1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Papa, Dalai Lama’yla görüşmeyi reddetti
Papa, Dalai Lama’yla görüşmeyi reddetti

Papa, Dalai Lama’yla görüşmeyi reddetti

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francesco, Çin’i rahatsız edebileceği endişesiyle Nobel Barış Ödülü sahibi Tibetli Budist lider Dalai Lama ile görüşmeyi reddetti.

A+A-

12-14 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 14. Nobel Barış Ödülleri Sahipleri Zirvesi için Roma’ya gelen Budist lider Dalai Lama, burada yaptığı açıklamada Papa ile görüşmek için talepte bulunduğunu ancak bu talebe olumsuz yanıt aldığını söyledi. İtalyan basınına konuşan Dalai Lama, Vatikan’ın böyle bir görüşmenin “uygunsuz” olacağı cevabını verdiğini söyledi.

Vatikan sözcüsü de Çin ile yaşanan “hassas durumla alakalı bariz sebeplerden” ötürü görüşme talebinin reddedildiğini açıkladı. Vatikan, Papa’nın Budist lidere “saygı” duyduğunu, ancak ne Dalai Lama ile, ne de Roma’ya gelen diğer Nobel Barış Ödülü sahipleriyle bir araya geleceğini belirtti.

Vatikan’ın, Çin’de yaşayan yaklaşık 100 milyon Katoliğin tepkisine maruz kalmasından endişe ettiği yorumu yapılıyor.

Bir Vatikan yetkilisi de, ismi yayımlanmamak koşuluyla yaptığı açıklamada, Dalai Lama ile görüşmeme kararının “korkudan değil, zaten yeterince acı çeken kişilerin, daha fazla acı çekmesini önlemek amacıyla” alındığını söyledi.

Dalai Lama da, Vatikan’ın çekincelerini anladığını belirtti.

Vatikan ile Çin arasında halen diplomatik ilişki bulunmuyor. Vatikan’ın Tayvan’ı tanıması da, Çin ile ilişkilerinde bir engel teşkil ediyor.

Ancak Papa Francesco’nun geçen Ağustos ayındaki Güney Kore ziyareti sırasında, sembolik de olsa Çin ile yakınlaşma çabaları görülmüştü. Çin, ilk kez bir Papa’nın uçağına hava sahasını kullanma izni vermiş, Papa Francesco da Çin’e yönelik diyalog mesajları yayımlamıştı.

Dalai Lama, Çin yönetimine karşı isyan hareketlerinin ardından, 1959’dan bu yana sürgün hayatı yaşıyor.

14. Nobel Barış Ödülleri Sahipleri Zirvesi’nin Güney Afrika’da düzenlenmesi planlanırken, bu ülkenin Dalai Lama’ya vize vermemesi üzerine, Roma’da yapılmasına karar verilmişti.

Zirveye Dalai Lama’nın yanı sıra, İranlı avukat Şirin Ebadi, Polonyalı insan hakları savunucusu Lech Walesa, Güney Afrikalı Desmond Tutu, Liberyalı barış savunucusu Leymah Gbowee, ABD’li Jody Williams ve Kuzey İrlandalı Lord William David Trimble’ın da aralarında bulunduğu, Nobel Barış Ödülü sahibi çok sayıda isim katılıyor.

(bbctürkçe)

Bu haber toplam 991 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler