1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Palyomedoho’da kazılar başladı...
Palyomedoho’da kazılar başladı...

Palyomedoho’da kazılar başladı...

Kermiya’da bir okurumuzun göstermiş olduğu alanda yürütülen kazılarda dördüncü “kayıp” şahıstan geride kalanların da bulunduğu öğrenildi. Kayıplar Komitesi yetkililerine sözkonusu okurumuzun bu alanda bulmuş olduğu “kayıplar”

A+A-

 

 

 

Kermiya’da bir okurumuzun göstermiş olduğu alanda yürütülen kazılarda dördüncü “kayıp” şahıstan geride kalanların da bulunduğu öğrenildi.

Kayıplar Komitesi yetkililerine sözkonusu okurumuzun bu alanda bulmuş olduğu “kayıplar”dan geride kalmış bazı kemikleri Ağustos 2007’de vermiş ve bu alanı birkaç kez göstermiştik. Bu alan hakkında vermiş olduğumuz bilgiler ve okurumuzun bize, bizim de aynı gün Kayıplar Komitesi’ne sunmuş olduğumuz kalıntılar, bu alanda bir toplu mezar olabileceğini göstermişti... Bu kemikleri bulduğu zaman çocuk yaşlarda olan okurumuz, bölgede fotoğraf da çekmişti ve fotoğraflarda da sözkonusu “kayıplar”dan geride kalanlar görünüyordu.

2007 yılında bu yeri Kayıplar Komitesi yetkililerine gösterdikten sonra Kayıplar Komitesi yetkililerinin talebi üzerine birkaç kez daha bu alanı göstermiştik ve 2010 yılında Kayıplar Komitesi yetkilileriyle gittiğimiz bu alanda başka insan kemikleri de bulunmuştu. 2007’den sonra geçen beş yıl ardından sonra bu alanda Kayıplar Komitesi yetkilileri kazı başlattı ve bugüne kadar dört “kayıp” şahıstan geride kalanlar, dağınık biçimde bir dere yatağında bulundu. Kazılar devam ederken, kazıyı yürüten arkeologlarımıza  “kolay gelsin” derken, Kayıplar Komitesi yetkililerine de bu alanda kazı başlatma kararı aldıkları için “sonsuz teşekkürler” diyoruz... Böylece bizzat bir okurumuzun yardımlarıyla, bu alana gömülmüş olan ve halen kalıntıları bulunmakta olan “kayıplar”ın aileleri bir nebzecik de olsa belki huzura kavuşabilecekler. Bize bu alanı gösteren, bulmuş olduğu kalıntıları veren okurumuza da bu insani hareketinden dolayı çok teşekkür ediyoruz...

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın kuzeyi ve güneyinde yürüttüğü, her iki toplumdan arkeologların birlikte sürdürdüğü kazılar devam ederken, Kurban Bayramı tatili sonrasında Palyomedoho’da başlatılan kazılarda 1963-64’te “kayıp” edilmiş Kıbrıslıtürk “kayıplar”dan geride kalanlar aranıyor...

Akdoğan’da (Lisi) bir kuyuda bir diğer kazı yürütülürken, kazı ekipleri Kuzucuk’ta (Arnadi), Mora’da (Meriç), Hamitköy’de (Hamit Mandrez), Lapta’da ve Akçiçek’te (Siskilip) kazılarını yürütüyorlar. Strovulos’ta ise sekiz aydır devam eden kazılarda ikinci kuyu kazısı sürdürülüyor.

Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

 

 


 

 

OKURLARIMIZDAN... OKURLARIMIZDAN...

 

“Girit kökenliler Kukla köyünde aranmalı...”

 

Kuşadası’nda faaliyet gösteren Giritliler Derneği’nin Kıbrıs’a da yerleşmiş Girit kökenlileri aradığını duyurduğumuz yazımız ardından, bazı okurlarımız bizimle temasa geçerek Girit kökenlilerin Kukla (Köprülü) köyünde aranması gerektiğini, bu köyde “Giritli” soyadlı insanların bulunduğunu bildirdiler.

Mağusa’dan Engin İrfan isimli okurumuz şöyle yazdı:

“Mağusa Namık Kemal Listesi’nde beraber okuduğum pek çok Kuklalı arkadaş vardı. Bunlardan biri de sanırım halen Kukla (Köprülü) köyünde yaşayan İsmail Giritli’dir. Ayrıca Mağusa suriçindeki İstiklal Caddesi’nde uzun yıllardır terzilik yapan meşhur terzi Mustafa vardır. Bir de spor yazarlarından Raif Örtunç’un hanımı Günsel de Kuklalı’dır ve Namık Kemal Listesi’nden mezundur. Bu dernek, Kukla’dan Londra’ya göçeden pek çok Kuklalı ile temasa geçmek için Londra’daki Kıbrıs Türk elçiliğini de arayabilirler. Bir ihtimal orada da Giritliler’den bazılarını bulabilirler...”

Bir diğer okurumuz, Asım Altıok ise şöyle yazdı:

“Soyadı GİRİTLİ olanlarla işe başlanabilir... Okulda Necmi Giritli arkadaşımız vardı, Mağusa'da yaşıyor. Eniştesi Avukat Hüseyin Emin (sevgili dost gardaş, nam-ı diğer Petroçelli’dir.” Asım Altıok, bize bir de telefon numarası verdi.

Ninesi Girit kökenli olan okurumuz, arkadaşımız, değerli eğitimci Alev Tuğberk de, Giritliler Derneği’yle temasa geçti. Alev Tuğberk, Girit’e gittiği zaman arşivde ninesi Şahidil hakkında araştırma da yürütmüştü.

Okurlarımızın verdiği bu yeni bilgileri de Giritliler Derneği’ne ilettik.

Girit kökenli Kıbrıslılar hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarım 0542 853 8436 numaralı telefondan beni arayabilirler veya caramel_cy@yahoo.com mail adresinden bana ulaşabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 572 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler