1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Partilerden Anastasiadis’e tavsiye
Partilerden Anastasiadis’e tavsiye

Partilerden Anastasiadis’e tavsiye

Fileleftheros gazetesi siyasi partilerin, yaptıkları açıklamalarla, Anastasiadis’in, öfkelenmek yerine gelişmelerin alacağı seyir konusunda düşünmesi gerektiği yönünde tavsiyede bulunduğunu yazdı.

A+A-

Güney Kıbrıs’taki siyasi partiler, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Barış Gücü raporu konusunda, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ne yapması gerektiğine ilişkin tavsiyelerde bulundular.

Fileleftheros gazetesi siyasi partilerin, yaptıkları açıklamalarla, Anastasiadis’in, öfkelenmek yerine gelişmelerin alacağı seyir konusunda düşünmesi gerektiği yönünde tavsiyede bulunduğunu yazdı.

Habere göre partiler, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, çabalarının ağırlığını, raporun BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanmamasına vermesini ayrıca gerektiğinde veto uygulayabilecek belirli ülkeleri faaliyete geçirmesini istedi.

AKEL açıklamasında uluslararası toplumun kendi aleyhlerine karşı bir tutumunun bulunduğunu, Anastasiadis’in, kendisinin tehdit edildiği ve kendisine şantaj yapıldığını söylemesinin yeterli olmadığını belirtti.

AKEL açıklamasında, öfkelenme ve yoğun tepki göstermenin kendi çıkarlarına da hizmet etmediğini ifade etti.

DİKO, son günlerde soğuk duş etkisi yaratan gelişmelerin ardından olan öfke patlamalarının, sorunları çözmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

DİKO, Anastasiadis’e ayrıca, doğal gaza ilişkin açıklamasını geri alması ve ortak açıklamadan kurtulması yönünde de çağrıda bulundu.

EDEK partisi ise açıklamasında, Anastasiadis’in tepkisinin ve hoşnutsuzluğunun haklı olduğunu zira mevduatların tıraşlanmasının ardından, dostları tarafından ikinci kez ihanete uğradığını belirtti.

Kıbrıs Rum Vatandaşlar İttifakı yaptığı açıklamada, hükümete, dikkatini raporun benimsenmesinin önlenmesine yoğunlaştırması çağrısında bulundu.

Omiru’dan öneri

Politis gazetesine göre, Kıbrıs Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru, yaptığı yazılı açıklamada, dışa dönük, kararlı ve saldırgan bir siyaset önerisinde bulundu.

Omiru, açıklamasında ayrıca Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a , Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in New York’a götürmesiyle, bir mektup göndermesini ve ayrıca bu mektubun kopyalarının da Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin temsilciliklerine verilmesini önerdi.

UNFICYP’in görev süresinin uzatılması ışığındaki BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un raporunun, inanılmaz ifadeler ve göze çarpan eksiklikler içerdiğini savunan Omiru, Ban’ın, Kıbrıslı Türklerin izolasyonuna ilişkin ifadelerle Güvenlik Konseyi kararlarını çiğnediğini ifade etti.

Kiprianu’dan eleştiri

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu yaptığı açıklamada, Anastasiadis’in izlediği taktik ve girişimler yönelik eleştirilerde bulundu.

Kıbrıs sorunun çözümüne ilişkin belirlenen hedefe yoğunlaşmak gerektiğini ifade eden Kiprianu, Türk “kışkırtıcılığının” ve BM’nin gösterdiği müsamahanın göğüslenmesi için Kıbrıs Rum tarafının, çözüm için hazır olduğunu gösteren inisiyatifler üstlenmesi gerektiğini de söyledi.

(TAK)

Bu haber toplam 1236 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler