1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Petrol arama faaliyetlerini özel şirket yürütsün"
Petrol arama faaliyetlerini özel şirket yürütsün

"Petrol arama faaliyetlerini özel şirket yürütsün"

Çavuşoğlu, bir taraftan müzakereler devam ederken Kıbrıslı Rumların tek taraflı araştırma yapmasına karşı olduklarını belirtti. Çavuşoğlu, şunları söyledi:

A+A-

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs'taki petrol arama faaliyetlerine ilişkin devletlerin çözüm olana kadar birbirlerini muhatap almak istememesi nedeniyle çalışmaların kurulacak özel şirket tarafından yürütülmesi önerisini gündeme getirdiğini söyledi.

Çavuşoğlu, bakanlığının 2015 yılı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Kıbrıs'taki petrol arama faaliyetleri için hem Kuzey hem de Güney Kıbrıs’ın hakkı olduğunu vurgulayan Mevlüt Çavuşoğlu, bir taraftan müzakereler devam ederken Kıbrıslı Rumların tek taraflı araştırma yapmasına karşı olduklarını belirtti. Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Onlar sondaj çalışması yapınca biz de gemiyi gönderiyoruz. Eğer onlar durdurursa biz de durdururuz. Şimdi yeni önerilerimiz var. Hatta benim şöyle bir teklifim oldu; madem devletler çözüm olana kadar birbirini muhatap almak istemiyor, özel şirket kurulsun, çalışmalar onun tarafından yürütülsün."

(AA)

Bu haber toplam 793 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler