1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Panayotis Kaymakamis’in mektubu...
Panayotis Kaymakamis’in mektubu...

Panayotis Kaymakamis’in mektubu...

Babası Ağırdağ’da “kayıp” edilmiş olan Panayotis Kaymakamis’in mektubu... “Kıbrıs gibi küçücük bir adada kayıpların akibetinin hala bilinmemesi, düşünülemez...” Girneliler arasında “Londos” diye bili

A+A-

 

 

Babası Ağırdağ’da “kayıp” edilmiş olan Panayotis Kaymakamis’in mektubu...

 

“Kıbrıs gibi küçücük bir adada kayıpların akibetinin hala bilinmemesi, düşünülemez...”

 

Girneliler arasında “Londos” diye bilinen, Kıbrıslıtürkler’le çok iyi ilişkileri olan Hristoforos Kaymakamis’in oğlu Panayotis Kaymakamis, bize bir teşekkür mektubu yazarak bunu POLİTİS gazetesinde de yayımlattı. Babası Ağırdağ’da “kayıp” edilmiş olan Panayotis Kaymakamis’in anlattıklarına geçtiğimiz aylarda bu sayfalarda yer vermiştik... Panayotis Kaymakamis’in “Teşekkürler” başlıklı mektubu şöyle:

“Kayıplar sorunu son 38 yıldan bu yana kayıp yakınlarına büyük işkence çektiriyor ve bu acının sanki de sonu yok gibi görünüyor. Bir kayıp çocuğu olarak tüm bu yılları babamın akibetine ilişkin tam bir karanlık içerisinde geçirdim çünkü her bir hükümet, kendi siyasi amaçları doğrultusunda kayıplar sorununu sürdürmeye ve kayıplar üzerinden siyasi oyunlar oynamaya devam ettiler.

Sevgül Hanım’la tanıştığımda ona babamla ilgili bazı bilgiler verdim ve bir hafta süre içerisinde babamın nasıl tutuklandığını, nasıl sorgulandığını ve nasıl infaz edildiğinin tüm trajik detaylarını araştırıp ortaya çıkardı. İki hafta içerisinde babamın olası gömü yerini de belirledi.

Bu durum, yerinde soru işaretleri doğuruyor. Hiçbir maddi kaynağa sahip olmayan, yalnızca yurdunun insanları olan Kıbrıslırumlar’a ve Kıbrıslıtürkler’e duyduğu sevgiyle motive olan ve bu acılı toprakları yeniden birleştirme vizyonuna sahip olan bir gazeteci, nasıl oluyor da yalnızca babamın değil, pek çok başka kayıp şahsın akibetine ilişkin somut veriler bulabiliyor? Son on yıldan bu yana tümüyle gönüllü olarak yürüttüğü araştırmalarda bu kadın nasıl oluyor da yüzlerce kayıp ailesini rahatlatabiliyor, ilgili makamlara somut veriler sunuyor, onları gömü yerlerine götürüyor ve kayıpların sevdiklerinden geride kalanların ailelerine kavuşturulmasını sağlayabiliyor?

İnanıyorum ki Sevgül Hanım, hükümetlerin ve siyasi partilerin tüm bu yıllar boyunca başaramadığını, harika çalışmalarıyla başarmıştır. Bir idealist, yorulmaz bir gazeteci, her türlü tehlikeye göğüs geren, bu ada ve insanları için daha iyi yarınlar yaratabilmenin düşünü kurup bunun için çalışan Sevgül Hanım’a, ruhumun derinliklerinden teşekkür ediyorum.

Sevgül Uludağ tüm bu çalışmalarını ve verdiği tüm mücadelelerini, büyük sözler sarfetmeden, sessiz sedasız yürütüyor, spot lambalarının ışığını aramadan mütevazi biçimde yapıyor bunları...

Kıbrıs gibi küçücük bir ülkede, neredeyse 40 yıldır kayıpların akibetinin hala bilinmemesi, düşünülemez. Çok şükür ki çeşitli komitelerde bazı insanlar gerçekten çalışıyorlar ve bu zorlu görevi son derece insani biçimde yerine getiriyorlar, kayıpların akibetini belirlemeye çalışıyorlar. Böylesi bir şahıs da Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslırum yetkililerinden Ksenofon Kallis’tir. Bay Kallis bize varolan tüm sorunları aktararak, babamın onurla gömülebilmesi için yapılması gereken uzun çalışma sürecini izah etmiştir. Ağır programına karşın her hafta bize telefoniyen bilgi vermeyi üstlenmiş olmasından ötürü de ona çok teşekkür ederim.

Kayıpların akibeti, onların gömüldükleri yerler, onlardan geride kalanların kimliklendirilmesi, pek çok kayıp yakını için hala çözülmemiş sorunlardır ve tüm bunlar öfke, hüzün ve düşkırıklığı yaratmaktadır. Sevgül Hanım ve Bay Kallis gibi insanlar, birer örnek oluşturarak, bu sorunun çözülmesinin imkansız olmadığını kanıtlıyorlar.

Umalım ki tüm kayıp yakınları, çok sevdikleri kayıplarından geride kalanları bir noktada onurla toprağa verebilsinler, çocuklarına onların hikayelerini anlatabilsinler ve mezarlarına birer çiçek koyabilsinler...

 

 

Panayotis Kaymakamis.”

 

 

Bu haber toplam 1086 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler