1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Paris’te ‘kayıplar’ı anlattık...
Paris’te ‘kayıplar’ı anlattık...

Paris’te ‘kayıplar’ı anlattık...

Fransa’nın başkenti Paris’te 2-3 Aralık 2011 tarihlerinde “Doğu Dilleri ve Uygarlıkları Enstitüsü”nde düzenlenen “21nci yüzyıl sonunda Kıbrıs’ta sosyal dinamikler, iki toplumlu yakınlaşmalar ve ayrışmalar” başlıkl

A+A-

 

 

Fransa’nın başkenti Paris’te 2-3 Aralık 2011 tarihlerinde “Doğu Dilleri ve Uygarlıkları Enstitüsü”nde düzenlenen “21nci yüzyıl sonunda Kıbrıs’ta sosyal dinamikler, iki toplumlu yakınlaşmalar ve ayrışmalar” başlıklı uluslararası konferansta, “Kayıplar” hakkında son on yıldır YENİDÜZEN gazetesinde okurlarımızın yardımlarıyla ve çok değerli katkılarıyla yürütmekte olduğumuz çalışmaları anlattık. Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum okurlarımızın bize gösterdiği olası gömü yerleri ve bu yerlerde bulunan “kayıplar”dan geride kalanlar hakkında fotoğraflarla bir sunuş yaptık. Sunuşumuzun başlığı “Kayıpları aramak – bölnmüş bir ülkede demokratik çözümler üretmek” idi ve bu çerçevede, her iki taraftan da okurlarımızın “kayıplar”ın bulunmasında ve anlatılmamış öykülerin anlatılarak, geçmişte yaşananların su yüzüne çıkarılmasında oynadığı çok önemli roller hakkında konuştuk. YENİDÜZEN ve POLİTİS okurlarının, geçmişle ilgli gerçeğin ortaya çıkarılmasında oynadıkları önemli rolü anlattık.

Konferansa Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinden, Fransa’dan, Yunanistan’dan çeşitli üniversitelerden akademisyenler, araştırmacılar katıldı ve çeşitli sunuşlar yaptılar.

Niyazi Kızılyürek, “Kıbrıslıtürkler: Görünmez bir toplum” başlıklı bir sunuş yaparken, Yunanlı akademisyen Sia Anagnostopulu “Kıbrıslıtürkler: Tanınmayan bir gerçeklik” başlıklı bir konuşma yaptı ve araştırmasının sonuçlarını sundu. Fransa’nın Cezayir’de işlediği suçlar ve yarattığı toplu mezarlar konusunda çalışmalarıyla tanınmış olan Claire Mauss Copeaux ile uzun yıllar Türkiye’de öğretim görevlisi olarak görev yapmış olan ve “Taksim” başlıklı Kıbrıs’la ilgili bir kitap yazmış olan Etienne Copeaux da “Ampüte edilmiş bir toplumda red ve pişmanlık: Kıbrıs’ın kuzeyiyle Cezayir’in deneyimleri” başlıklı bir sunuş yaptılar.

Kıbrıslırum akademisyen Yannis Yuannu, “Kıbrıslırum şiirinde Kıbrıslıtürkler” başlıklı sunuşunu yaparken, Fransız araştırmacı Alexandre Lapierre “Kıbrıs’taki siyasi örgütlerin panoraması: İki toplumlu ilişkilere yaklaşımları” konusundaki araştırmasını sundu. Tarihsel Diyalog ve İşbirliği Örgütü Başkanı Kiriakos Pashulides ise “Kıbrıslırumlar’ın federal çözüme yaklaşımı” konusunda araştırmasını sundu. Yaşamını Fransa’da sürdüren Kıbrıslırum araştırmacı Hrista Antoniu, “Kıbrıs’taki milliyetçilikler”le ilgili araştırmasını sunarken, Kıbrıslırum akademisyen Haris Psaltıs, “2004 referandumu sonrasında iki toplumlu ilişkiler” konulu araştırmasını sundu. Konferansta akademisyen Nikos Peristianis de “Kıbrıs’ta birlikte yaşama deneyimleri” hakkındaki araştırmasını sundu.  Konferansta akademisyen Hristina Alexopulos da “Kıbrıs’ta hafıza ve travmalar”la ilgili düşüncelerini anlattı.

Konferansa Kıbrıs’ın kuzeyinden katılımı beklenen araştırmacı akademisyenler Erol Kaymak, Rebecca Bryant ve Mete Hatay ise Paris’teki iki günlük konferansa katılmadı. Mete Hatay’ın rahatsızlığı nedeniyle konferansa katılamadığı öğrenildi. Kendisine geçmiş olsun diyoruz.

Konferansın ikinci gününde Maronitler’le ilgili “Üçüncü Anavatan” başlıklı belgesel bir film gösteriminin yanısıra, akademisyen Yannis Papadakis’in Derviş Zaim, Panikos Hrisantu ve Korina Avramidu’nun filmleriyle ilgili düşüncelerini paylaştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1222 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler