1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'PETROL DOLUM TESİSİ İSTEMİYORUZ'
PETROL DOLUM TESİSİ İSTEMİYORUZ

'PETROL DOLUM TESİSİ İSTEMİYORUZ'

İskele Kurumsallaşma Platformu, Petrol Dolum Tesisine Hayır Platformu ile birlikte Kalecik’te yapılacak olan dolum tesisine hayır dedi. Toplantı, İskele ve civar köylerden olduğu gibi Mağusa, Lefkoşa, Girne ve Lefke’den de insanların katılımı

A+A-

 

 

İskele Kurumsallaşma Platformu, Petrol Dolum Tesisine Hayır Platformu ile birlikte Kalecik’te yapılacak olan dolum tesisine hayır dedi. Toplantı, İskele ve civar köylerden olduğu gibi Mağusa, Lefkoşa, Girne ve Lefke’den de insanların katılımı ile yapıldı. Toplantıda bir süreliğine İskele belediye başkanı Halil Orun da katılımcı olarak bulundu. Muhalefetten ve sivil toplum örgütlerinden yoğun ilgi gören toplantıda Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekilleri Ömer Kalyoncu, Önder Sennaroğlu ile TDP milletvekili Hüseyin Angolemli yer aldı.

 

“TARTIŞMA KONUSU BİLE YAPILAMAZ”

Toplantıda konuşmacı olarak, Ayşe Dönmezer, Lefke Çevre Platforumu adına Ediz Tuncel, Tabibler Birliği adına Teksen Köroğlu ve İskele Kurumsallaşma Platformu adına Hüseyin Öztörel bulundu. Geceyi düzenleyen İskele Kurumsallaşma Platformu adına ilk söz alan Hüseyin Özterel, İskele halkı olarak bu tesisin yapılmasına karşı olduklarını belirtti,  tesisin yapılmaması için her türlü haklı mücadeleyi vereceklerini söyledi.  Tabibler Birliği Asbaşkanı Teksen Köroğlu ise, insanların tümünün böylesi bir tesise Kıbrıs’ın her yerinde hayır demesi gerektiğini söyledi. Köroğlu, Kıbrıslı ekonomist Ünel Akifler’in ‘’Tartışmaya bile değmez’’ sözüne atıf yaparak, bu tesisin aslında tartışma konusu bile olmadan ret edilmesi gereken bir yapı olduğunu belirtti. Lefke Platformu adına hazır bulunan Ediz Tuncel, bu tesisin zararlı olduğuna dair her türlü veriyi sunduklarını ancak kimsenin bu raporlarda yazanları çürütemediği halde bu tesisin yapılmak istenmesindeki amacı anlayamadıkları belirtti. Tuncel, daha sonra konuşmasında, İskele ve bölge halkına dünyanın çeşitli yerlerinden örnekler vererek böylesi devasa bir dolum tesisinin bulunduğu ülkelerde yaşanılan kazaları ve tehlikeleri anlattı. Ayşe Dönmezer ise konuşmasında, önemli olan noktanın bu halkın Kalecik köyünün kirli bölge olmasını isteyip istemedikleri konusunun olduğunu vurguladı. Bu tesisin bu bölgeye kurulması halinde bölgede olacak faaliyetleri kısaca anlatan Dönmezer, bu bölgeye denizin 25 metre altına kadar ulaşan derinlikte 320 Metre genişlikte gemilerin ayda 12 kez geleceğini anlattı. Olası bir kaza durumunda yaşanacak zararın bu şirket tarafından karşılanıp karşılanmayacak olduğunu sorgulayan Dönmezer, bu şirketin bu kadar büyük bir sermayesi olmadığını söyledi. Dönmezer, ayrıca tanımamış birülke olmamızdan dolayı olsaı bir kazadan sonra dava açıp tazminat isteyemeyeceğimizi de belirtti.

“CTP BU ANLAŞMALARI FES EDECEK”

Daha sonra söz alan CTP İskele milletvekili ve İlçe başkanı Önder Sennaroğlu ise,  hükümetin meşru bir hükümet olmadığını almış olduğu tüm kararların ve yapmış olduğu tüm yasaların da kendi gibi gayri meşru olduğunu söyledi. Sennaroğlu, bu hükümetin taşıma su ile değirmen döndürme misali transfer vekillerle ayakta durduğunu söyleyerek, yakında gelecek CTP iktidarının bu hükümetin aldığı tüm kararları iptal edeceğini vurguladı.

‘’BEN DE CTP GİBİ DÜŞÜNÜYORUM’’

TDP Mağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli ise kendisinin Lefke’li olduğunu ve CMC atıkları yüzünden annesini kanserden kaybettiği vurgulayarak böylesi bir tesisin bölgeye yapılmasına karşı olduğunu belirtti. Angolemli konuşmasına, ‘’Ben de CTP gibi düşünüyorum’’ diyerek, TDP’nin olası bir koalisyona gelmesi durumunda bu yasaları geri çekmeye çalışacağını belirtti.

 

 Bu haber toplam 773 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler