1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PARK SORUNUNA ÇOK KATLI ÇÖZÜM
PARK SORUNUNA ÇOK KATLI ÇÖZÜM

PARK SORUNUNA ÇOK KATLI ÇÖZÜM

Trafik sorunlarının en yoğun yaşandığı yer olan Başkent Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs’ın ilk çok katlı otoparkına kavuşuyor

A+A-

 

 

 

Trafik sorunlarının en yoğun yaşandığı yer olan Başkent Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs’ın ilk çok katlı otoparkına kavuşuyor. Henüz resmi hizmete giriş tarihi kesinleşmeyen otopark deneme amaçlı park hizmetine açıldı. Çok katlı otoparkla Surlariçi bölgesinin yeniden canlandırılması amaçlanıyor.

 

Cumhurbaşkanlığı yakınlarında inşa edilen Kuzey Kıbrıs’ın ilk çok katlı otoparkı “Mahmutpaşa Katlı Otoparkı ve İş Merkezi”, 350-400 araçlık kapasitesi, ofis ve dükkanları içeriyor. 13 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen otopark, Kıbrıs’a özgü dokuya uygun yapıldı.

 

Otopark bir süreden beri araç parkına açıldı. Ancak dükkanlar ve otoparkın bazı bölümleri henüz tamamlanmadı. Yurt dışından beklenen insan ve araç asansörlerinin gelmesi ve montesiyle otopark resmen hizmete hazır hale gelecek.

 

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) tarafından yap-işlet-devret modeliyle yaptırılan Mahmut Paşa Katlı Otopark ve İş Merkezi, başkentin Surlariçi bölgesindeki otopark sorununa büyük ölçüde çare olacak.

 

Araç büyüklüklerine göre 350-400 araç kapasiteli otoparkta rampalı ve araç asansörlü sistem kuruldu. 2’si yeraltında ve 2’si de yerüstünde olmak üzere toplam 4 kattan oluşan otopark, en üst kattaki plakanın da kullanılmasıyla 5 katlı bir otopark olarak hizmet verecek. Bina son teknoloji havalandırma sistemine de sahip.

 

Bölgedeki binaların dokusuna uygun inşa edilen otopark, LTB’nin çıktığı ihaleyle yaptırıldı. Akçevre Enerji Şti. Ltd. yatırımcı firma olarak otoparkı üstlenirken, projenin müteahhitliğini Asin İnşaat Şirketi yürütüyor.

 

Sözleşmeye göre, otopark 17 yıl sonra Lefkoşa Türk Belediyesi’ne devredilecek.

 

Haziran 2009’da başlanan projenin tamamlanmasıyla, Lefkoşa İmar Planı’nda öngörülen çok katlı otopark hayata geçmiş olacak. Başkentteki trafik sorununa acil çözüm bulunması için Surlariçi’ndeki yetersiz yüzey alanı dikkate alınarak hazırlanan çok katlı otopark için yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkılmıştı.

 

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan LTB Bayındırlık Şubesi Amiri Ali Güralp, otoparkın devreye girmesiyle Surlariçi’nde yeni bir trafik uygulamasına geçileceğini; yanlış parklara eskisi kadar müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2002 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler