1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖZYİĞİT: REVİZE EDİLEN İMAR PLANI RANT AMAÇLI
ÖZYİĞİT: REVİZE EDİLEN İMAR PLANI RANT AMAÇLI

ÖZYİĞİT: REVİZE EDİLEN İMAR PLANI RANT AMAÇLI

Özyiğit, yıllar önce tüm Lefkoşa için bütünlüklü olarak hazırlanan Plan, Güney’de uyulur ve planlı gelişme yaşanırken, Kuzey’de plansızlık ve yasa dışılığın egemen olduğunu söyledi

A+A-Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Hükümeti tarafından revize edilen Lefkoşa İmar Planı’nın, esas olarak birilerine rant sağlamak amacına yönelik olduğunu ifade ederek, Plan’ın bu şekliyle başkent Lefkoşa’nın sağlıklı gelişmesine hizmet edemeyeceğine işaret etti.

TDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Özyiğit, yıllar önce tüm Lefkoşa için bütünlüklü olarak hazırlanan Plan, Güney’de uyulur ve planlı gelişme yaşanırken, Kuzey’de plansızlık ve yasa dışılığın egemen olduğunu söyledi.

Plan revize edilirken, UBP Hükümeti’nin Şehir Plancıları (ilgili daire dahil) ve meslek örgütlerinin dışlandığını kaydeden Özyiğit, planın Başbakanlıkta oluşturulan Danışma Kurulu aracılığıyla Şehir Planlama Dairesi’ne dikte ettirildiğini belirtti.

Özyiğit, yapılanların bilimsellikten uzak olan tamamen rant üzerine kurgulandığını iddia ederek, “Lefkoşa’nın göbeğinde boş olan, hatta tarım yapılan araziler dururken, imara açılan alan genişletildi. Yalnızca Gönyeli-Yenikent bölgesinde imara açılan alan Gönyeli’nin 1/4 büyüklüğündedir” dedi.

Özyiğit, “Çağdaş kent yaşamının gereklerinden olan okul, park, kaldırım ve günlük alışveriş imkânı sağlayacak düzenlemelerin planda belirlenmesine rağmen, bunların hayata nasıl geçirileceği belli değildir ve bu ihtiyaçlar göz ardı edilmektedir. Örneğin, okul ihtiyacını Eğitim Bakanlığı, Sağlık Ocağı ihtiyacını Sağlık Bakanlığı, yeşil alan gibi ihtiyaçları ise yerel yönetimler maalesef kaale almamaktadır” dedi.

Şehit arsalarını, Gönyeli’nin batısında Güzelyurt Anayoluna bağlayacak olan yolun güzergahının birkaç kez değiştirildiğini, bu konu hakkında ‘üst düzey nüfuslu kişilere rant sağlanacağı’ yönünde çok ciddi iddiaların ortaya atıldığını belirten Özyiğit, bu yol güzergahında kimlerin arazilerinin olduğunun kamuoyuna açıklanmasını istedi.

Cemal Özyiğit, imar planlarında anayollar üzerinde ticaret tercih edilmezken, son dönemde tam tersine ticaretin bazı anayollar üzerine kurgulandığını belirterek, ticaret alanlarındaki inşaat taban alanının yüzde 50’den yüzde 40’a düşürülmesinin yeterli etüt edilmediğini ve ne sonuçlar doğuracağının ise hesaplanmadığını ifade etti.

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, revize edilen İmar Planı ile ayrıca izinsiz inşaatlarla, plana aykırı yapılanmaların yasal hale getirileceği, böylesi bir düzenlenmenin geleceğe yönelik kaçak ve plansız yapılaşmayı teşvik edeceği uyarısında bulundu.

Yapı arsa oranlarını artırılarak ekonomik ömrünü doldurmamış hatta yapılaşma açısından çok yeni sayılacak binaların tekrardan yıkılıp yapılmasına sebep olacağını, bunun da ekonomik sıkıntı içinde olan ülke kaynaklarının israfına neden olacağını kaydeden Özyiğit, bunun yanı sıra kentin sürekli yapılaşmadan dolayı bir şantiye görünümünde kalmasına neden olacağını belirtti.

Kent merkez alanının kentin ihtiyacının kat kat üzerinde olduğunu kaydeden Özyiğit, oluşmamış kent merkezinin çok daha uzun bir süre daha oluşmasının mümkün olamayacağına işaret etti.

Cemal Özyiğit, mevcut Lefkoşa İmar Planı’nın, Lefkoşa Şehir Plancıları ve meslek gruplarının da dahil olacağı bir çalışmayla yeniden revize edilmesi ancak bu yapılırken de ‘atı alanın Üsküdar’ı geçmemesi’ için de gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 432 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler