1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PANİK HAVASI
PANİK HAVASI

PANİK HAVASI

Sel ve su baskını riski nedeniyle ülke genelindeki ilk ve orta dereceli okullar yarın bir günlük tatil yapacak. Beklenen şiddetli yağış adanın batısında etkili oluyor. Gemikonağı, Yeşilırmak'ta bir süre süren yağışların Baf bölgesinde şiddetini arttırdığ

A+A-

 

 

 

Sel ve su baskını riski nedeniyle ülke genelindeki ilk  ve orta dereceli okullar yarın bir günlük tatil yapacak. Beklenen şiddetli yağış adanın batısında etkili oluyor. Gemikonağı, Yeşilırmak'ta bir süre süren yağışların Baf bölgesinde şiddetini arttırdığı bildirildi.

 


 

Meteoroloji Dairesi Müdürü Fehmi Oktay, yarın etkili yağmur beklendiğini yineledi. Oktay, TAK muhabirinin sorusu üzerine saat 14.00 sıralarında yaptığı açıklamada, henüz yağmur görülmediğini ancak akşam saatlerinde yağmurun başlamasının beklendiğini kaydetti. Yarın da etkili yağmur beklendiğini ifade eden Oktay, Balkanlar üzerinden gelen yeni yağışlı havanın etkili olacağına dair önceki gün açıkladıkları raporun geçerli olduğunu söyledi. Meteoroloji Dairesi, pazartesi günkü raporunda, bugün ve yarın Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir yağışlı hava kütlesi nedeniyle özellikle yarın kuvvetli yağmur beklendiğini bildirerek sel, su baskını ve ulaşımdaki aksamalara karşı ilgilileri ve vatandaşları uyarmıştı.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Ali Yönel, okulların, beklenen şiddetli yağmur nedeniyle yarın tatil edilmesi konusundaki değerlendirmelerin sürdüğünü ve alınacak kararın gün içinde açıklanacağını söyledi.

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Yönel, Meteoroloji Dairesi’nin yaptığı uyarının ardından tüm okul müdürlüklerine bir yazı göndererek, olukların açılması, dere varsa temizlenmesi gibi gerekli önlemlerin alınmasını istediğini söyledi. Yönel, Lefkoşa Kaymakamlığı’nda oluşturulan kriz masasıyla işbirliği içinde gerekli önlemlerin alınması için çalıştıklarını kaydederek, birçok okulun konumu nedeniyle su baskını tehlikesi yaşamayacağını ancak 5-6 okulun risk taşıdığını belirtti. Ali Yönel, okulların, Balkanlar üzerinden gelecek yeni yağışlı havanın etkili olmasının beklendiği yarın tatil edilip edilmemesi yönündeki değerlendirmelerin sürdüğünü ve ilerleyen saatlerde açıklama yapacaklarını ifade etti.

 


 

 

GAZİMAĞUSA GENİŞLETİLMİŞ İLÇE EMNİYET KURULU TOPLANTISI YAPILDI

 

 

 Gazimağusa Kaymakamlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen Genişletilmiş İlçe Emniyet Kurulu’nun bugün yaptığı toplantıda, sel baskınıyla yeni eğitim yılının başlaması nedeniyle okullar civarında alınabilecek önlerlerle ilgili bir dizi karar üretildi.

Gazimağusa Kaymakamı Beran Bertuğ tarafından yapılan açıklamaya göre, Genişletilmiş İlçe Emniyet Kurulu toplantısında alınan ilk karar, Gazimağusa kriz masasına bağlı birimlerin özellikle yarın beklenen yoğun yağışlar ve sel baskınlarının oluşturabileceği tehlikelere karşı en üst düzeyde hazırlıklı olunması oldu.

İlçe sınırları dahilindeki dere yataklarında bugüne kadar gerçekleştirilen temizlik ve ıslah çalışmalarına ilaveten ilerde herhangi bir sorunla karşılaşmamak için ilgili birimlerce dere yataklarının yeniden kontrol edilmesi ve gerekli görülecek noktalara yeniden müdahale yapılması kararını üreten İlçe Emniyet Kurulu’nun aldığı diğer kararlar şöyle:

“Gazimağusa ilçesi hudutlarında meskun mahaller ve yol kenarları başta olmak üzere tehlikeli konumda olduğu tespit edilen tüm ağaçların budanması için girişimlerin hızlandırılması.

Önümüzdeki dönemde oluşması muhtemel her türlü sorunlara karşı kriz masasının hazırlığını koruması.

Yeni eğitim yılının açılmasından dolayı Emniyet Müdürlüğü tarafından okullar çevresinde her tür tedbirlerin alınması ve trafik kontrollerinin yoğunlaştırılması.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2931 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler