1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Panayırsal festivaller ve önemi
Panayırsal festivaller ve önemi

Panayırsal festivaller ve önemi

Bugünlerde her yerde Festival var. Bitenler, sürenler, başlayacak olanlar… Girne’de, Mağusa’da, Güzelyurt’ta, İskele’de, Dikmen’de, Geçitkale’de, Büyükkonuk’ta, Yeşilırmak’ta, Erenköy’de ve dah

A+A-

 

 

Bugünlerde her yerde Festival var.

Bitenler, sürenler, başlayacak olanlar…

Girne’de, Mağusa’da, Güzelyurt’ta, İskele’de, Dikmen’de, Geçitkale’de, Büyükkonuk’ta, Yeşilırmak’ta, Erenköy’de ve daha daha başka yerlerde…

Bazıları Kültür-Sanat Festivalleri, bazıları da yöresel tadların, kültürün ön plana çıkarıldığı Festivaller…

Yoğunlukla küçük yerleşim yerlerinde kültürün, yöresel yaşamın, tadların Festival alanlarında sergilenmesi daha büyük boyutta… Bu ‘panayırsal festivaller’ neredeyse artık her köye yayılıyor.

Ne güzel… Her yöremizin, her köyümüzün kendine özgü ürünleri, tatları, yaşam tarzları var. Bu değerler yeniden hatırlanıyor.

Peki ama bu değerlere sahip çıkış, bu Festivallerin yaygınlaşması, kültürümüzün bu kadar ön plana çıkarılma gayreti neden?

Ya gerçekten bir ülke, ekonomisinde gerçekleştirdiği gelişmeden sonra ekonominin renklenmesi, turizme başka alternatifler yaratmak için bu tip uğraşılara girer ya da bizde olduğu gibi yokolmaya yüz tutan kimliğimizi ve kültürümüzü yaşatmaya çalışırız.

Başbakanın ve Maliye Bakanı’nın “ekonomimiz uçuyor” demesine bakmayın siz… Buna inanan var mı? Herhalde yoktur. İşte onun için de biz bu festivallerle kendimizi bulmaya, bir kimlik yaratmaya çalışıyoruz. Kıbrıslılık kimliği… Belki bunun farkında olmadan yapılan Festivaller de olabilir ama temelde yatan hep bu düşüncedir.

***

Akademisyen Tufan Erhürman Kıbrıslı Türklerin ‘öfke’sini tanımlamaya çalışıyor. Erhürman, bir hafta önce ADRES Kıbrıs’ta Kıbrıslı Türklerin öfkesini yazarken önümüzdeki Pazar da yine ADRES’te bu konuya devam ediyor. Bu öfkenin nedenlerini ve çıkış yollarını araştırıyor. Ben, anlatmaya çalıştığım festivallerin de bu öfke neticesinde ortaya çıkan bir ‘varolma, dik duruş’ uğraşı olduğunu düşünüyorum. Öfkenin güzel bir yöne kaydırılışı…

***

Bu öfke zaman zaman ırkçı bir yaklaşıma dönebilir mi peki? Dönebilir. Gün içinde gelişen olaylar insanın öfke dolu, ırkçı söylemler kullanmalarına neden olabilir. Bu yaklaşımı dindirmek, durdurmak, bir daha olmamasını sağlamak mümkün müdür? Mümkündür ama nasıl?

Şimdiki sürerdurumun bu istenmeyen duruma engel olmasının olanağı yok. Popülasyonun kontrol altına alınması, Kıbrıs Türk kimliğinin veya Kıbrıslılık kimliğinin korunarak gelişmenin aranması, bu ülke insanının bu konudaki çırpınışı ülkeyi yönetenler tarafından dikkate alınan veya umursanan bir olay değil.

Varsa da yoksa onlar için önemli olan, iş yapıldığı sanılan söyleneni yapmak durumudur ki bunu yapmakla da mutlu oldukları sanısındadırlar.

Belki öyledirler ama bu durum onlar için sağlıklı bir durum değil.

***

Böyle baktığımızda sözü edilen ‘öfke’ daha sağlıklı bir yaşamı ifade ediyor. Kendini, kimliğini arayışta birey ve toplum, bazı şeyler yapma yetisini kullanıyor. Savaşıyor. Birini yok etmek, birilerini mahvetmek için değil, kendi varlığını korumak için savaşıyor.

***

Bu bağlamda özellikle küçük yerleşim yerlerimizdeki ‘panayırsal festivallerin’ toplumun özellikle beyinsel sağlığını korumasında önemli rol üstlendiği artık bir gerçek.     

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 731 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler