1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PAZARTESİ, GENEL GREV VE MİTİNG
PAZARTESİ, GENEL GREV VE MİTİNG

PAZARTESİ, GENEL GREV VE MİTİNG

Süresiz greve doğru · Okullar, sivil havacılık, telefon, sağlık dahil birçok iş yerinde 3-4 saatlik grev yapılacak… “Süresiz grev” isteyen EL-SEN greve katılmayacak · CTP ve TDP mitinge aktif destek vereceğini açıkla

A+A- 

Süresiz greve doğru

 

·        Okullar, sivil havacılık, telefon, sağlık dahil birçok iş yerinde 3-4 saatlik grev yapılacak… “Süresiz grev” isteyen EL-SEN greve katılmayacak

·        CTP ve TDP mitinge aktif destek vereceğini açıkladı


Hükümetin gündemindeki bir dizi yasa tasarısının ve Türkiye ile imzalanan ekonomik paketin geri çekilmesi talebiyle Sendikal Platform tarafından alınan karar uyarınca, pazartesi günü okullardan sağlığa, telefondan hava ulaşımına birçok alanda greve gidilecek. Gün içinde farklı saatlerde 3-4 saatlik grev yapacak Sendikal Platform, muhalefet partilerinin desteğiyle Meclis önünde miting de düzenleyecek.
Genel grev kararı uyarınca, Platform bünyesindeki sendikalar iş yeri koşullarına göre farklı saatlerde greve gidecek.
Buna göre KTOEÖS okullarda 08.30-12.00; KTÖS Lefkoşa merkez ilkokulları, anaokulları ve özel eğitim okullarında 09.30-12.30; KTAMS Sivil Havacılık Dairesi’nde 09.00-13.00, Tel-Sen 08.00-12.00, Hemşireler ve Ebeler Sendikası 07.00-14 saatleri arasında greve gidecek. KTAMS, KAMU-SEN, GÜÇ-SEN ve Çağ-Sen de örgütlü bulundukları iş yerlerinde 08.30-13.00 arasında grev yapacaklarını açıkladılar. Sendikaların ortak kararı uyarınca Vergi dairelerinde 08.30-13.00, geriye kalan dairelerde 09.00-13.00 arası grev uygulanacak.
Grev devam ederken saat 10.00’da miting de düzenlenecek. Eski PEYAK binası önünden kortejle Meclis önüne yürüyecek eylemciler, burada gündemdeki yasa tasarılarının geri çekilmesi talebini dile getirecekler.
TAK muhabirinin edindiği bilgiye göre, “sonuç alınana kadar süresiz grevi” savunan El-Sen ise greve katılmayacak ancak yönetim kurulu ile mitinge destek verecek.

HALKA ÇAĞRI: “MİTİNGE KATILIN”

Halkı mitinge, hükümeti de istifaya çağıran Sendikal Platform, konuyla ilgili açıklamasında, “Uyarı genel grevi ile başlayan, daha sonraki günlerde bir dizi eylemlerle devam edecek ve istifa edilmemesi durumunda da UBP hükümetinin halk tarafından istifa ettirileceği toplumsal varoluş mücadelemizi ileriye taşımak için bir kez daha mücadeleye davet ediyoruz” dedi.
Konuyla ilgili açıklama yapan KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, Sendikal Platform, siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin bir dizi toplantı sonrasında dün yeniden bir araya gelerek “ülkedeki kötüye gidişi ve endişe verici son gelişmeleri” değerlendirdiğini bildirdi.
Gökçebel, hükümetin Vatandaşlık, Af, Sosyal Güvenlik İhtiyat Sandığı, Kamu Görevlileri, Sosyal Sigortalar ve Özelleştirme gibi yasaları ivedilikle Meclis’in gündemine getirerek Kıbrıs Türk halkını “yok edecek dayatma paketi” halka rağmen ısrarla uygulama kararlılığında olduğunun tespit edildiğini kaydetti.

SOSYODEMOGRAFİK YAPI ORTADAN KALDIRILMAYA ÇALIŞILIYOR

“Dayatma paket ile Kıbrıs Türk halkının sosyodemografik yapısı ortadan kaldırılmaya çalışılıyor” diyen Gökçebel, “Kıbrıs Türk halkının üretimden koparıldığını, siyasi iradesinin elinden alındığını, gençlerin göç yollarına sevk edildiğini, insanların fakirleştirildiğini, halka ait kurumların peşkeş çekildiğini, partizan anlayışla kardeşin kardeşe düşürüldüğünü, toplumun felakete sürüklendiğini” kaydetti.
Gökçebel şöyle devam etti:
“Kıbrıs Türk halkının kendi kendini yönetme iradesini de daha gerilere taşıyan UBP hükümeti, sivilleşme ve demokratikleşme yönünde Kıbrıs Türk halkının onurunu zedeleyen icraatlarda bulunmuştur.
UBP hükümetinin halkını düşünmeyen bu uygulamaları Kıbrıs Türk halkını mutsuzluğa, umutsuzluğa ve toplumsal varoluş kaygısına sürüklemiştir. Kıbrıs Türk halkının artık sabrı kalmamıştır. Kendi halkına ihanet etme noktasında bulunan UBP hükümeti derhal istifa etmelidir.
İşte bu doğrultuda, tüm halkımızı, uyarı genel grevi ile başlayan, daha sonraki günlerde bir dizi eylemlerle devam edecek ve istifa edilmemesi durumunda da UBP hükümetinin halk tarafından istifa ettirileceği toplumsal varoluş mücadelemizi ileriye taşımak için bir kez daha mücadeleye davet ediyoruz.
Haklarımızı, sosyokültürel özelliklerimizi ve kimliğimizi korumak için, kendi kendini yönetme ve toplumsal varoluş talep eden, her türlü baskı ve dayatmalara karşı başkaldıran herkesi katkı koymaya ve mücadeleye çağırıyoruz.”

KTÖS: “EYLEMLERİN İLK ADIMI”
KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de akşam saatlerinde yaptığı yazılı açıklamada, grev ve miting yanında, hafta içinde TC Lefkoşa Büyükelçiliği önünde protesto, ara bölgede oturma eylemi, yürüyüş ve çeşitli eylemler gerçekleştirme; protestoları yurt dışına taşıma ve uluslararası kamuoyuna ulaştırma kararı aldıklarını duyurdu.
Elcil, pazartesi günkü uyarı grevi ve mitingin süresiz genel grev ve sonuç alınıncaya kadar devam edecek eylemlerin ilk adımı olduğunu da kaydetti.

DAÜ SEN VE DAÜ BİR SEN
DAÜ’de örgütlü DAÜ-SEN ve DAÜ BİR-SEN de, Sendikal Platform’un çağrısına uyarak pazartesi günkü genel grev ve mitinge katılacağını duyurdu.
İki sendikanın ortak açıklamasında, “Ülkemizdeki diğer emekçilerle birlikte DAÜ çalışanlarının hayatını da çekilmez kılacak olan bu yasa değişikliklerine karşı çıkmak ve son dönemde çalışan kesimlerin tüm haklarını yok etmek, insanlarımızı göçe zorlamak için yoğunlaştırılan bu saldırılara karşı direnmek için tüm üye ve sempatizanlarımızı bu grev ve eyleme katılmaya çağırıyoruz” denildi.

ESNAF VE ZANAATKARLAR
Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, sokağa çıkma sırasının kendilerine de geldiğini belirterek, tüm birlik ve üyeleriyle meydanda olacağını açıkladı.
Çözümü sokakta üreteceklerini kaydeden oda, “Tüm toplum kesimleriyle birlikte, işbirliği yaparak yeniden var olabilmek amacıyla tüm gücümüzle ve onurumuzla direneceğiz. Pazartesi bizim için sadece güçlü bir başlangıçtır. Tüm esnaf ve zanaatkarımız, birliklerimiz ve üyelerimizle meydandayız” dedi.

BİRLEŞİK TAKSİCİLER BİRLİĞİ
Birleşik Taksiciler Birliği Genel Sekreteri Hakan Özkıraç, tüm taksicilerle pazartesi günü miting meydanında olacaklarını duyurdu.
Özkıraç, hükümetin geçirmeye çalıştığı yasalardan tedirgin olduklarını kaydederek, Kıbrıs Türk toplumunun yok olacağı bir süreç başlatıldığını gördüklerini ve buna dur demek için meydanda olacaklarını kaydetti.

CTP VE TDP’DEN DESTEK
Bu arada Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), pazartesi günü yapılacak eyleme tam destek verdiklerini açıkladılar ve mitinge katılım çağrısı yaptılar.
CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, partilileri ve halkı Sendikal Platform tarafından düzenlenecek mitinge katılmaya çağırdı.
TDP Genel Sekreteri Esat Varoğlu da yazılı açıklamasında, pazartesi günü gerçekleştirilecek genel grev ile mitinge büyük önem verdiklerini belirterek, tüm TDP’liler ile toplumsal varoluş mücadelesine destek olan herkese mitinge katılım çağrısı yaptı.
Sendikal Platform’un eylemine CTP ve TDP yanında YKP, BKP ve KSP de destek vereceklerini açıklamışlardı.
Sendikal Platform bünyesinde bulunmayan Hür-İş ve Kamu-Sen de grev ve mitinge destek vereceklerini açıkladılar.


 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1317 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler