1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PEACEPLAYERS KAMPINA ZİYARET
PEACEPLAYERS KAMPINA ZİYARET

PEACEPLAYERS KAMPINA ZİYARET

Kuzey ve Güney Kıbrıs’tan bir grup gazeteci PeacePlayers Basketbol kampını ziyaret etti

A+A-

 

 

 

 

Bu yıl 5’ncisi düzenlenen, Kuzey ve Güney Kıbrıs’tan 12 – 16 yaş arası gençlerin katıldığı PeacePlayers Basketbol kampı basın mensuplarına tanıtıldı

 

ABD Elçiliği çift toplumlu destek programı, Laureus iyilik için spor vakfı ve AVG Teknolojileri tarafından desteklenen PeacePlayers Basketbol kampı, ABD Elçiliği’nin düzenlediği bir organizasyonla Kuzey ve Güney Kıbrıslı gazetecilere tanıtıldı.

2006 yılından beridir organize edilen PeacePlayers Kıbrıs basketbol kampı Güney Kıbrıs Agros köyünde bulunan Radon Otel’de yapılıyor. Bu güne kadar 1200 dolayında sporcunun katıldığı kampta hem Kuzey hem de Güney Kıbrıs’tan gençler katılıyor.  Kamp Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk gençleri bir araya getirerek, hem basketbol oynamalarını hem de yeni arkadaşlıklar geliştirmelerini ve barış içinde yaşama hakkında fikir geliştirmelerini amaçlıyor.

Bu yıl 27 Temmuz – 1 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan PeacePlayers Basketbol kampı ilk olarak 2002 yılında İrlanda’da Katolikler ile Protestan’ların yakınlaşmasını sağlamak amacıyla yapıldı. Genelde toplumsal problemleri bulunan ülkelerde kurulan bu organizasyon daha sonra Güney Afrika Cumhuriyeti’nde ardından Orta Doğu Projesi nedeniyle İsrail’de (Tel Aviv ve Kudüs) ve 2006 yılında da Kıbrıs’ta devreye girdi. Finansmanı herhangi bir devlet tarafından karşılanmayan, tamamen sivil toplum örgütlerinin katkılarıyla gerçekleştirilen bu organizasyonlarda katılımcı gençlere basketbol eğitimi yanında yaşam becerisi de öğretiliyor.

PeacePlayers Basketbol kamplarının Güney Kıbrıs’ta yapılma nedenini fiziki yapı ve uygun tesis açısından Kuzeyde uygun yer olmaması olarak belirten yetkililer, biraz daha geliştirilip uygun hale getirilmesi halinde Kantara Kampı’nın da kullanılabileceğini belirttiler.

PeacePlayers adına şu anda Kuzey Kıbrıs’ta 4 bölgede toplam 7 takım bulunuyor. Bunlar Akdoğan’da 1, Lapta’da 1, İskele’de 2 ve Lefkoşa’da 3 takım şeklindedir. PeacePlayers Basketbol takımlarının yıl boyu haftada 2 kez olmak üzere sürekli antrenmanları bulunmaktadır.

Bu yıl yapılan kampa çalıştırıcı olarak davet edilen eski WNBA yıldızı Shaunzinski Gortman ve 12 yıl NBA’da aktif oyuncu son 8 yıl da antrenör olarak çalışan, şu anki görevi de NBA takımlarından Brooklyn Nets’in yardımcı antrenörlüğü olan Daug Overton böyle bir kampta bulunmaktan büyük onur duyduklarını ve gençlerle çalışmanın çok zevkli olduğunu belirttiler. Programda basına röportaj veren Daug Overton her zaman bir şeylerin öğrenildiğini söyledi ve buradaki yerel hocalardan da öğrendiği şeyler olduğunu belirtti. Overton sorulan bir soru üzerine Kıbrıs’taki gençlerin oldukça yetenekli olduğunu ve planlı bir şekilde çalışmaları halinde çok iyi basketbolcuların yetişebileceğini sözlerine ekledi.

Basın için düzenlenen tanıtım gezisi alınan öğle yemeği ile sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 473 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler