1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PEO VE DEV-İŞ'TEN ORTAK AÇIKLAMA
PEO VE DEV-İŞTEN ORTAK AÇIKLAMA

PEO VE DEV-İŞ'TEN ORTAK AÇIKLAMA

PEO ile DEV-İŞ arasındaki düzenli temaslar çerçevesinde, bugün PEO Merkezi’nde, PEO Yürütme Kurulu ile DEV-İŞ Yürütme Kurulu arasında bir görüşme gerçekleştirdi.

A+A-

 

 

PEO ile DEV-İŞ arasındaki düzenli temaslar çerçevesinde, bugün  PEO Merkezi’nde, PEO Yürütme Kurulu ile DEV-İŞ Yürütme Kurulu arasında bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Kıbrıs sorununun bugünkü durumu hakkında görüş alış verişi yapıldı ve iki örgütün geçen yıl üzerinde anlaştıkları ortak faaliyetler programının yaşama geçiriliş süreci değerlendirildi. Toplantıda ayrıca, iki örgüt,  2012 yılı ortak faaliyetler programının çerçevesini birlikte kararlaştırdı.

İki örgüt tarafından hazırlanan ortak açıklamada şu görüşlere yer verildi;

Sermaye ve temsilcileri çalışanların uzun yıllar süren çetin mücadeleler sonucu elde ettikleri haklara ve kazanımlara karşı saldırmak için krizi bahane olarak kullanmaktadırlar.

PEO ile DEV-İŞ bu küresel krizin kapitalist sistemin ve neoliberal kalkınma modelinin krizi olduğuna işaret etmektedirler. Bu kriz eşitsizliğin artmasına, çalışanların kazanımlarının tartışılır hale gelmesine ve sosyal devletin altının oyulmasına yol açmaktadır.

Euro Bölgesi’nde ortak para biriminin sadece homojen bir ekonomik kalkınmayı ve ekonomik yakınlaşmayı getirmediği bir yana, çelişkileri daha büyük ve belirgin hale getirdiği kanıtlandı.

AB içerisindeki egemen güçler borç sorununa karşı koymanın ve ekonomik birliğin reçetesi olarak sosyal devleti ve sosyal dayanışmayı, çalışanların haklarını ve sosyal kazanımlarını yok etmeyi öne çıkarmaktadırlar.

Yunanistan’daki ve diğer Avrupa ülkelerindeki gelişmeler, çalışanların ekonomik ve sosyal kazanımlarına karşı saldırıları yoğunlaştırmak için AB’nin egemen güçlerinin ve dünya sermayesinin tercihinin, krizi kendi çıkarları için sert bir şekilde kullanma yönünde olduğunu acı bir biçimde göstermektedir.

 

Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk, Kıbrıslı çalışanlar çalışma ilişkilerini düzensizleştirmeye ve çalışma yaşamındaki hakları yok etmeye götüren direktiflere ve politikalara karşı direnen ve talepleri için mücadele eden Avrupa Birliği’ndeki ve tüm dünyadaki çalışanlarla aynı yolda birlikte yürümektedirler. Bugünkü zor koşullarda emekçilerin dayanışması ve mücadelede koordinasyonları işçi sınıfına güç katacaktır.

Geçmişten bu yana Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk çalışanların ücretler için, sekiz saatlik iş günü için, Hayat Pahalılığı Ödeneği için, Sosyal Sigorta hakkı için ortak mücadelelerinin ve ortak eylemlerinin dayanağı işçi sınıfının değerleri, birliği ve dayanışmasıdır.

PEO ile DEV-İŞ olarak, Kıbrıs’ın ve Kıbrıs halkının yeniden birleşmesi, ayrılığın ve bölünmenin aşılması, karanlığa götüren ve hedef şaşırtan etnik ve milliyetçi çatışmaların bir kenara itilmesi ve ortak vatanımızda yasal olarak yaşayan ve çalışan tüm emek insanlarının daha iyi bir geleceğe sahip olması hedefiyle çalışanların ortak sınıf mücadelelerine odaklanması için ortak mücadelelerimizi yoğunlaştırma taahhüdümüzü ülkemiz çalışanları karşısında tekrarlıyoruz.

Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak, PEO ile DEV-İŞ Kıbrıs sorununun çözümünün, ülkenin ve halkın yeniden birleşmesinin öncelikli ve acil bir gereksinim olduğu görüşündedirler. PEO ve DEV-İŞ BM’nin ilgili kararlarında yer aldığı şekilde siyasi eşitlikli iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümü çabasına istikrarlı bir biçimde bağlı kalmaya devam etmektedirler. Birleşmiş Milletler’in ilgili kararlarına uygun ve iki toplum arasındaki üst düzey anlaşmaları çerçevesinde, Avrupa ilke ve değerlerine saygılı bir çözüme ulaşma çabasına istikrarlı bir biçimde bağlı kalmaya devam etmektedirler.

İki örgüt görüşmeler sürecine desteklerini ifade etmekte ve hem Kıbrıslırumlar hem de Kıbrıslıtürkler tarafından karşılıklı olarak kabul edilir ve adil bir çözüme ulaşmaları için, iki lideri bugüne kadar üzerinde anlaşmaya varılmış olanlar temelinde çalışmaya çağırmaktadırlar. Bu sürecin en kısa sürede tamamlanmasını, Kıbrıslıların tümünün ortak vatanı Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek, özgür ve bağımsız kılacak, üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüme götürmesini arzulamaktadırlar.

Kıbrıslılar, Kıbrıs sorununun çözümü ve ülkemizin yeniden birleşmesiyle, birleşik bir ekonomi çerçevesinde, Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk, tüm çalışanlar için birleşik çalışma koşulları ve birleşik bir çalışma ilişkileri sistemiyle barış ve refah koşullarında genel ilerleme için çalışabilecektir.

2011 yılında yaşama geçirilen ortak faaliyetler programıyla ilgili olarak, iki örgüt çok sayıda etkinlikle çok boyutlu bir programın yaşama geçirildiği değerlendirmesini yapıyor ve bundan duyduğumuz memnuniyeti vurguluyoruz.

Dünya Sendikalar Federasyonu’nun çağrısını yaptığı 3 Ekim Dünya Emekçilerinin Eylem Günü çerçevesinde çalışanların eylemleri, 7 Ekim’de İki Toplumlu Barış İnisiyatifi ile birlikte gerçekleştirilen İki Toplumlu Barış ve Yeniden Birleşme Festivali, iki gün süren iki toplumlu Kadın Semineri, PEO , DEV-İŞ ve DSF üyesi olan diğer Kıbrıslıtürk sendikal örgütlerin işbirliğiyle gerçekleştirilen, Yunanistan’da grevde olan demir çelik işçileriyle dayanışma konseri gerçekleştirilen  faaliyetler arasında özel bir yere sahip oldular.

Her iki tarafta da yaşama geçirilecek olan 2011 faaliyetler programı şunları içermektedir:

·      8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle çalışanların iş yerlerindeki toplantılarına Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk sendikacıların katılımı. (gerçekleşti)

·      Kavazoğlu ve Mişaulis’in anısına yapılacak etkinliklere katılım.

·      1 Mayıs İşçi Bayramı vesilesiyle bir dizi etkinliğin yapılması ve kutlamalara birlikte katılım (Emektar Sendikacıların Onurlandırılması).

·      1 Eylül Dünya Barış günü vesilesiyle etkinlik organizasyonu.

·      Gençlere yönelik bir etkinliğin organizasyonu.

·      DSF’nin ilan ettiği 3 Ekim Dünya Emekçilerinin Eylem Günü için gerçekleştirilecek uluslararası etkinliğin birlikte desteklenmesi.

·      Mücadele eden halklarla enternasyonalist dayanışmayı ifade eden etkinliklerin organizasyonu.

·      Yeniden birleşik bir Kıbrıs’ta çalışma ilişkileri ve çalışma koşulları konularında etkinliklerin organizasyonu.

·      İki örgütün Gençlik, Kadın ve Emekliler bölümlerinin özel alanlarında faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi.

·      Kültürel, sportif etkinlikler ve çalışanların sosyal buluşma etkinliklerinin organizasyonu. Tarihleri ileride kararlaştırılacak.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolündeki bölgelerde Kıbrıslıtürk çalışanların istihdamı ile ilgili olarak, iki örgüt Kıbrıslıtürk çalışanların bilgilendirilmesi, örgütlenmesi ve haklarının korunması hedefiyle ortak çalışmalarına devam edecekleri taahhütlerini teyit ettiler.

Son olarak da, iki örgüt Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi temel hedefiyle yeniden yakınlaşma, dostluk ve işbirliği atmosferinin güçlendirilmesi çabasına katkıda bulunmaya devam edeceklerini teyit ettiler.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 552 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler