1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'PETROL DOLUM' TARTIŞILDI
PETROL DOLUM TARTIŞILDI

'PETROL DOLUM' TARTIŞILDI

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Yedikonuk bölgesinde yapımı gündemde olan ve ÇED raporu olumlu çıkan petrol depolama tesisi konusunda, “Biz şartlarımızı koyduk. Zararı tespit edildiği anda tesis kapatılacak. Bir zarar görürsek yaptırım ku

A+A-

 

 

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Yedikonuk bölgesinde yapımı gündemde olan ve ÇED raporu olumlu çıkan petrol depolama tesisi konusunda, “Biz şartlarımızı koyduk. Zararı tespit edildiği anda tesis kapatılacak. Bir zarar görürsek yaptırım kullanacağız. Biz izin veren makam değiliz, çevreyle ilgili boyuta bakıyoruz” dedi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda gündem dışı konuşmayla konuyu gündeme getiren ÖRP İskele Milletvekili Mustafa Gökmen, Yedikonuk bölgesinin turizmde öncelikli olduğuna dikkat çekti ve bu bölgeye petrol dolum tesisi kurulmasının endişe yarattığını söyledi.

Petrol dolum tesisi konusunda hükümetin kararı olsa da turizm ve çevreden sorumlu bakanın bu karara karşı dik durabilmesi gerektiğini ifade eden Gökmen, bakanlığı döneminde böyle şeyler yaşadığını söyledi.

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel de yanıt konuşmasında, Büyükkonuk’un birinci derece turizm yatırım bölgesi olduğunu, turizmin daha iyi yerlere gitmesi için uğraş verdiklerini, bu uğraşlar içinde yabancı sermayenin gelmesi için de girişimleri olduğunu söyledi.

Yapılması gündemde olan petrol dolum tesisinde bakanlığının çevreyle ilişkileri değerlendirdiğini belirten Üstel, ÇED raporunu hazırlayan komisyonla defalarca toplantı yaptıklarını bildirdi. İlgili dairelerden teknik uzmanların yer aldığı ÇED komisyonunun raporunu hazırlarken İskenderun’daki benzer bir tesisi yerinde inceleyerek bilgi aldığını, Güney’deki tesisi de incelettirdiklerini anlatan Üstel, komisyonun raporunu böyle hazırladığını kaydetti.

İlgili dairelerin olumlu görüşü varsa bu tesisin kurulacağını, kendilerinin tesisin çevresel boyutuyla ilgili araştırma yapıp rapor hazırladıklarını, ilgili firmaya da bir taahhütname imzalattıklarını ifade eden Üstel, “Biz şartlarımızı koyduk. Zararı tespit edildiği anda da tesis kapatılacaktır. Bir zarar görürsek yaptırım kullanacağız. Biz izin veren makam değiliz, çevreyle ilgili boyuta bakıyoruz” dedi.

Bakan Üstel, Lefke’de bu tesisin yapılmak istendiği arazi hastaneyle çok yakın olduğu için ÇED raporunun olumsuz verildiğini de ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 963 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler