1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PETROL DOLUM TESİSİ
PETROL DOLUM TESİSİ

PETROL DOLUM TESİSİ

Net ve Açık mesaj: "Başka ülkelerdeki işletmelerin ihtiyaç duyacağı petrolu depolayacak olan "Petrol Dolum Tesisi"ni ÜLKEMİZİN HİÇBİR YERİNDE İSTEMİYORUZ."

A+A-

 

 

 

 

 

Ayşe Dönmezer

YAGA Eski Direktörü

KIBRIStime.com

 

Öncelikle özür diliyorum! halen aynı konu etrafında dönüp durduğumuz için. Evet, yine "Petrol Dolum Tesisi", başka ülkelerdeki işletmelerin petrol talebinin karşılanması için topraklarımızda kurulmak istenen 36 adet tankdan oluşan Tank Çiftliği. Aylardır söylenenlere, yazılanlara ve raporlara rağmen ÜLKEMİZ KARAR VERİCİLERİNE BU TESİSİ ÜLKEMİZİN HİÇBİR YERİNDE İSTEMEDİĞİMİZİ anlatma konusunda başarısız olduğumuz için üzgünüm. O nedenle bir kez daha bu tesis konusunda verilen mesajlarla ne demek istendiğini anlatmaya çalışacağım bu ilk yazımda.

Net ve Açık mesaj: "Başka ülkelerdeki işletmelerin ihtiyaç duyacağı petrolu depolayacak olan

"Petrol Dolum Tesisi"ni ÜLKEMİZİN HİÇBİR YERİNDE İSTEMİYORUZ."

 

Güzellik tanrıçası Afrodit'in yerleşmek için seçtiği "unique" adamızın yanlış yatırımlarla yok olmasını önlemek amacıyla onun ruhunu içinde hisseden, ülkesini seven binlerce insan, sivil toplum örgütü, iş adamı ve politikacı bu mesaj etrafında birleşmiştir. Neden? sorusuna cevabı, aşağıdaki konu başlıkları altında açıklamaya çalışacağım.

 

Kalecik'deki dolum tesisleri ile Kurulmak İstenen "Petrol Dolum Tesisi" arasındaki belli başı farklılık nedir?

 

Kalecik'deki tesisler, gerek elektrik üretimimiz, gerekse trafikdeki araçlarımızın, sanayimizin, otellerimizin ihtiyaçları için kullanılmak ve sonuç olarak ülkemizin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulmuştur. Ülkemizin akaryakıt ihtiyacı 291 bin m3 dür. Akaryakıt dolumu için gelen gemiler ise küçük ölçeklidir. Kalecik'deki depo sayısı 21 olup küçük boyutta olduklarından kapasiteleri sadece 46 bin (kırkaltı bin) m3 dür. Buna göre; Kalecik'de yaklaşık her bir deponun yaklaşık kapasitesi 2 bin m3/depo dur.

Ülkemizde kurulmak istenen "Petrol Dolum Tesisi" ise başka ülkelerin akaryakıt ihtiyaçlarının karışılanması için Serbest Bölge ve Liman şeklinde kurulmak istenmektedir. Kapasitesi 1 200 000 (bir milyon ikiyüz bin) m3 olup depo sayısı 36 dır. Buna göre; kurulmak istenen her deponun yaklaşık kapasitesi 33 bin m3/depo dur. Depoların boyutları kapasitesi daha yüksek olup akaryakıt yükleyecek olan gemiler ise 25 metre deniz derinliğine inen, 300 bin DWT luk TANKERlerdir. Tesisde depolanacak yıllık akaryakıt miktarı ise 10 milyon m3 düzeyindedir.

 

Petrol Arama "Türkyurdu 1" ile "Petrol Dolum Tesisi"nin farkı nedir?

 

Petrol Arama "Türkyurdu 1" adı ile ülkemizde Petrol Arama çalışması yapılmaktadır. Ülkemizde Petrol rezervi bulunması halinde bunun geliri hepimizin yararı içindir ve gerekmesi halinde kurulacak dolum tesisleri, ülke turizmine ve doğasına en az zarar verecek bir yapıda ve gerekli tedbirlerin alınması suretiyle kurulabilecektir.

 

Üzerinde tartışmalar yaptığımız "Petrol Dolum Tesisi"nde depolanacak akaryakıt ise başka ülkelerden getirilecek ve bu akaryakıt ile başka ülkelerde duyulacak ihtiyaç karşılanacaktır. Bu denli büyük ve akaryakıt gibi tehlikeli bir maddeyi depolayacak tanklardan oluşacak 230 milyon dolarlık bir tesisi yapacağı belirtilen şirketin ve ortaklarının ise konu ile ilgili herhangi bir referansı olmadığı gibi mali yeterliliği konusunda da net bilgi bulunmamaktadır.

 

Türkiye'deki lisanslı dolum tesisi kapasitesi ile Kurulmak istenen "Petrol Dolum Tesisi" kapasitesi nedir?

 

Türkiye'de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun 2011 raporuna göre Türkiye lisanslı depolama kapasitesi 5,4 milyon m3 dür. Ülkemizde kurulmak istenen "Petrol Dolum Tesisi" nin kapasitesi ise 1,2 milyon m3 dür. Buna göre, 783 bin km2 yüzölçümü olan Türkiye'deki depolama kapasitesinin %26'sı 3,3 bin km2 yüzölçümü olan Ülkemizde kurulmak istenmektedir!

 

Kurulmak istenen "Petrol dolum Tesisi"nin Fayda/Maliyeti Analiz sonucu nedir?

 

Serbest bölge ve liman imtiyazı verilmesi öngörüldüğünden Devlete hiçbir vergi ödemeyecek olan bu tesisin istihdam yaratacağı ve kira geliri ödeyeceği belirtiliyor! Bu düşük katkısına karşın, GEREK TESİSİN GEREKSE GELECEK OLAN TANKERLERİN TAŞIDIĞI RİSK ve çevre, sağlık gibi pek çok açıdan getireceği MALİYETLER'e ilave olarak ülkemizin lokomotif ekonomik sektörü olan TURİZM üzerinde yaratacağı maliyetler ile birlikte turizmin aktive ettiği sanayi, tarım, balıkçılık, eğitim gibi pek çok sektör ile diğer alt sektörlerde istihdam dahil ölçülemez ekonomik kayıplara yol açılmış olacaktır. Bunun sonucu ise insanlarımızın, ülkemizin sağlaması muhtemel her türlü katma değerli gelirden mahrum olunması dolayısı ile sürdürülebilir kalkınma araçlarımızın yitirilmesidir. Sonuç olarak; bu tesisin sağlayacağı minimum düzeydeki fayda dikkate alındığında "Petrol Dolum Tesisi"nin FAYDA MALİYET ANALİZİ bu tesisin ÜLKEMİZ için uygun olmadığını ortaya koymaktadır.

İnanıyorum ki Afrodit'in ruhunu taşıyan, ülkesine aşık insanlar sözkonusu "PETROL DOLUM TESİSİ"nin ÜLKEMİZDE yapılmasını engelleyebilir.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1163 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler