1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Paska tatili sonrası kazılara devam...
Paska tatili sonrası kazılara devam...

Paska tatili sonrası kazılara devam...

arandığı adamızın kuzeyinde ve güneyinde sürdürdükleri kazılara kaldıkları yerden devam ediyorlar. Kıbrıs’ın güneyinde Atalassa bölgesinde ve Strovulos’ta 1963-64 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar aranıyor. S

A+A-

 

 

Kayıplar Komitesi kazı ekipleri, Paska tatili sonrasında Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”dan geride kalanların arandığı adamızın kuzeyinde ve güneyinde sürdürdükleri kazılara kaldıkları yerden devam ediyorlar.

Kıbrıs’ın güneyinde Atalassa bölgesinde ve Strovulos’ta 1963-64 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar aranıyor.

Strovulos’ta CİNEPLEX karşısındaki büyük boş arazi içerisindeki bir kuyuda başlatılan kazılarda, 1963-64 çatışmalarında “kayıp” edilen bazı Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar aranıyor. Daha önce bu bölgede iki ayrı noktada yapılan kazılarda, “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar bulunmuştu.

Bu kazı yerini ziyaret ederek arkeologlarımızla görüştük ve onlara kazasız belasız kazılar diledik. Kazı yapılmakta olan alanın az ilerisinde de bir Kıbrıslırum okurumuz, başka bir kuyu göstermiş ve bu kuyuya 1964’te bir Kıbrıslıtürk’ün öldürülerek atıldığını söylemişti. Bu kuyunun yerini de Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiştik.

Halen kazı yapılmakta olan kuyuyla ilgili bilgileri, Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslırum yetkilileri henüz 1998 yılında Kayıplar Komitesi’nin o dönemki Kıbrıslıtürk yetkililerine sunmuşlardı.

Strovulos bölgesine özellikle Lefkoşa bölgesinde “kayıp” edilenlerin gömülmüş olduğu sanılıyor... CINEPLEX’in bulunduğu bu bölgeye “Parisinos” da deniyor.

Kıbrıs’ın kuzeyinde ise Lapta’da beş “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanların çıkarılmış olduğu kuyudaki kazı topraklar elenerek tamamlanma aşamasına getirilirken, Cihangir’de (Abohor-Ebiho) bir tarlada yürütülen ve zaman zaman “kayıplar”dan geride kalanların bulunduğu kazılar devam ediyor. Demirhan’da (Tirfon) aralarında bir bebeğin de bulunduğu 11 Kıbrıslırum “kayıp”tan geride kalanların çoğunun bulunduğu kazı da sona doğru gidiyor.

Kayıplar Komitesi, Sihari (Kaynakköy) ve Bozdağ’da kazılara devam ederken, Akçiçek’te (Siskilip) eski bir tavuk çiftliğinin kuyusunda da kazı başlattı. Kuyuya tavuk artıkları atılmış olduğu için bu kazı, arkeologlarımız için oldukça zor olacak...

Karpaz’da ise Sazlıköy’de (Livadya) iki “kayıp” Kıbrıslırum’un gömülü olduğu söylenen, bir okurumuzun göstermiş olduğu bir arazide kazı ekibindeki arkeologlarımız kuyunun yerini saptamaya çalışıyor.

Kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 758 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler