1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'PAZAR GÜNÜNDEN SONRA ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK'
PAZAR GÜNÜNDEN SONRA ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK

'PAZAR GÜNÜNDEN SONRA ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK'

CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, meclisteki gündem dışı konuşmasında hükümetin tutumları ve “iftira kampanyalarına” değindi

A+A-

 

CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, meclisteki gündem dışı konuşmasında hükümetin tutumları ve “iftira kampanyalarına” değindi, basını suçladı. Sonay Adem, bu konuyla ilgili konuşmasını daha sonraya bırakacağını ifade ederek, UBP kurultayında kimin kazanacağının kendisini ilgilendirmediğini, ancak haberler ve açıklamaların kendisini ilgilendiğini ifade etti ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu eleştirdi.

Eroğlu’nun artık Cumhurbaşkanı olmadığını, UBP kurultayında oy kullanmayı bile düşündüğünü ifade eden Adem, geçmişte KKTC’de yaşanan her seçimde Türkiye’den KKTC’ye aktarılan paralar olduğunu, Tahsin Ertuğruloğlu’nun açıklamalarının da bunu gösterdiğini, bunun da organizatörünün Eroğlu olduğunu ifade etti, Savcılığı göreve çağırdı.

Adem, pazardan sonra her şeyin değişeceğini, bu paraların kaynağının sorulması gerektiğini ve Eroğlu’ndan korkulmaması gerektiğini ifade ederek, Eroğlu’nun yaptığı “baskı ve tehdit” açıklamalarını eleştirdi ve suçlamalarda bulundu.

KKTC’deki müdahale ve baskılara karşı duracaklarını, ülkede temiz siyaset yapılacaksa ilk önce Eroğlu’nun soruşturulması gerektiğini savunan Adem, hükümetin de ülkede sorumsuz bir düzeye geldiğini, Meclis’i pas geçerek istediğini yapmaya çalıştığını söyledi ve buna örnek olarak kararnameleri gösterdi.

Anayasa’nın çiğnendiğini, LTB’de yapılan kararnamelerin işi daha da çıkmaza ittiğini kaydeden Adem, grev yasağına uymayan işçileri kutladı, destek verdi.

Sonay Adem, muhalefetin uzlaşma ve sorunlara çözüm bulma çağrılarına rağmen hükümetin buna yanaşmadığını belirterek, grev yasaklamasının doğru olmadığını, belediyelerde sorunların artmaya devam ettiğini ve çoğu belediyelerin iflas edeceğini söyledi.

Adem, ihtiyat sandığı ödemeleri için yapılan kararnameyi de eleştirerek, LTB’de çalışanlarının bu noktadan sonra geri atmaması gerektiğini, LTB’nin önünün açılması için de ciddi bir görüşme trafiği yapılması ve sorunların çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Adem, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın da istifa etmesi gerektiğini ifade ederek, pazarın ardından Başbakanın LTB’ye el atmasını ve tüm muhalefet partilerini davet ederek, sorunların çözümlenmesini istedi.
Konuşmaların ardından yazılı sorular okundu, sözlü sorular ertelendi ve birleşim kapatıldı.

Bir sonraki oturum 1 Kasım Perşembe günü yapılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 491 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler