1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PAZARLIKLAR SÜRÜYOR
PAZARLIKLAR SÜRÜYOR

PAZARLIKLAR SÜRÜYOR

Noble Energy şirketi ile İsrail hükümeti arasında, son günlerde sıkı pazarlıklar gerçekleştirilmekte olduğu bildirildi.

A+A-

 

 

 

Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölgesinde” araştırma sondajı gerçekleştirmiş olan Noble Energy şirketi ile İsrail hükümeti arasında, son günlerde sıkı pazarlıklar gerçekleştirilmekte olduğu bildirildi.
Fileleftheros gazetesi “Noble-İsrail Kıbrıs’ın Rolünü Tartışıyor” başlıklı haberinde, elde ettiği bilgilere dayanarak, Noble Energy şirketinin İsrail hükümetini, bir taraftan doğal gaz yataklarından daha büyük miktarda doğal gaz ihraç edilmesine izin vermeye, diğer taraftan da Güney Kıbrıs’ta doğal gaz sıvılaştırma terminali inşa edilmesini kabul etmesi konusunda ikna etmeye çalıştığını yazdı.
Aynı bilgilere dayanarak, şirket ile İsrail hükümeti arasındaki pazarlıkların zor bir aşamaya geldiğini yazan gazete, bunun sonucunda, Noble Energy şirketi idari başkanı Charles Davidson’un İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile doğrudan görüşmelerde bulunmak amacıyla İsrail’e gittiğini kaydetti.
Gazete, Davidson’un, bu haftanın başından itibaren İsrail Altyapı Bakanı Uzi Landau ile görüşmelerde bulunduğunu da kaydetti.

İHRAÇ EDİLECEK

İsrail hükümetinin başlangıçtaki görüşünün, ülkenin enerji güvenliği için doğal gaz yataklarının içeriğinin yüzde 50’sinin ülke kullanımı için ayrılması, geriye kalan doğal gazın da ihraç edilmesi şeklinde olduğunu anımsatan gazete, görüşmelerin artık, doğal gazın yüzde 60’ının ihraç edilmesi, yüzde 40’ının da ülke ihtiyaçları için muhafaza edilmesi amacıyla yapılmakta olduğunu ifade etti.
İsrail hükümetinin, artık Güney Kıbrıs’ta terminal inşa edilmesi olasılığını tartışmakta olduğunu da belirten gazete, Noble Energy şirketi başkanının, en iyi çözümün, İsrail’deki Leviathan parselindeki ihracatın tümünün, Güney Kıbrıs üzerinden yapılması olduğunda ısrar ettiğini aktardı.
Bununla birlikte gazete, İsrail hükümetinin, Noble Energy şirketi başkanından, İsrail’in Tamar parselindeki doğal gazın ticari kullanım için 2013 ortasından önce ülkeye ulaşması için gerekli olan her şeyin yapılacağı konusunda taahhüt aldığını da belirtti.
Önümüzdeki yaz ayından itibaren, “Noa” ve “Tithis” parsellerinden İsrail’e ek doğal gaz sağlanacağını da yazan gazete, üç sondaj makinesinin bu parsellerde şu an Noble Energy şirketi hesabına aynı anda çalışmakta olduklarını kaydetti.
Elde ettiği bilgilere dayanarak, Rum Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis ve diğer yetkililerin, İsrail’de gerçekleştirilmekte olan pazarlıklar hakkında, son günlerde Güney Kıbrıs’ta bulunan Noble Energy şirketinin bazı üst düzey yetkilileri tarafından gayri resmi bir şekilde bilgilendirildiklerini ifade eden gazete, Noble Energy şirketi başkanı Charles Davidson’un, bölgede bulunmasına rağmen, şu an Güney Kıbrıs’ı ziyaret etmeyi gerekli görmediğini ekledi.

“AKDENİZ YENİ KUZEY DENİZİ OLABİLİR”

Simerini gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, İsrail’in Leviathan ve Tamar parselleri ile Rum tarafının tek yanlı ilan ettiği MEB’indeki 12’inci parselde doğal gaz yatakları tespit edilmesinin ardından, Doğu Akdeniz’in, artık petrol şirketlerinin ilgisinin odağında bulunmakta olduğunu bildirdi.
“Reuters’in” haberine dayanan gazete, şirketlerin dikkatinin artık bölgeye yönelmekte olduğunu çünkü Amerikalı uzmanların, Doğu Akdeniz’in dibinde yatan doğal gazın, dünyanın doğal gaz ihtiyacını bir yıllığına karşılayabileceği tahmininde bulunduklarını ekledi.
İngiliz ve Norveçlilerin faaliyet göstermekte oldukları Kuzey Denizinin, dünyadaki altıncı büyük petrol ve doğal gaz kaynağı olduğunu yazan gazete, Kuzey Denizinin 26 milyar varil petrole sahip olduğuna dair tahminlere rağmen, petrol çıkarılmasının artmasından dolayı, kaynakların kısa zamanda tükenmesinin beklendiğini ifade etti.

 

 

 

 

 

 Bu haber toplam 733 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler