1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Panda U13 Şöleni ve dikkat edilmesi gerekenler
Panda U13 Şöleni ve dikkat edilmesi gerekenler

Panda U13 Şöleni ve dikkat edilmesi gerekenler

U13 Panda Stix Futbol Şöleni, 28 Nisan-19 Mayıs tarihleri arsında yapılıyor. Kaner Şirketler Grubu, Futbol Federasyonu ve Yenicami Spor Kulübü’nün birlikte organize ettiği ve genel amacının çocuklarımızın sağlıklı bireyler olma yolunda, duygusal, zi

A+A-

 

 

 

U13 Panda Stix Futbol Şöleni, 28 Nisan-19 Mayıs tarihleri arsında yapılıyor. Kaner Şirketler Grubu, Futbol Federasyonu ve Yenicami Spor Kulübü’nün birlikte organize ettiği ve genel amacının çocuklarımızın sağlıklı bireyler olma yolunda, duygusal, zihinsel ve fiziksel yönden güçlü olmalarını amaçlayan organizasyonda, Çetinkaya, Küçük Kaymaklı, Cihangir, Gönyeli, Yenicami ve Hamitköy takımları mücadele edecek.

Altyapılarda bu tür organizasyonların sıklıkça yapılması gerekiyor. Ülkemizde yetenek bakımından oldukça kabiliyetli çocuklarımız vardır. Yeteneklerini ortaya koymanın en güzel şekli, kendi yaş gurupları ile yapacakları müsabakalarla ortaya çıkabilir. Dünyada artık yaş gruplarına göre turnuvalar düzenlenip yetenekli çocukların farklılıkları ortaya çıkartılıyor.

Ülkemizde çocuk nüfusunun % 25’i güvensiz ortamlarda oyun oynuyor. Oyun parklarının ve spor alanlarının yetersizliği, çocuklarımızın başka alanlara kaymasına, kilo almalarına ve kötü alışkanlıklara sahip olmalarına neden oluyor. Enerjilerini açığa çıkartacak yeteneklerini ortaya koyacak tesisler ve organizasyonların mutlaka artırılması gerekiyor.

Salı günü U13 organizasyonunda yer alan takımların kura çekimi vardı. Kaner Şirketler Grubu binasında yapılan basın toplantısında, SOS temsilcilerinin de bulunması dikkatimi çekti. Bu organizasyon gerçekleşirken, SOS Çocuk Köyü’nde yaşayan çocuklarımızın, bu yıl izlemek maksadı ile organizasyona destek verecekler. Bu yıl geç haber aldıklarını ama önümüzdeki yıllarda yapılacak etkinliklere fiili olarak katılma düşüncesinde olduklarını belirtmelerini olumlu bir adım olarak değerlendiriyorum.

Toplantı esnasında organizasyondan sorumlu Didem Kaner’in vermiş olduğu mesaj çok önemliydi. Yenicami kulübünün eski ve milli basketbolcusu Didem Kaner, son iki yıldır çocukları ile birlikte futbol maçlarına gitmeye başladı. Ancak tribünlerde yapılan küfürlü tezahüratlar yüzünden bundan sonra gitmemeyi düşündüğünü belirtti. Konuşması esnasında “Lütfen artık sahalarımızda küfür olmasın, çocuklarımıza örnek aileler olalım” demesi bence toplantının en önemli mesajlarından biriydi.

Didem hanım, sahalarımızda olmaması gereken küfür konusuna dikkat çekmekle yerinde bir uyarı yapmıştır. Artık maçları izlemeye gelen seyircilerin çoğu bayan ve çocuklardan oluşmaktadır. Bu yüzden federasyon da bu konuda daha duyarlı ve hassas olmalıdır. Kulüp yöneticileri ile birlikte bu olayların minimuma indirilmesi sağlanmalıdır. Bir bayanın bu tür serzenişine kulak vermeliyiz.

Toplantıda bir başka dikkatimi çeken konu da; Mustafa Borataş’ın verdiği örnekti. Bu örnek sınır kapılarının açıldığı ilk günlerde Rum çocukları ile Türk çocuklarının yaptıkları futbol karşılaşmalarıydı.

Yaptıkları her karşılaşmada, bizim çocuklarımızın farklı galip geldiğini, ancak yaşları ilerlediği zaman, Rumların daha başarılı olduğuna dikkat çekti. Bunun sebebinin de, üst yapılardaki zihniyetin alt yapılarda devam etmesidir. Yani  “vur kır parçala bu maçı kazan” zihniyeti. Bence çok doğru bir konuya parmak bastı. Alt yapılarda bu zihniyetlerin ortadan kalması ve sadece çocukların yetenek ve gelişimi ile ilgili çalışmaların ön plana çıkartılması gerekiyor.

Evet, maalesef kazan da nasıl kazanırsan kazan düşüncesi, küçük yaşlarda atılan yanlış temellerin eseridir. Halbuki, alt yapılarda en önemli unsurlar, sevgi, saygı, kardeşlik, paylaşım, zihinsel ve ruhsal gelişimin ön plana çıkartılması olmalıdır.

İşte bu yaş guruplarına yapılan bu tür organizasyonlarda skordan fazla yukarıda saydığım unsurların ön plana çıkartılması gerekmelidir. Yeteneklerinin rahat bir şekilde ortaya çıkmasının yanında davranış ve kişilik gelişmelerinin sağlanması hedeflenmelidir.

Kazanmanın veya kaybetmenin çok da önemli olmadığını, önemli olanın dostluk, kardeşlik ve katılımcılığın yanında, sosyal becerilerini geliştirmelerini ön planda tutmak olmalıdır.

Bu noktada antrenörlere de büyük görev düşmektedir. Çocuklarımızın gelişimi ve yeteneklerinin ortaya çıkmasında, örnek davranışlar sergilemeleri gerekiyor. Hedef sadece kazanmak olmamalı, önemli olan spor ahlakı ve sporun disiplin olduğunu çocuklara aşılamaktır.

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 931 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler