1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'PETROL DOLUM TESİSİ GÜNDEMDEN KALKSIN'
PETROL DOLUM TESİSİ GÜNDEMDEN KALKSIN

'PETROL DOLUM TESİSİ GÜNDEMDEN KALKSIN'

“Kuzey Kıbrıs’ta Petrol Dolum Tesisi Yapılmalı mı?” konulu panelin sonuç bildirgesi yayımlandı

A+A-

 

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (KTMMOB), Çevre Mühendisleri Odası’nın (ÇMO) organizasyonuyla, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle dün düzenlediği “Kuzey Kıbrıs’ta Petrol Dolum Tesisi Yapılmalı mı?” konulu panelin sonuç bildirgesi yayımlandı. Bildirgede, petrol dolum tesisinin ülke gündeminden tamamen kalkması istendi.

KTMMOB Genel Başkanı Zihni Turkan ile ÇMO Başkanı Nilden Bektaş tarafından yazılı olarak açıklanan sonuç bildirgesinde, “ülkedeki çevre sorunlarının her geçen gün artarak insan sağlığını tehdit ettiği, atık su kirliliği, katı atıkların kontrolsüz bertarafı, Teknecik Santrali’nin yarattığı hava kirliliği, Gemikonağı maden atıkları ve plansız yapılaşmanın” çevre sorunlarının sadece bir kısmı olduğu vurgulandı.

Bildirgede, tüm çevre sorunlarının temelinde, belirli bir çevre politikası ve çevre planının oluşmamasının bulunduğu, altyapı eksikliklerinin de çevre sorunlarını tetiklediği kaydedildi.

PETROL DOLUM TESİSİ

Bildirgede, turizm ve eğitimin sürdürülebilir kalkınmada öncelikli sektör olduğu ülkede petrol dolum tesisi gibi bir projenin yer almaması gerektiğinin açık olduğu vurgulanarak, hangi bölgede yapılırsa yapılsın petrol dolum tesisinin sebep olacağı zararların yararından çok daha fazla olacağı ifade edildi.

Bildirgede, petrol dolum tesisi kurulmasının ülke gündeminden tamamen kalkması istenerek, “Adamızın geleceği olan turizm, sağlık ve eğitim konularına gerekli önem verilmelidir” denildi.

Tesisin, ekonomik anlamda ülkeye refah ve kâr getireceği söylemlerinin gerçekle bağdaşmadığı ifade edilen bildirgede, yatırımcı firmanın faaliyetlerinin Serbest Bölge ve Liman Yasası mevzuatı uyarınca gerçekleşeceği kaydedildi.

Toplum sağlığı bakımından tesisin yaratacağı yıkımların maddi yönden ölçülemez boyutta olacağı kaydedilen bildirgede, “Ülkemizde kronikleşmiş çevre sorunlarına bir yenisini eklememek için; hem ekonomik beklentileri karşılamayacağı net olan, hem de çevresel etkileri oldukça fazla olan petrol dolum tesisi ve bunun gibi çevresel risk faktörü yüksek olan yatırımların ülke gündeminden tamamen çıkarılması gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

Bildirgede, bir an önce toplumsal çevre denetimi seferberliği başlatılması ve çevre suçlularının cezalandırılması gerektiği de vurgulandı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 484 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler