1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ‘Patlamayı canlı bomba gerçekleştirdi’
‘Patlamayı canlı bomba gerçekleştirdi’

‘Patlamayı canlı bomba gerçekleştirdi’

Şanlıurfa Suruç'taki Amara Kültür Merkezi önünde patlama meydana geldi. IŞİD'li canlı bomba saldırısı olduğu iddia edilen saldırıda Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un açıklamasına göre 31 kişi öldü

A+A-

ŞANLIURFA - Şanlıurfa Suruç'taki Amara Kültür Merkezi önünde patlama meydana geldi. IŞİD'li canlı bomba saldırısı olduğu iddia edilen saldırıda İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre 28 kişi öldüğü 100'ün üzerinde de yaralı olduğu haber verildi. Akşam saatlerinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ölü sayısının 30’a Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da ölü sayısının 31’e yükseldiğini açıkladı.

Patlamanın yaşandığı yerde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 300 gencin konakladığı, CİHAN haber ajansı, patlamanın nedeninin IŞİD üyesi bir intihar bombacısı olduğunu iddia etti.

Patlamanın görgü tanığı Garip Çelik CNN Türk'e yaptığı açıklamada, Ezilenlerin Sosyalist Partisi ve SGDF üyesi gençler olarak olay anında Amara Kültür Merkezi önünde Rojava devrimi için basın açıklaması yapıldığını belirtti. Çelik, açıklamada Kobani'ye geçecek gençler hakkında bilgi verildiği kendisinin de fotoğraf çektiği sırada şiddetli bir patlama olduğunu ve her yerde yaralı ve ölüler bulunduğunu söyledi.

Olayın ardından Suruç Belediyesi'ne ait araçlardan Türkçe ve Kürtçe "İkinci bomba ihtimali var" denilerek halkın patlamanın meydana geldiği çay bahçesi çevresinden uzaklaşması istendi.

Bu arada Kobani'deki patlamanın Suruç'taki patlamayla birlikte eş zamanlı olarak meydana geldiği belirtildi.
Amara Kültür Merkezi aynı zamanda HDP'nin sınırdan gelen göçmenlere yardımları organize ettiği yerlerden biri. Şehir dışından göçmenlere yardım için gelenlerin de konaklamak için kullandığı mekân. ESP yaralılar için Suruç Devlet Hastanesi'nde acil kan ihtiyacı olduğunu açıkladı

Canlı bomba olduğu kesinleştirildi
Patlamanın canlı bombayla yapıldığını kesinleştirdiklerini açıklayan Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, “Canlı bomba ama 18 yaşında mıdır? Yaşını tespit etmek için güvenlik güçlerimiz uğraşıyor. Olay çok taze. Kimliği hakkında henüz bir bilgimiz yok. Netice alınca da kamuoyuyla paylaşacağız” derken, patlamayla ilgili olarak şimdiye kadar herhangi bir gözaltının olmadığını da kaydetti.

Görgü tanığı katliamı anlattı
Suruç’ta saldırıdan sağ kurtulan Murat Akdağ saldırı anını Radikal’e anlattı. Saat 12.00 civarında Kobani’nin yeniden inşası için toplantı yaptıklarını söyleyen Akdağ, "Bahçede yaklaşık 150 kişi bulunuyorduk. Basın açıklaması yaptığımız sırada büyük bir patlama yaşandı. Onlarca ölü var. Saldırının canlı bomba olup olmadığını fark etmedik" dedi.

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ndeki Amara Kültür Merkezi önünde patlama meydana geldi. Çok sayıda ölü ve yaralının olduğu patlamanın Kobani’nin inşası için düzenlenen bir patlama sırasında meydana geldiği öğrenildi. Patlamadan sağ kurtulan Murat Akdağ patlama anını, “Antep’ten, İstanbul’dan Adana’dan gelen gönüllülerle beraber Kobani’nin yeniden inşası için bir toplantı yaptık. Toplantının duyurulması için bahçede bir basın açıklaması yapmaya karar verdik. Saat 12.00 civarında yaklaşık 150 kişi kültür merkezinin bahçesinde toplandık. Basın açıklaması yaptığımız sırada büyük bir patlama yaşandı. Onlarca arkadaşımız hayatını kaybetti. Bir çocuk yaralı bulunuyor. Saldırının hangi yönden ve nasıl gerçekleştiğini fark etmedik. Canlı bomba saldırısı olabilir. Şu anda hastanenin önünde bekliyoruz. Ölenlerin kimliğini tespit edemedik.”

Oyuncak götüreceklerdi
Kobani'ye geçerek 'yeniden inşa' çalışmasına katılmak üzere bulundukları Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde basın açıklaması yaparken bombalı intihar saldırısına uğrayan gençlerin, bölgeye yardım malzemesi ve oyuncak götürdükleri, park, kütüphane, hatıra ormanı yapmayı planladıkları öğrenildi.

Katliama maruz kalan gençlerin, geçtiğimiz yıl IŞİD kuşatması ve taarruzu sırasında büyük yıkıma uğrayan Kobani’nin yeniden inşası için çalışmalara katılmak için yola çıktıkları ve yanlarında bol miktarda yardım malzemesi ile çocuklar için oyuncak ve kitap taşıdıkları ortaya çıktı.

SGDF’li gençlerin, Kobani halkına yönelik sağlık taramalarına katılacakları, daha önce Kobani'deki çatışmalarda hayatını kaybeden Suphi Nejat Ağırnaslı anısına kurulan kütüphanenin açılışını yapacakları, kentteki kreşlerin duvarlarını resimleyecekleri ve çocuklara müzik aletleri hediye edecekleri öğrenildi. Gençler ayrıca IŞİD ile savaş sırasında en sert çatışmaların yaşandığı bölgelerden olan Kaniya Kurda tepesine bir hatıra ormanı kurarak, inşaatlarda çalışmayı planladıkları belirtiliyor. Radikal - DİKEN

Bu haber toplam 1041 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler