1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PAZARTESİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI
PAZARTESİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

PAZARTESİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

CTP'den yapılan açıklamaya göre, Meclis, Pazartesi günü LTB gündemi ile olağanüstü toplanıyor. CTP-BG Merkez Yönetim Kurulu’nun, konu ile ilgili açıklaması şöyle; Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler, ülke demokrasimizin UBP tarafından ağ

A+A-

 

CTP'den yapılan açıklamaya göre, Meclis, Pazartesi günü LTB gündemi ile olağanüstü toplanıyor. 

CTP-BG Merkez Yönetim Kurulu’nun, konu ile ilgili açıklaması şöyle;

Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler, ülke demokrasimizin UBP tarafından ağır hasara uğratıldığı bu dönemde, Cumhuriyet Meclisi kapalı olsa dahi, yaşadığımız süreci değerlendirilmesinin şart olduğu görüşündedir.

Faşist bir anlayışla, hükümetin halkımızın demokratik iradesine yönelik giriştiği saldırgan tutum mutlaka  değerlendirilmeli ve çok daha büyük hasarların oluşmasının önü kesilmelidir. Bu konu halkımızın demokratik iradesinin yansıdığı en önemli kurum olan KKTC Meclisi'nde mutlaka ele alınmalı ve bütün yönleriyle değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmenin yapılabilmesi için KKTC Cumhuriyet Meclisi’nin "Lefkoşa Türk Belediyesi Hakkında Genel Görüşme" gündemiyle olağanüstü bir biçimde ve acil olarak toplanması şarttır.

Anayasamızı açıkça ihlal ederek, yasa gücünde kararname adıyla UBP Hükümetinin tam bir hukuk cinayeti işlediği bu süreçte, konuyu yargıya taşımak için hazırlıklarımız tamamlanma aşamasındadır.  Hükümetin bu konudaki girişiminin, yargı tarafından durdurulacağı ve iptal edileceği aşikârdır. Bizler bunun sonuna kadar takipçisi olacağız.

Hukuktan geri dönecek olsa dahi, UBP Hükümetinin demokrasiyi de Anayasa ve yasaları da hiçe sayan tutumu mecliste mutlaka ele alınarak değerlendirilmelidir. Bu nedenle genel görüşme yapılması amacıyla, meclisin olağanüstü toplanabilmesi için CTP-BG olarak, diğer partilerle işbirliği halinde gerekli girişimi yaptık ve meclis başkanlığına başvuruda bulunduk.

Bu konu ile ilgili Meclis birleşiminin yapılacağı 9 Temmuz Pazartesi saat 09.00’da Cumhuriyet Meclisi’nde özelde Lefkoşa Türk Belediyesi ile ilgili genelde ülkemizdeki yerel yönetim sisteminin iyileştirilmesine ilişkin görüşlerimizi bir kez daha dile getirmek amacıyla ayrıca bir basın toplantısı düzenleyeceğiz.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 737 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler