1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Pamuk, 2015 Erdal Öz Edebiyat Ödülü"nü aldı
Pamuk, 2015 Erdal Öz Edebiyat Ödülünü aldı

Pamuk, 2015 Erdal Öz Edebiyat Ödülü"nü aldı

Can Yayınları'nın Kurucusu Erdal Öz'ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından verilen ödülü Orhan Pamuk kazandı

A+A-

 

Can Yayınları'nın kurucusu Erdal Öz'ün anısını yaşatmak üzere ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü'ne bu yıl, ünlü yazar Orhan Pamuk layık görüldü.

Pera Palace Hotel Jumeriah'ta düzenlenen törende ödülünü alan Pamuk konuşmasında, Erdal Öz ile arkadaş olduğuna vurgu yaparak, yaşadıkları anılardan söz etti.

Erdal Öz ile ilk tanıştığı yılları anlatan Pamuk, "Gençlik yıllarımda, herkesin arkadaşları, birlikte dergi çıkardığı bir çevresi vardı. Ben, kendi kendime köşemde yazıyordum ve bundan biraz da utanıyor, sıkılıyordum. 'Cevdet Bey ve Oğulları' romanıma başlamıştım" dedi.

Orhan Pamuk, bir gazetede gördüğü, Antalya Film Festivali'nde hikaye ödülü verileceğine dair ilan üzerine, iddialı bir şekilde tarihi hikaye yazdığını kaydederek şöyle konuştu:

"Radyodan öğrendim ödülde 3. olduğumu. 23 yaşındaydım. Sonra bana, 'Antalya'ya buyur' diye uçak bileti verdiler. Bir kaç gün Antalya'da kalacaktım. Büyük mutluluk. Oraya gittim, Erdal Öz yoktu. Fakir Baykurt, Köy Enstitüleri kuşağından pek çok yazar (vardı). Ben de onlar arasındayım. Bana, 'kent soylu bu arkadaş' diyorlardı. Burjuvanın öz Türkçesi. Gayet güzel bir hafta veya 3-4 gün geçirdik. Tam İstanbul'a dönmeden evvel, Antalya Film Festivali'nde ödül töreni düzenlenmişti. Sonra biri, 'Erdal Bey sizi çok sevdi. Sizi İstanbul'da tanımak istiyor' dedi ve telefon numarası verdi. 3-4 ay sonra da Erdal'la tanıştık."

"YAYINCIM, DOSTUM, EDİTÖRÜM ARKADAŞIM ERDAL ÖZ'DÜ"

Erdal Öz ile arkadaşlıklarının 40 yıl önce başladığının altını çizen Pamuk, hikaye yarışmasında Erdal Öz'ün kendine en yüksek puanı verdiğini belirterek, "Jüri notlandırması olarak herkes 100 üzerinden puan veriyor. Kimisi 80 veriyor. Erdal bakmış ki, bana hiçbir şey kalmayacak. Bunun üzerine herkese sıfır verip, bana 100 vermiş ve benim en sonunda 3. olmamı böyle sağlamış" diye konuştu.

Ünlü yazar Pamuk, Öz'den çalışkanlık, konuya bağlılık, dikkat gibi pek çok şey öğrendiğini dile getirerek, "1983 ile 1994 yılları arasında, benim yayıncım, dostum, editörüm arkadaşım, yardım etmek istediğim, şunu bas, dediğim kişi Erdal Öz'dü" ifadelerini kullandı.

(AA)

Bu haber toplam 1022 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler