1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'PASAPORT YASAĞI İLE CEZALANDIRILIYORUZ'
PASAPORT YASAĞI İLE CEZALANDIRILIYORUZ

'PASAPORT YASAĞI İLE CEZALANDIRILIYORUZ'

Sanayi Odası ülkenin içinde bulunduğu siyasi ortam içerisinde birçok ülke ile ihracatta sıkıntı yaşandığını bildirdi.

A+A-

 

Sanayi Odası ülkenin içinde bulunduğu siyasi ortam içerisinde birçok ülke ile ihracatta sıkıntı yaşandığını bildirdi.

Sanayi Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, firmaların özellikle Türkiye dışına bağlantılarda Güney Kıbrıs’ın baskılarına maruz kaldıkları, KKTC’den mal satın alan firmalara, Güney Kıbrıs’ın o ülkedeki temsilcilikleri vasıtasıyla baskı ve tehdit içeren mesajlar gönderildiği kaydedildi.

KKTC’nin içinde bulunduğu siyasi risk yüzünden, uzun vadeli ekonomik ilişkiler kurmak isteyen yabancı firmaların sayısının sınırlı kaldığı ifade edilen açıklamada, “Bu zorluklar içerisinde Türkiye dışındaki ülkelere ihracatı gerçekleştiren firmalarımızın takdir edilerek, daha fazla desteklenmesi gerektiği bir ortamda, ilgili devlet desteklerinde KKTC ve TC pasaportu şartı aranmasıyla firmalarımıza adeta ceza verildiğine tanık olmaktayız.” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye dışındaki ülkelerde fuar organizasyonlarında KKTC’li işadamları ve firmaların ihracatla ilgili yaşamış oldukları sıkıntılar ve Güney Kıbrıs’ın engellemelerine bire bir tanık olunduğu kaydedilen açıklamada, devlet desteklerinin firmaların dünyaya açılmasında, ihracatın geliştirilmesinde kritik bir öneme sahip olduğu da belirtildi.

Açıklamada şu ifadele yer verildi:

“Yatırım yapması için hükümetimiz Arap ülkelerindeki işadamlarına sayısız defa çağrılar yapmış, İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin ülkemizde yatırım yapmaları istemiştir. KKTC’de yatırım yapacak bu işadamlarından hangi akla ve mantığa dayanarak KKTC pasaportu ve akabinde TC pasaportu çıkarmaları istenecek merak etmekteyiz.

Devlet destekleri olmadan firmalarımızın yurtdışı fuarlara ve ticaret heyetlerine katılımlarında büyük sıkıntılar yaşanacaktır. Bu bağlamda hükümetten talebimiz ülke ihracatını olumsuz etkileyecek bu kararın tekrar tadil edilmesi için girişimlerin yapılmasıdır...”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 691 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler