1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Pendaya ve Angastina’da kazılar…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518
Yazarın Tüm Yazıları >

Pendaya ve Angastina’da kazılar…

A+A-

 KAZILARDA SON DURUM… KAZILARDA SON DURUM…

 

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu kazılara devam ediliyor.

Zaman zaman kötü hava koşullarının birkaç gün etkilediği kazılara yine de kesintisiz biçimde devam edilmeye çalışılıyor.

Bu aşırı soğuk günlerde arkeologlarımız, şirocularımız ve diğer çalışanlar, adamızın dört bir yanında açık havada, korunaksız biçimde, doğanın ortasında kazılarını sürdürüyorlar ve “kayıp” yakınlarının beklemekte olduğu sevdiklerinden bir iz bulmaya çalışıyorlar.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden aldığımız bilgilere göre Pendaya’da (Yeşilyurt) ve Angastina’da (Aslanköy) kazılar yapılıyor. Pendaya’da bir ihbar üzerine bir kuyu kazısı yapılırken, Angastina’da daha önce yapılan ve üç “kayıp”tan pek az kalıntı bulunan kazı yeniden yapılarak daha fazla insan kalıntısı aranıyor. Angastina’daki kazılarda ufak tefek insan kalıntıları bulunmakta olduğu da belirtiliyor.

Kayıplar Komitesi’nin bir diğer kazısı Arçoz’da (Yiğitler) bir tepenin yamacında devam ederken, bir diğer kazı da Lapta’da sürdürülüyor…

Omorfo’da bir kilise mezarlığında devam etmekte olan kazıda 24 şahıstan geride kalanlara ulaşılmış durumda ancak bunların “kayıp” olup olmadıkları, normal bir gömü olup olmadıkları ancak DNA testlerinden anlaşılacak.

Boğaz’da askeri bölgede bir okurumuzun göstermiş olduğu alan yakınında da kazı sürdürülüyor ve iki “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulunmuş durumda. Kazı devam ediyor.

Spatharigo’da (Ötüken) bir diğer kazı devam ediyor.

Lefkoşa’da Kermiya’da ara bölgede bir diğer kazı devam ederken, Kutrafa’da da kazılar sürdürülüyor.

Tseri’deki kazıya ise şimdilik ara verilmiş durumda.

Kazı ekiplerinde çalışan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara bu aşırı soğuk havalarda “Çok kolay gelsin” diyoruz.

 


BASINDAN GÜNCEL...

 

 Kıbrıslırum Kayıp ve Esir Yakınları Komitesi’nin iddiası:

 

“Kayıp kazılarının son yıllardaki başarısı yüzde 11!...”

 

Lefkoşa, 15 Aralık 2016 (T.A.K): Kıbrıs’taki kayıp kazılarının başarısının son yıllarda yüzde 11’de kaldığı, bunun sebebinin ise bilgi verebilecek kişilerin ya hayatta olmaması ya da konuşmamaları olduğu iddia edildi.

Fileleftheros gazetesi, Kıbrıslırum Kayıp ve Esir Yakınları Komitesi’nin dün gerçekleştirilen genel toplantısında yüz üyeden oluşan “danışma kurulu” tarafından yayınlanan bildiride, Kıbrıslırum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e, kayıpların bulunması konusundaki çabaların yoğunlaştırma çağrısında bulunulduğunu yazdı.

Gazete, bildiride ayrıca, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin en üst düzeyde verimli olabilmesi için elinde geleni yapması yönünde Anastasiadis’e çağrı yapıldığını belirtirken, Komite Başkanı Nikos Sergidis’in ise toplantı çerçevesinde yaptığı konuşmada, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin son birkaç yıllık faaliyetleri çerçevesinde ulaştığı sonucun, kayıpların ancak yüzde 11’inin bulunması olduğunu vurguladığını yazdı.

Bugüne kadar, 580’i Kıbrıslırum ve 184’ü Kıbrıslıtürk olmak üzere toplam 764 kaybın naaşlarına ulaşıldığını ifade eden Sergidis, bu rakamın Kayıp Şahıslar Komitesi’nin on yıllık faaliyetleri çerçevesinde çok verimsiz olduğu değerlendirmesinde de bulundu.

Sergidis, bulunan kayıp sayısının bu düzeyde olmasının başlıca sebebinin ise, kayıpların gömülü oldukları yerleri bilenlerin ya ölmüş olmaları ya da konuşmamaları olduğunu sözlerine ekledi.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 15.12.2016)

 

 

 

 

 

 

 


 

Bu yazı toplam 922 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar