1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'PETROL DOLUM TESİSİ ÜLKEMİZE UYMAZ'
PETROL DOLUM TESİSİ ÜLKEMİZE UYMAZ

'PETROL DOLUM TESİSİ ÜLKEMİZE UYMAZ'

“Petrol Dolum Tesisi ve Benzer Yatırımların Ekonomik Açıdan Değerlendirilmesi” panelinde çıkan sonuç...

A+A-

 

 

 

 

Petrol Dolum Tesisi ve Benzer Yatırımların Ekonomik açıdan Değerlendirilmesi” paneli 30 Mayıs’ta, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi’nden yapılan yazılı açıklamada, panelden “Ülkemizde petrol dolum tesisi ve benzeri yatırımlar ekonomik akla uymaz” kararının çıktığı bildirildi.

“Ekonomistlerin Değerlendirmesi” adı altında gerçekleşen ilk oturumda Petrol Dolum Tesisi ve Benzer Yatırımların geniş bir şekilde ekonomik değerlendirilmesi yapıldı.

Ayşe Dönmezer’in başkanlığını yaptığı oturumda, akademisyen ve ekonomistlerinden Doç. Dr. Mustafa Besim, Ünal Akifler, Radar Reşat ile Dr. Okan Şafaklı konuşmacı olarak yer aldı.

Oturumda, Petrol Dolum Tesisi Projesi ile ilgili olarak fayda-maliyet konusunda karşılaştırmalı bilgiler de verilerek somut değerlendirmeler yapıldı.

Panelde, Petrol Dolum Tesisi Projesinin “olası fayda ve maliyet analizini içeren fizibilite çalışmasının yapılmadığı, DPÖ tarafından katma değerli bir proje olarak görülmediği, proje konusunda veri gizliliği ve bilgi kirliliği yaşanmasının yanında icraatta tutarsızlıkların da olduğu” görüşleri ortaya kondu.

 

İŞ DÜNYASI DA GÖRÜŞLERİNİ ORTAYA KOYDU

 

Panelin ikinci oturumunda ise, meslek örgütleri temsilcileri konuşmacı olarak yer alarak iş dünyasının Petrol Dolum Tesisi Projesine yönelik görüşlerini ortaya koydu.

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Mehmet Dolmacı’nın başkanlık yaptığı oturumda, Kıbrıs Ticaret Odası Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Baykallı, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Demircioğlu, İş Adamları Derneği Başkanı Metin Şadi, Genç İş Adamları Derneği Başkanı Arsen Angı ve Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acentları Birliği Başkanı Orhan Tolun katılarak görüşlerini paylaştı.

İşadamları, yatırımlara karşı olmadıklarını, ancak bu gibi projelerde, unsurları ile ekonomistler tarafından ortaya konulan “fayda maliyet analizinin” yapılmasının önemini yineledi.

Panelde, işadamları tarafından, turizm konusunda atılımların olduğu ve bu gibi projeler ile turizmin mukayeseli üstünlüğünü kaybedeceği, yapılması planlanan “Türkiye'den su getirilmesi”, “Ercan'ın yenilenmesi ve kapasitesinin artırılması” gibi büyük yatırımların, petrol dolum tesisi ve benzeri kirli faaliyetlere girilmesi halinde anlamsız olacağı da ifade edildi.

 

 

 

Bu haber toplam 537 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler