1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'PEMBE TABLOLARLA HEDEF ŞAŞIRTMAYIN'
PEMBE TABLOLARLA HEDEF ŞAŞIRTMAYIN

'PEMBE TABLOLARLA HEDEF ŞAŞIRTMAYIN'

Meclis Genel Kurulu’nda günden dışı konuşmalarda ikinci sözü CTP/BG Gazimağusa milletvekili Teberrüken Uluçay alarak “Ülkenin Ekonomik Durumu” ile ilgili konuştu

A+A-

 

 

Meclis Genel Kurulu’nda günden dışı konuşmalarda ikinci sözü CTP/BG Gazimağusa milletvekili Teberrüken Uluçay alarak “Ülkenin Ekonomik Durumu” ile ilgili konuştu.

Uluçay, ülkede Hükümet’in dediği gibi gelişen bir ekonomi bulunmadığını belirterek, ekonomiyle ilgili açıklamalarda daha gerçekçi olunmasını istedi.

Uluçay, “ülkede pembe tablolar çizip amaç hedef şaşırtma olmamalı. Ülke ekonomisine gerçekçi rakamlarla bakmak lazım” diyerek, halkın alım gücünün yüksek vergi, petrol fiyatlarındaki artış ve eşel-mobilin uygulanmaması nedeniyle düştüğünü belirtti.

BRT’nin attığı haberlerde Güney ekonomisinin geriye gittiğinin ön plana çıkarılmasını da eleştiren Uluçay, “Ha bire bunun haberini vermek bizim ekonomimizi yukarı çıkarmaz. Bu kötü tablo Güney ekonomisinin kötüleşmesi halinde kaçınılmaz olarak daha da kötüleşecek” dedi.

Uluçay, enflasyondan arındırılmış verilerin değerlendirilmesinden ortaya çıkan soncun ekonominin iyiye değil geriye gittiğini gösterdiğini ifade ederek, bunları 2009 yılı verileriyle karşılaştırma yaparak örnekledi.

Teberrüken Uluçay, bu yıl ilk dört ayda gerçekleşen rakamlara göre Türkiye’den KKTC’ye yönelik olarak ayrılan kalemin yüzde 69’unun kullanıldığını anlatarak, geriye kalan kısmın sekiz ayda ne kadar yeterli olacağının ortada olduğunu söyledi.

Uluçay, 2011 de yüzde 11 enflasyon yaşandığını, eşel mobilin uygulanmadığını bunun doğal soncunun piyasalardaki daralma olduğunu ifade ederek, yapılması gerekenin bütçe disiplini ve mali tedbirler yerine, piyasaları rahatlatacak, istihdamı özendirici politikaların yaşama geçirilmesi gerekliliği üzerinde durdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 608 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler