1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Özyiğit: “Halk, dünden daha yoksul”
Özyiğit: “Halk, dünden daha yoksul”

Özyiğit: “Halk, dünden daha yoksul”

TDP Genel Başkanı Özyiğit, asgari ücret artışını değerlendirdi

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, asgari ücret artışının son dönemde gerçekleşen döviz artışını dahi karşılamadığını ve bu durumun halkı dünden daha da yoksullaştırdığını savundu.

Özyiğit, yazılı bir açıklama yaparak, son günlerde ekonomide yaşanan gelişmeler ve asgari ücret artışıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yapılan artışın kamuda ve özelde çalışan kesimin ihtiyaçlarını karşılamadan “çok uzak olduğunu” belirten Özyiğit, şöyle devam etti:
“Eğer bir tarafta yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi veren bir çalışan kesimi, diğer tarafta ise gerçek anlamda iyileştirici bir asgari ücret artışı yapılması durumunda kepenklerini kapatacağını iddia eden bir işveren kesimi ve kamu maliyesi varsa, bu bize ekonomik yapımızın çökmüş olduğunu göstermektedir. Hükümetimiz ise bu çıkmazdan nasıl kurtulanacağına dair herhangi bir reel planı olduğunu bizlere hissettirmemektedir”
Bu durumda yapılması gerekenin, ekonomik pastanın büyütülmesi ve toplumun tüm kesimlerine daha adaletli dağıtılması olduğunu belirten Özyiğit, “Bunun da yolları bellidir. Devlet vergi denetçiliği ve tahsilâtını gerçek anlamda yerine getirmeli, yolsuzlukların önüne geçmeli, kamu verimliliğini artırmalı, yatırım alanları ve kaynaklarında akılcı planlamalar yapıp insanlarına sunmalıdır” ifadelerini kullandı.
Özyiğit, insanların alım gücünün olmadığı bir ekonomide hiçbir sektörün ayakta duramayacağını, bu gibi durumlarda insan refahının her şeyden öncelikli olması ve asgari ücretin insanların alım gücünü artıracak şekilde düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Sağlıklı ve sürdürülebilir ekonomilerin toplumun tüm kesimlerinin birbirinin ihtiyaçlarını anlamakla ve bu ihtiyaçların karşılanabilmesiyle kurulabileceğini kaydeden Özyiğit, hükümetin kalkınma sağlayacak ortak bir ekonomik aklı yaratmak yerine toplumun farklı kesimlerini karşı karşıya getirdiğini savundu.

Hükümet yetkililerinin gerek basında, gerek sosyal medyada çıkan şaka yollu eleştirilerden rahatsızlık duymaması gerektiğini belirten Özyiğit, şunları ifade etti:
“Siz topluma şaka yaparsanız, toplum da size karşılığında şaka yapar. Hele ki yoksulluk sınırının çok altında yaşayan ve bulundukları ülkede sosyal haklardan yoksun, düzgün sağlık ve altyapı hizmeti dahi alamayan insanlara siz sadece 55 TL artış yapacağınızı söylerseniz, bu acı bir şakadan öteye gidemez. Ülke yönetmek ciddi planlamaları ve davranışları gerektiren bir iştir ve hükümeti de ülkede yaşanan zorlukların seviyesini algılayacak ciddiyete davet ederiz’’ TAK

 

 

Bu haber toplam 1469 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler