIR !

Petrol Dolum Tesisine HAYIR !

İnsanoğlunun çevreyi acımasızca tahrip ettiği bir dönemin sonuçlarını yaşıyor yeryüzü. Sanayi devrimi ile birlikte, yatırım gelir ikilemine teslim olan insanoğlunun kar hırsı bugün dünyayı tehdit eder hale geldi. Küresel ısınma bugün insanoğlunun en büyük

A+A-

 

İnsanoğlunun çevreyi acımasızca tahrip ettiği bir dönemin sonuçlarını yaşıyor yeryüzü. Sanayi devrimi ile birlikte, yatırım gelir ikilemine teslim olan insanoğlunun kar hırsı bugün dünyayı tehdit eder hale geldi. Küresel ısınma bugün insanoğlunun en büyük sorunu haline geldi. 

İnsanların ve diğer canlıların yaşamlarının kendi başlarına değer taşıdığını, doğaya insan merkezli yaklaşılmaması gerektiğinin altını ısrarla çizmekte yarar vardır. Yeryüzündeki türlerin ve çeşitliliğin sürdürülmesi, ekosistemdeki dengenin muhafaza edilmesi; insanların yaşam gereksinimlerinin ekosistemi tahrip etmeden sağlanması gerekmektedir. Bugün, her geçen gün biraz daha kontrolsüz hale gelen piyasa güçlerinin doğaya müdahalesinin giderek ekosistemi yok etmeye dönüştüğünü görüyoruz. İnsanı doğanın parçası olarak görmek, doğayı yokoluşa götüren bu tahribata karşı çıkmak ve durdurulması için sonuna dek mücadele etmemiz gerekmektedir.

Kapitalist sistemin insanı ve doğayı “sermaye” ve “kaynak” olarak gören, tüm yaşamı iktisadi büyüme hedefine kilitleyen kalkınmacı yaklaşımını kabullenmek mümkün değildir.

Yedikonuk’ta yapılması öngörülen petrol dolum tesislerinin yapılacağı yeri herkesin gidip görmesinde ciddi yarar var. Bu konuda verdiğimiz tepkinin, günlük, sıradan bir siyasi değerlendirme olarak ele alınamayacağını, o zaman çok daha iyi fark edebilirsiniz.

Olağanüstü güzellikte bu doğal ortamın katledilmek üzere olduğunu, bu ülkenin en güzeller sahillerinden birinin yok edilmek üzere olduğunu görür, farkeder ve bölge halkının feryatlarını işitirsiniz.

Hükümetin iş bilmezliğinin ve yatırımcının kar hırsının yaratacağı yıkımın, bu ülkenin geleceğini nasıl yok edeceğini daha iyi anlar, bu ülkenin topraklarına, denizine, çevresine olan sevgi ve bağlılığınızın ötesinde, insan olmanın gereği bu işe dur demek ve gereken ne ise yapmanın şart olduğunu düşünür, hissedersiniz.

Sahillerimizin, kontrolsuz bir betonlaşma ile en güzel toplumsal değerimiz olan çevreyi yok etmenin örnekleri etrafımızı sarmışken, bugün çevre konusu sorumlu siyasetin en temel ve öncelikli konuları arasına girmek zorundadır.

“Yedikonuk Sahilinde Petrol Dolum Tesisine Hayır Platformu” tarafından geçtiğimiz Perşembe günü düzenlenen “Petrol Dolum Tesisinin Sakıncaları” konulu panelin sonuç bildirgesinden bir bölüm ile yazıma son veriyorum.

“Sonuç olarak; adamızda uygulanacak projelerin, ülkemizin ekonomik faaliyetleri, tanımlanmış stratejik gelişme hedefleri ve ekolojik bütünselliği ile uyumluluğunun esas olmasına, yatırımların bu kapsamda ele alınarak, yasalara ve etik kurallara bağlı bir yönetim anlayışı ile ve karar verme süreçlerine siyasetçi, bürokrat ve sivil toplum bağlamında tüm paydaşların dahil edilmesiyle çözümlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Hem ekonomik beklentileri karşılaması şüpheli olan, hem de çevresel etkileri ülke ölçeğinde yıkıma yol açması kesin olan söz konusu petrol dolum tesisi ile bu gibi kirli, tehlikeli ve çevre dostu olmayan tesislerin ülkemizde yapılmasını, gerek ülkenin kamusal ve gerekse yurttaşların özel çıkarlarına, daha da önemlisi, ortak akla aykırı buluyor ve derhal bu projeden vazgeçilmesini talep ediyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 982 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler