1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PAPANDREU ÇOĞUNLUĞU KAYBETTİ
PAPANDREU ÇOĞUNLUĞU KAYBETTİ

PAPANDREU ÇOĞUNLUĞU KAYBETTİ

Papandreu'nun istifa edeceğini bildiren BBC, bu iddiasının Yunan devlet televizyonu tarafından yalanlandığını kaydetti

A+A-

 

 

Yunanistan'da, iktidardaki PASOK içerisinde referandum konusunda ortaya çıkan görüş ayrılığı sürerken, yarın yapılacak güvenoyu oylamasında hükümete oy vermeyeceğini açıkça belirten milletvekili sayısı beşe çıktı.

PASOK milletvekilleri Milena Apostolaki ile Eva Kayli'nin istifalarının ardından Sula Merenditi ve Elena Panariti de Papandreu hükümetine güvenoyu vermeyeceğini açıkladı.

Diğer yandan, PASOK milletvekilleri Dimitris Linceris ile Kostas Gitonas ve Nikos Salayannis de yaptıkları açıklamalarında, Papandreu'nun halkoylaması kararına karşı olduklarını belirtmişlerdi. PASOK milletvekilleri güven oylamasında tavırlarının ne şekilde olacağına dair bilgi vermezken, Salayannis açıklamasında, "Referandum öldü" ifadesini kullanmıştı. Linceris ise, "Papandreu'nun artık bir tarih olduğunu" söylemişti.

Bu durumda milletvekili sayısı en çok 149 olarak hesaplanan Papandreu hükümetinin yarın Yunan parlamentosunda güvenoyu almasının mümkün olmadığı değerlendiriliyor.

Bu arada, Yunan medyası, aralarında PASOK'un bazı üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu bir grup milletvekilinin, Papandreu'ya gönderdikleri bir mektupta, hükümetin istifa ederek, Avrupa Merkez Bankası'nın eski Başkan Yardımcısı Lukas Papadimos başkanlığında bir ulusal birlik hükümeti kurulmasını istedikleri bildirildi.

Yunanistan'ın avroya katılımında önemli rol oynamakla tanınan Papadimos, Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) fizik ve ekonomi okudu. Papadimos, 2010 yılından bu yana Papandreu'nun ücretsiz danışmanlığını yapıyor.

BBC: ''YUNANİSTAN BAŞBAKANI PAPANDREU İSTİFA EDECEK''

Bu arada İngiliz yayın kuruluşu BBC, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun gelecek yarım saat içinde istifasını sunacağını bildiriyor.

BBC'nin kendi kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Papandreu'nun Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile kabine toplantısının ardından bir araya geleceği ve koalisyon hükümeti kurulmasını önereceği kaydedildi. Papandreu'nun bu görüşmede, istifasını sunacağı kaydedildi.

HABER YALANLANDI

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun istifa edeceğini bildiren İngiliz yayın kuruluşu BBC, bu iddiasının Yunan devlet televizyonu tarafından yalanlandığını kaydetti.

Atina'daki kaynaklarına dayandırarak Papandreu'nun istifa edeceğini bültenlerinde aktaran BBC, bu iddianın yalanlanmasının ardından "konuyla ilgili bir karışıklık olduğunu" bildirdi.

BBC internet sayfasında konuya ilişkin haberinde kullandığı "Papandreu istifa edecek" başlığını, "Papandreu'nun istifa etmesi için çağrıda bulunuluyor" diye değiştirdi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 580 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler